Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Ondřej Neff – Ultimus | Kuba, Dědek a umanutá aktivistka versus měsíční vězení

Ondřej Neff – Ultimus | Kuba, Dědek a umanutá aktivistka versus měsíční vězení

Image

Každý z nás se jednoho krásného dne může ocitnou ve vězení. Ačkoliv většina nedobrovolně za provedené skutky, takový Kuba Nedomý a Dědek Čuchák si to tam míří zcela ve vlastním zájmu s vidinou zbohatnutí. Mají tam totiž zakázku. Jenže nikdy nevíte, co vás za zdmi tak pečlivě chráněné oblasti může čekat.

Ondřej Neff – UltimusOndřej Neff – Ultimus

Ilustrátor: Karel Jerie
Série: Arkádie (4)
První české vydání: 2021

Ondřej Neff pochází z rodiny spisovatele, a tak není divu, že mu toto kouzelné řemeslo učarovalo již v raném věku. Svoje první sci-fi napsal už v desíti letech. Na kontě má několik desítek knih a poslední roky jistě zaujme pozornost čtenářů jeho série Arkádie, které vyšel první díl již v roce 1988. Za svou tvorbu posbíral řadu ocenění jako je Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu hned v pěti ročnících, Cena Karla Čapka, Cena Ludvík ve třech ročnících a mnohé další.

Kuba Nedomý a Dědek Čuchák jsou jakožto odborníci na robotiku přizváni na jednu zakázku do Ultimusu. Na tom by vlastně nebylo nic divného, vždyť jakožto dva starožitníci dokonce získají příležitost si parádně namastit kapsy, jen kdyby Ultimus nebylo tak trochu vězení na odvrácené straně Měsíce.

Společnost jim navíc dělají dvě aktivistky za práva robotů a vzhledem k tomu, že ani Kuba, ani Dědek Čuchák nejsou tohoto zrovna zastánci, jejich „rasistické“ vyjadřování jim může zadělat na mnohé problémy. A to teprve cesta na obávané místo uprostřed ničeho plné vyvrhelů a zatracenců začíná. No nejsou to skvělé vyhlídky?

Ukázka z audioknihy Ultimus

Pod drobnohledem

Moje první setkání s Arkádií proběhlo právě skrze Ultimus a proč jsem se rozhodla začít od čtvrtého dílu? Předně protože jsem byla ujištěna, že příběhy fungují samostatně a je tedy jedno, kde vlastně začnete. Čtvrtý „čerstvý“ díl se tak stal lákavou příležitostí (a jak jsem zjistila u Mystery Press, první tři díly u nich plánují v průběhu následujících let také dovydat). Mohu tedy bezpečně potvrdit, že opravdu jsem se nikde neztrácela, s postavami a situací jsem se bez problémů seznámila a Ultimus je jeden samostatný příběh.

Kuba Nedomý a Dědek Čuchák jsou taková zajímavá dvojka k pohledání. Oba jsou nerozlučné duo ve svém starožitnictví a jejich nejlepším úlovkem mohou být staří dobří roboti s kvantovým mozkem. Právě proto se Ultimus zdá jako lákavá destinace, vždyť co všechno za poklady se tam může skrývat, když je to místo tak odlehlé? Kuba je sice člověk, ale jeho parťák Dědek Čuchák je kyborg, napůl z plechu, který má už tak trochu jiné robotické přemýšlení. Jeho Hu! upozorňující třebas na nějaké nebezpečí, se tak stane pro příběh stěžejní, stejně tak jako jeho inteligentní, ale mnohdy strojové odpovědi, které ne vždy úplně sednou Kubovi k tomu, nač se ptal. Vytvářejí tak více méně menší komickou dvojku, což ovšem netuší ti okolo, protože Kuba i Dědek mají svůj interní (myšlenkový) komunikátor.

Není to poprvé, co jsem měla možnost začíst se do knihy s vesmírným vězením, dokonce opět od českého spisovatele, takže jsem byla velmi zvědavá na pojetí od Ondřeje Neffa. Moc vám toho prozradit nemůžu, abyste si mohli užít knihu stejně tak jako já, každopádně čím více se prodíráte Ultimem kupředu, tím více jsou vám odhalovány skryté skutečnosti, které mohou překvapit. Samozřejmě vám neuniknou takové standardy jako je vězeňský systém, povinné práce nebo třeba i vztah k robotům. To vše se rozpitvá dopodrobna a sehraje svoji důležitou roli v ději.

Kromě samotné návštěvy měsíčního vězení je právě postavení robotů ve společnosti a hyperkorektnost důležitým motivem knihy. Jedna z doprovodných postav našich hrdinů, Perla, se vydala na Ultimus hájit práva autonomních entit (tedy robotů, ale to před ní neříkejte) a to docela razantním způsobem. Kniha se tak stává především jakousi kritikou společnosti, přehnaných projevů aktivistů a nastavuje nám zrcadlo.

Další zajímavou myšlenkou vsazenou do děje je svazek dvou osob – altera. Ty jsou úředně vedeny jako jedna a také tak o sobě hovoří. V příběhu tak sice máme jen jednu Perlu, ale zastupují ji fyzicky dvě těla, dvě ženy. Autor si následně výborně vyhrál s tím, jak tento fakt dokáže znepřehlednit situaci. Otázkou jen zůstává, nakolik je tohle jen sci-fi myšlenka a nakolik Ondřej Neff prokoukl a předvídal do budoucnosti vzhledem k čím dál uvolněnějším vztahovým pravidlům a svazkům dnešní společnosti?

Zápletka je příjemně nepředvídatelná, spousta věcí se tak trochu nachomýtne, než vykrystalizuje ten pravý padouch spřádající tajné plány. A že ty jsou opravdu neočekávané. Když si v jednu chvíli myslíte, že už jste na to kápli a hrdinové už jsou snad ze všeho venku, dokáže příběh sklouznout ještě dál a prozkoumávat své možnosti.

Ultimus je kromě odrazu dnešní společnosti také přilepšen o lehkou dávku humoru a průběžně okořeněn dávkovanými akčními scénami z vesmíru, Měsíce i stanice. Dostává se nám tak pokaždé nové zajímavé scény, která osvěží vyprávění. Jediné, co příběhu celkově pocitově chybí, je napětí a nedotažené některé motivy či situace. Od příběhu vás to ovšem nevyruší, protože je to příjemná přímočará oddechovka, která vás nenutí se nad čímkoliv více zamýšlet.

Ilustrace v knize

Knihu doplnuje několik černobílých ilustrací stylizovaných do komiksu od ilustrátora Karla Jerie. Jedná se o celostránkové vyprávění určité sekce děje, které je znázorněno několika komiksovými panely, kde v jednoduché linii rozehrávají postavy klidně i akční scénu. Nechybí také klasické bubliny s přímou řečí a zvukový doprovod. Je to mé první setkání s doprovodnými ilustracemi formou komiksu a musím říct, že této knize doslova sednou jako hrnec na prdel, podtrhují odlehčený tón celého vyprávění. Mimochodem jeho ilustrace nalezneme také na předsádkách knihy a samotné obálce.

Menší střípek k ilustrátorovi – Karel Jerie má vystudovanou Akademii výtvarných umění, je českým malířem a komiksovým kreslířem. Za svoji tvorbu získal četná ocenění, například na Mezinárodním komiksovém festivalu v Polsku v roce 2008 v kategorii profesionálů za komiks Sbohem má lásko nebo Cenu Muriel v roce 2014 za nejlepší lettering a původní krebu titulu Král Bulharů.

Audioknižní zpracování

Pro namluvení audioknihy byl zvolen herec Saša Rašilov. Ten pochází z rodiny plné herců, kameramanů, a tak není divu, že se doslova pro podium narodil. Má vystudovanou pražskou konzervatoř a dále herectví na DAMU. Kromě divadelních a filmových rolí se také mnoho let angažuje v oblasti dabingu a můžete jej znát třeba jako hlas Obi-wana Kenobiho ve Star Wars (tři první díly).

Volba jeho jakožto interpreta pro Ultimus tak byla parádní trefou do černého, neboť jeho přednes je opravdu výborný, krásně pracuje s intonací hlasu a vtáhne vás do děje. Jeho hlas je živý, působí hravě a já se už těším, až si jej budu moci poslechnout znovu v dalším dílu série Arkádie od Ondřeje Neffa. Aktuálně je namluvena také kniha Hu! Povídky Dědka Čucháka.

Kapitoly jsou odděleny výborně zvolenými zvukovými předěly, jako z nějakého vesmírného přístroje, robota, který na pobzukává do rytmu jeho vlastního „srdečního“ tepu. Však si sami můžete poslechnout v ukázce výše.

Závěrečné shrnutí

Příjemné oddychové počtení s přímočarým příběhem, okořeněné humorem a proložené akčními scénami, které nejsou jen pouhopouhými přestřelkami. Pokud už teď přemýšlíte, jakou knihu si pořídit k moři a láká vás vesmírné dobrodružství, třeba by zrovna Ultimus mohl být tou pravou volbou.

Namluveno také jako audiokniha interpretem Sašou Rašilovem, který se výborně poslouchá a dodá příběhu ten správný šmrnc svým hlasem. Pokud s audioknihami chcete začít a máte rádi sci-fi, neváhejte nad Ultimem a vyzkoušejte si na něm, zda vám poslouchání příběhů sedí.

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy | Stránka Ondřeje Neffa | Stránka Karla Jerie

Série Arkádie

1. díl: Měsíc mého života (1988)
2. díl: Rock mého života (2006)
3. díl: Hvězda mého života (2010)
4. díl: Ultimus (2021)
5. díl: Hu! Povídky Dědka Čucháka (2022)
6. díl: Ostrov nesmrtelných (2023)

Ondřej Neff – UltimusAutor: Ondřej Neff
Ilustrátor: Karel Jerie
Série: Arkádie
Díl: 4. Ultimus
Žánr: Akční sci-fi
Délka: 12h 58min
Vydavatelství: Audiotéka, Mystery Press
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz