Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Michaela Merglová – Prázdnota | Potemnělé a krvavé pátrání po zmizelé

Michaela Merglová – Prázdnota | Potemnělé a krvavé pátrání po zmizelé

Michaela Merglová - Prázdnota

Prázdnota číhá v každém z nás, stravuje nás zevnitř a pokud jsme sami, nikdo si nevšimne, když nás pohltí, když jednoho dne prostě zmizíme. Jenže to, že někteří lidé zanechají stopu, ještě neznamená, že jejich nalezení nebude stát spoustu životů.

Michaela Merglová - PrázdnotaMichaela Merglová – Prázdnota

První české vydání: 2023

Michaela Merglová je u nás již zavedená autorka, která doposud byla známá svými fantasy příběhy a to samostatně fungující Prokletou věží (2020) nebo dobrodružnou sérií Píseň oceli (2019-2022). Pokud se nemůžete dočkat dalšího jejího díla, neváhejte se poohlédnout po jejích povídkách, kdy naposledy například přispěla do antologie fantastiky Hlubiny města (2023).

Musela si to opakovat často. Rebeka. Jmenuje se Rebeka. Její hlava třeštila a bolela jako střep, protože právě do sebe nasála myšlenky a pocity jednoho ze svých klientů. Oficiálně pracovala jako terapeutka, neoficiálně využívala svých skrývaných schopností, aby pomohla odstranit nepříjemné věci z hlavy, které druhé užíraly. Jenže ty někam musely jít, pletly jí myšlenky a vždycky s sebou přinesly to vyčerpání a bolest.

Jednoho dne se tohle všechno ale změní, když na její dveře zaklepe muž. Chce od ní pomoci najít jeho ztracenou ženu. Předává Rebece její deník a žádá o nestandardní službu, kterou Rebeka ani neposkytuje. Jenže to, co rozvíří její mysl a touhu po pomoci bližnímu je to, když muž pronese onu osudnou informaci. Jeho žena byla také výjimečná jako ona.

Ukázka z knihy Prázdnota

Richter se krčil u stěny vedle plesnivějícího sudu. Zpod kapuce zářily ve tmě jen jeho oči, upřené ven do ulice. Srdce mu divoce bušilo. Nehýbal se, prsty pevně svíral glock. Po rameni mu stékala krev, mikina ji sála jako hladový upír.
Richter se ani nepohnul. Věděl, že jediné, co teď může udělat, je čekat.
Dvojice v ulici pod ním vykročila na sever.
Hlasy se vzdalovaly. Škorpení sláblo.
Krev dál tekla.
Richter čekal ještě pár chvil. Pak pomalu zajistil glock a položil ho na podlahu. Stáhl se od okna víc do tmy a rozepnul si mikinu. Látka se lepila k ráně. V ruce mu škubalo bolestí.

strana 105, kapitola 3

Pod drobnohledem

Po úžasné fantasy trilogii Píseň oceli tady máme pro změnu spíše takové sci-fičko a já byla velmi zvědavá, jak se s tím Míša popasovala. Na besedě našeho čtenářského klubu nám prozradila, že prostě píše to, co ji baví a přijde na mysl, takže se ani změny žánru nezalekla.

V knize Prázdnota nás přenese do budoucnosti, do Metropole Evropa, kterou jen okrajově čtenáří představí, aby se mohla pustit do toho hlavního – příběhu. Ten rozehrává se dvěma postavami – terapeutkou Rebekou a agentem Richterem. Oba se nepoměrně střídají ve svém vyprávění, abychom dostali ucelenější obraz toho, co všechno se za podivnou žádostí ve skrytu odehrává.

Atmosféra postupně houstne a první mrtví přibývají vcelku rychle. Nechybí nějaké ty přestřelky, vyšetřování případu a odkrývání Rebečiných schopností. Líbí se my, jak se autorka zamyslela i nad tím, že ne každý, kdo tyto schopnosti vlastní, je má rozvinuté ve stejném rozsahu. Samotná Rebeka může vycítit pocity druhých, napojit se na nejvykřičenější myšlenky a hlavně vidí auru v podobě zvířat, která kolem svého majitele dokáží pěkně cvakat zuby.


Mohlo by vás zajímat


Mojí překvapivě nejoblíbenější postavou se nakonec stala jedna vedlejší a to Cilka, streamerka se svým snem, šíleným oblíkáním, jejíž osobnost tak nějak kontrastuje s atmosférou celého děje Prázdnoty. Jako by Cilka byla Rebečino světlo v temnotě.

Možná to je ovšem také proto, že Cilčina postava je nám přinesena na zlatém podnose, kdežto hlavní postavy Rebeky a Richtera se postupně odkrývají, nahlížíme do jejich pocitů, minulosti a motivace. To vše má svůj účel, protože tenhle příběh je jako cibule – má vrstvy a ty je potřeba postupně oloupat, aby se člověk dostal k jádru věci.

Celkově mne kniha vtáhla, měla jsem ji za chvíli přečtenou, protože se nedalo odtrhnout. Celé to bylo takové svižné, napínavé, nepředvídatelné a atmosferické. Na druhou stranu vás nenutí nějak více hloubat, přemýšlet, a tak je výbornou volbou třeba po náročném dni v práci, když potřebujete u něčeho vydechnout. Ale žádné sluníčkové počtení tedy nečekejte, Míša Merglová se neváhala pustit i do témat, jako je obchod s bílým masem či korupce.

Jedno zklamání jsem přeci jen v knize našla, a to až k samému závěru, kdy poslední úder proti nepříteli nemusel vůbec být. Velmi bych se s knihou spokojila, kdyby tam tato kapitola chyběla. Naopak se mohla využít pro celou novou knihu. Zde ovšem působí poněkud uspěchaně, nepromyšleně, jen aby to tam pro dobrý pocit bylo. A jak říkám, já bych se velmi spokojila, kdyby kniha skončila o ždibec dříve.

Závěrečné shrnutí

Jde vidět, že si autorka libuje v ponuré atmosféře a smrt jí není cizí, takže pokud znáte její práci, jistě víte, co očekávat. Tentokrát poměrně svižné počtení v kulisách budoucnosti s trochou superhrdinských schopností. Nechybí ani přestřelky, které tomu dávají patřičný říz, takže pokud hledáte drsnější jednohubku, mrazivý thriller, koukněte se po Prázdnotě.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy

Michaela Merglová - Prázdnota

Autor: Michaela Merglová
Název: Prázdnota
Žánr: Sci-fi thriller
Počet stran: 392
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz