Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • ROZHOVOR | Neli Dobiášová, ilustrátorka, která vdechla tvář knize Prázdnota

ROZHOVOR | Neli Dobiášová, ilustrátorka, která vdechla tvář knize Prázdnota

Neli Dobiášová, ilustrátorky obálky knihy Prázdnota

Obálky nakladatelství Epocha jsou parádními výtvory od českých ilustrátorů. Mezi nimi se nyní ční kousek od nové tváře. Obálka knihy Prázdnota byla totiž vytvořena Neli Dobiášovou, kterou už nějaký pátek sleduji na Instagramu, takže jsem neodolala pokušení se jí zeptat na pár otázek k této zkušenosti.

Neli Dobiášová se živí jako ilustrátorka na volné noze a zaměřuje se především na mytologii. V její tvorbě můžete tak cítit nádech severu, ale i slovanské kořeny. Typická je pro ni černobílá lineární kresba mnohdy doplněná o jeden barevný tón. Má vystudovanou brněnskou VUT se studijním programem Architektura a rozvoj sídel.
Více o Neli Dobiášové a její tvorbu objevíte na www.nelline.com.

Jak ses dostala k práci na obálce knihy pro nakladatelství Epocha? Je to tvoje první zkušenost nebo už jsme se s tvojí ilustrací mohli setkat knižně i jinde?

Jako spousta začínajících ilustrátorů jsem hledala cestu, jak o sobě dát vědět. Oslovit přímo nakladatelství je jednou z cest. Své portfolio jsem rozeslala více lidem a nakladatelství Epocha mi odpovědělo, a tak jsme začali navazovat spolupráci. Byla to moje první spolupráce s nakladatelstvím i první ilustrace obálky knihy jako taková. Knížku jsem si hrozně přála ilustrovat, ale příležitosti mě obcházely nebo nakonec nedopadly. Asi je to taková klasická začátečnická zkouška trpělivosti… a ve chvíli, kdy to nejméně čekáš… bum a je to tady. Jsem ale ráda zapojená do různých projektů, které vyžadují různé výstupy mojí tvorby. Od kreslené animace pro song 400 Miles od skladatelky Evvie, návrh designu skateboardu pro Owlboards až po logo pro Projekt Phoenix pomáhající na Ukrajině.

Jak taková kresba obálky probíhá? Načetla jsi celou knihu pro vyhledání vhodného motivu nebo naopak nakladatel ti předal svoji vizi? Jak moc volné ruce jsi měla?

Spolupráce s nakladatelstvím je svým způsobem specifická, ale zároveň zůstává dost prostoru pro domluvu a vlastní iniciativu. Byla jsem oslovena Epochou, že budou brzy vydávat další knihu Míši s názvem Prázdnota a současně jsem dostala dvě zadání, které sama autorka navrhla, že by se jí líbila. Když jsem je dočetla, hned sem věděla, že tady mám prostor se realizovat, a že by to mohlo do dobře dopadnout. Jako začátečník ale přesně nevíš, že jo… a nechceš zklamat sebe ani ostatní. Nakladatelství se mnou komunikovalo o přesných parametrech a já se snažila co nejdříve poslat něco, z čeho jim ideálně spadne brada. :D Ztvárnit hlavní postavu něčí knihy je vždycky výzva. Co když ji vidíme úplně jinak? Ale dostat do obálky trochu cyberpunk atmosféry byl hned od začátku můj jasný záměr.

Byla jsi v kontaktu i se spisovatelkou Michaelou Merglovou a konzultovala s ní kresbu nebo se dostala až k hotovému výsledku?

Nakonec ilustrace prošla jedním kolem korekce, kde se doladily barvy a pár menších detailů, ale byla jsem hrozně ráda, že můj koncept jako takový prošel. V tomto případě jsem já komunikovala s Epochou a oni potom přímo s autorkou a zpět. Nevadilo mi to. Pokud mě někdo osloví, protože se mu moje práce líbí, musí tam fungovat vzájemná důvěra ve výsledek a v to, jak moje výstupy většinou vypadají. Ale upřímně měla jsem z té spolupráce takovou radost, že jsem byla ochotná přijít i s dalšími koncepty, kdyby tenhle neklapl. Míši jsem potom na konci napsala a poděkovala a doufám, že budu mít příležitost se s ní i jednou osobně potkat. Protože je to fakt knižní dračice.

Bylo pro tebe snadné splnit požadavky všech a vybalancovat je se svojí vizí? Předělávalo se toho na tvém původním návrhu hodně?

Co se týče finální obálky, tu ještě zpracovává externí grafik Epochy a tady jsem byla malinko překvapena, kam se to celé posunulo. Nicméně poučení z toho zní – nauč se graficky zpracovat celou obálku, což spousta ilustrátorů umí a předejdeš překvapení. Za mě je vždycky lepší, když má jeden produkt a jeho koncept pod palcem jeden člověk a nekombinují se různé vize vícero kreativců. Tak to prostě je.

Znám tě na Instagramu spíše jako tvůrkyni mytologických kreseb, vždyť i tvůj profil se jmenuje @daughterofmyths, nebylo pro tebe obtížné přejít do sci-fi roviny?

Jak jsem již zmiňovala, ráda tvořím různé produkty, žánry a pro různé autory, kteří mě nutí se učit nové věci a posouvat se jako kreativec. Čím víc se člověk bude specificky profilovat, tím více dveří a příležitostí si zavře. Minimálně na začátku. Naopak později je jedinečnost a specializace asi spíš velké plus, ale já mám ráda výzvy! Posouvají tě kupředu. Mytologie je moje srdcovka, vždy bude a spolupráce na toto téma by byl můj pracovní highlight, ale je potřeba být otevřený i dalším možnostem.

Na závěr, můžeš nám prozradit, zda je v plánu užší spolupráce s nakladatelstvím Epocha a budeme se setkávat s tvými obálkami i nadále?

Po této zkušenosti budu moc ráda za další spolupráci s Epochou a snad jim ta brada aspoň trošku povolila. Poslední roky vychází úžasné tituly s nádhernými ilustracemi, jak zvenku, tak vevnitř a já bych to nerada prospala.

Děkuji za rozhovor a budu se těšit na tvou další práci!


Ještě jste nečetli knihu Prázdnota? Pak nakoukněte na moji recenzi a nebo se rovnou začtěte do dělší ukázky z knihy.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V srpnu čteme knihu Byt ve městě Naga od spisovatele Pancha Alvareze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 4. října:

  • 17:00 – debata o knize Byt ve městě Naga
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Ondřejem Blaho (Severní den)

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Pancho Alvarez – Byt ve městě Naga
 

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz