Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Štěpánka Jislová – Supro: Hrdinové na dluh | Co kdyby si superschopnost mohl koupit každý?

Štěpánka Jislová – Supro: Hrdinové na dluh | Co kdyby si superschopnost mohl koupit každý?

Český superhrdinský komiks – Supro: Hrdinové na dluh

Jak se říká, peníze otevírají všechny dveře, včetně těch superhrdinských. Opravdu, tady ve světě Supro je to možné, protože vše má svoji cenu. I superschopnosti. Dokázali byste takovému pokušení odolat?

Český superhrdinský komiks – Supro: Hrdinové na dluhŠtěpánka Jislová – Supro: Hrdinové na dluh

Ilustrátor: Viktor Svoboda (kresba), Martina Fischmeister (barvy)
Série: Supro (1)
První české vydání: 2023

Štěpánka Jislová je česká ilustrátorka, která se kromě obálek knih nebo třeba potisků oblečení věnuje právě komiksům. Má vystudovanou plzeňskou Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara a na svém kontě má také vítezství v komiksové soutěži CZ.KOMIKS v roce 2013. Její komiksové příběhy se objevily nejen u nás, ale také v zahraničních sbornících. Ačkoliv ilustrátorka, pro Supro vytvořila příběhový scénář.

Neslýchané. Vědci učinili neuvěřitelný průlom. Každý totiž může být superhrdina, stačí jen operativně zaktivovat superhrdinský gen. Je v tom jeden háček, abyste mohli být superhrdinou, musíte mít pěkně tučné bankovní konto. A právě proto se cílí především na mladé, kteří se neváhají zadlužit pro splnění svého snu.

Tohle je ale příběh především o Idě a Evelíně, dvou žen, které se hledaly, až se našly. Jejich soužití ale není vždy harmonické, především proto, že Evelína má své superschopnosti stejně jako její bratr a musejí pracovat jako influenceři pro pokrytí vzniklých dluhů. Problém je, že Evelínina „imidž“ je lepší bez Idy, přeci jen jako single přiláká více pozornosti a fanoušků, kterým může podstrkovat sponzorské produkty. Dokáže tohle jejich láska přestát?

Pod drobnohledem

Vítejte ve světě, kde se může váš nejtajnější sen umět ovládat nějakou tu superschopnost může stát realitou. Nechybí akční scény a děsivý padouch. Celý děj je protkán šikovnou stavbou systému, jak funguje superhrdinství v realitě, jak je akceptováno společností a co přináší nebo naopak ubírá.

O to více vše působí jako naše realita a stává se tak výborným zrcadlem pro dnešní mladou generaci, která pro svůj vytoužený svět je schopna upsat duši ďáblu a doživotně splácet své dluhy. Je tohle opravdu to, po čem z celého srdce toužíme? Vnímáme někdy následky svých činů?

Nechybí ani další aktuální témata, která hýbají světem, jako je třeba vztah dvou žen, nebo pozlátko internetového života, který vnímáme skrze sociální sítě. Tvůrci komiksu ovšem zacházejí ještě dál, aby oslovili mladé čtenáře a v komiksu si své cameo stříhne influencerka Natálie „Natyla“ Tolarová.

Hned na začátku skočíme do nadupaného děje akční scénou, která je jakýmsi prologem. Ty se postupem prolnou příběhem, ale spíše cílí až na závěr knihy. Po rychlém startu náš totiž čeká spíše vztahové drama, které konfrontuje mladý pár s realitou, superhrdinstvím a zkouší jejich lásku.


Mohlo by vás také zajímat


Postupně tak od umně vykresleného povrchu proplouváme hlouběji pod všechny ty vrstvy a odhalujeme skryté, co běžný přihlížející ani netuší. K tomu nám dopomáhají také další časové roviny, kdy nahlédneme i do minulosti postav. Stejně tak se Supro nesnaží čtenáři všechny informace přinést na zlatém podnose, ale mnohdy vysvětlení činu nalezneme třeba o pár okýnek nebo stránku dále.

Kromě toho si ilustrátor Viktor Svoboda vyhrál nejen s jednoduchou lineartovou a čistou kresbou, ale také samotnými panely. Ty totiž ne vždy vedou přes jednu stránku, ale mnohdy dle aktuálního tempa i přes dvoustranu. I přes to všechno je ale komiks přehledný, drží si svého čtenáře a sype mu další šedá zákoutí všedního „superhrdinského“ života.

Ačkoliv téma není jednoduché, zároveň tady jsou nějaké ty souboje proti nepříteli i vlastnímu životu, přesto se Martina Fischmeister, která Supro colorovala, nebála sáhnout po pestrých barvách. Ony jsou vlastně takovým jejím podpisem a nakonec v komiksu perfektně fungují. Dokonce si troufám říct, že oproti nějakému temnějšímu provedení má tak komiks možnost oslovit i mladší čtenáře.

Celý komiks má 136 stran, na zbytku vás čeká Hostovská galerie dalších ilustrátorů, kteří se rozhodli obohatit svět Supro o další prvky, ať již čistě fyzické produkty jako jsou třeba panenky nebo jen situační scénou, co se třeba děje se starými superhrdiny. V závěru knihy nechybí ani skici od Viktora Svobody ukazující jeho prvotní rozhodnutí ohledně vzhledu postav.

Jak jsem již na začátku naznačila, Supro by mohl být název série. Aktuálně je to vysněná představa autorů a pokud bude po komiksu patřičná poptávka, která pokryje náklady, vydavatelství se nebude obávat pustit do dalšího dílu, čemuž je Štěpánka Jislová otevřená. Takže neváhejte podpořit tento ryze český komiks, který může směle konkurovat světové produkci superhrdinských komiksů.

Závěrečné shrnutí

Ačkoliv komiks vypráví příběh mladého páru, mezi který vráží společnost, influencerství a další věci klín, rozhodně dokáže oslovit i starší čtenáře. Kresba je barevně pestrá a možná tak trochu odlehčuje témata, které komiks zpracovává. Rozhodně se jedná o překvapující českou jednohubku, která se, doufám, jednoho dne dočká pokračování. Tentokrát mileráda doporučím všem, nejen milovníkům superhrdinů a komiksů.

Moje hodnocení: 10/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka Štěpánky Jislové
Stránka Martiny Fishmeister | Instagram Viktora Svobody

Český superhrdinský komiks – Supro: Hrdinové na dluh

Autor: Štěpánka Jislová
Ilustrátor: Viktor Svoboda, Martina Fischmeister
Série: Supro
Díl: 1. Hrdinové na dluh
Žánr: Superhrdinské
Počet stran: 160
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz