Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • 4 knižní tipy na české superhrdiny

4 knižní tipy na české superhrdiny

Knižní tipy - čeští superhrdinové

Se superhrdiny se zcela běžně setkáváme u zahraničních titulů, ať už jsou to knihy nebo třeba komiksy, kterým vévodí Marvel a DC Comics. Jenže opravdu zajímavého superhrdinu dokáží napsat také čeští spisovatelé. Nevěříte? Tak věnujte pozornost následujícímu seznamu knih, které byste rozhodně neměli přehlédnout.


Roman Bureš - ŘíšeRoman Bureš – Říše

Rok prvního vydání: 2020
Nakladatelství: Epocha
Recenze | Zakoupit knihu

Když Hitler vyhrál druhou světovou válku, rozhodl se změnit celý svět. Dal postavit zeď, prosadil se o další pročištění obyvatelstva, protože čistá árijská krev je to nejdůležitější. Jenže to netuší, co se v odlehlých chudých částech jeho Říše odehrává a jak moc si dokáže radioaktivita pohrát s dětmi. Některé jsou sice mrzáci, ale jiné začnou oplývat nadlidskými schopnostmi.

Pokud máte rádi alternativní realitu, třeba vás zaujme příběh Alexe. Ten je v knize popisován netradičně dvěma příběhy. V tom prvním sledujeme samotného Alexe, který bojuje proti společnosti a Říši, v tom druhém pak jeho rodiče a jejich nelehkou situaci před početím syna. Obě části sice dokáží zapůsobit na čtenáře naprosto odlišně, jedno však mají společné – brutalitu, kterou se autor nebál napsat. Vždyť se vše odehrává pod vládou pevné ruky Německé říše.


Pavel Bareš – MetaPavel Bareš – Meta

Rok prvního vydání: 2020
Nakladatelství: Host
Recenze | Zakoupit knihu

Objevilo se to zničehonic. Prvně jen videa na internetu, která byla považována za podvrhy, a pak se zjistilo, že lidé se superschopnostmi doopravdy existují a není jich málo. Také Lenka není úplně obyčejná, je mimik, umí se změnit do podoby druhých lidí a jako studentka toho náležitě využívá. Jenže sice je Lenka super, nadpozemská a v něčích očích nepřemožitelná, pak je ale konfrontována s něčím docela lidsky obyčejným, co neočekávala – nápadníkem, který prostě nechce z jejího života odejít.

Pavel Bareš se rozhodl superhrdinku konfrontovat s opravdovým superpadouchem, kterého můžete ve svém životě potkat také. O to bezútěšněji a svíravěji celý příběh působí a je obtížné jej dočíst, protože se o hlavní hrdinku opravdu bojíte. Protože máte pocit, že tohle se může klidně jednoho dne stát také vám. Kromě této problematiky spisovatel prolíná knihu dalšími myšlenkami narážejícími na vztahy mezi muži a ženami či ohrožení žen a postoje společnosti k daným situacím.


Michaela Merglová - PrázdnotaMichaela Merglová – Prázdnota

Rok prvního vydání: 2023
Nakladatelství: Epocha
Recenze | Zakoupit knihu

Rebeka byla vždycky tak trochu jiná. Dokázala se totiž napojit na lidi, jejich pocity, touhy a myšlenky. Nikdy to ale nehodlala zneužít ve svůj prospěch, ba naopak, v drobné kanceláři se rozhodla pomáhat lidem a odsávat všechno to temné, vzteklé, smutné já z ostatních. To ještě netušila, kdo jí jednoho dne zaklepe na dveře, aby změnil její život od základů. A za vše může jedna zmizelá dívka. Nebude to ale nad Rebečiny schopnosti? Nebo by měla využít svého daru, který jen tak někdo nemá?

Budoucnost v novém románu Míši Merglové nebude tak růžová, jako neon na obálce knihy Prázdnota. Mrazivý thriller s lehkými sci-fi prvky v podobě schopností u úzké skupiny lidí přináší témata jako je korupce nebo obchod s bílým masem. Obsahuje několik vrstev, postupně vypjatější situaci a neočekávaná rozuzlení.


Štěpánka Jislová - Supro: Hrdinové na dluhŠtěpánka Jislová – Supro: Hrdinové na dluh

Rok prvního vydání: 2023
Série: Supro (1)
Nakladatelství: Crew
Recenze | Zakoupit knihu

Co kdyby mohl být superhrdinou každý? Jak totiž výzkum prokázal, k tomu, aby člověk ovládnul některou z objevených schopností, stačí pouhopouhá aktivace jednoho genu. A samozřejmě také tučné bankovní konto. Idina přítelkyně Evelína i její bratr tuto úpravu podstoupili a nyní vše splácejí pomocí influencerství, kde kralují nejen díky hezké tváři, ale právě atraktivním schopnostem ovládání ohně a vody. Ida ale stále více stojí na okraji Evelínina života, do jejíchž Instastories se prostě nehodí. Dokáže tuhle zkoušku jejich vztah překonat?

Posledním knižním tipem se nakonec stává komiks, který je ryze z pera českých ručiček a je to opravdu doslova suprhrdinský komiks. Nechybí totiž ani padouch, souboj dobra se zlem, ale třeba i pozice superhrdinů ve společnosti. Čistá kresba a svěží barvy jistě zaujmou také mladší čtenáře, na druhou stranu díky práci s časovými rovinami bude Supro jistě zajímavým počtením i pro dospělé. Mimochodem, pokud se titulu bude dařit, tvůrci by se nebránili také pokračování.


* Recenze pro knihy Prázdnota a Supro se objeví velmi brzy.

Máte rádi české spisovatele? A četli jste už některý z výše uvedených titulů?
Který český superhrdina padl do oka vám?

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • VendyK napsal:

  Superhrdinskou tematiku mám velice ráda, a těší mě, že se jí věnují i čeští autoři. Četla jsem Říši (nadprůměrná) i Metu (naprosto mě uchvátila), na Prázdnotu se chystám, děkuji za tip. Z českých knih s touto tematikou je ještě zajímavá Šedá a Rudá od Dalibora Váchy, pokud znáš, mísí se tam super schopnosti s alternativní historií 90. let. :-)

  • Dragell napsal:

   Také si myslím, že naši spisovatelé to se superhrdiny umí :) A děkuji za tip, Šedou a Rudou jsem ještě nečetla, budu se muset po knihách podívat :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Reklama – moje tipy

  Nekroskop prodej

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
  od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Simon Jimenez - Ztracení ptáci

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz