Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Pavel Bareš – Meta | Někdy ani superschopnosti nestačí proti stalkingu

Pavel Bareš – Meta | Někdy ani superschopnosti nestačí proti stalkingu

Pavel Bareš – Meta

Lenka si užívá svůj vysokoškolský život, který střídají studium, přátelé, brigády, ale i párty s náhodnými známostmi. Žádná omezení a ten pocit volnosti bez rodičů jí nabízí nové příležitosti. To ale netuší, že si na ni již jeden muž brousí zuby a nechce ji nechat odejít ze svého života.

Pavel Bareš – MetaPavel Bareš – Meta

První vydání: 2020

Pavel Bareš se do povědomí české fantastiky poprvé dostal v roce 2017 úspěšným debutem Projekt Kronos vyprávějícím o postapokalyptické budoucnosti, na který navázal druhým dílem Kronovy děti. Ve své produktivní spisovatelské činnosti pokračuje s nejnovějším titulem Meta (2020), kterou tentokrát zasadil do našeho světa a času a zpracovává v něm závažné téma naší společnosti.

Nejprve se videa, kde lidé dělali kousky nad rámec svých schopností, považovala za dobře upravená. Kdo by věřil, že když na člověka vystřelíte, že se mu nic nestane a kulky se od něj neškodně odrazí? Ale čím více se nad-lidí začalo objevovat, tím dříve bylo potřeba přijmout fakt, že tady opravdu jsou. Vysloužili si označení „mety“ a byla přijata spousta zákonů na omezení jejich schopností, aby nemohli ublížit společnosti. Především se v první řadě každá meta musí registrovat a zapsat své schopnosti.

Jenže když u sebe studentka Lenka objeví ovládání vlastního vzhledu – je tzv. mimik, kdy by si díky registraci vysloužila doživotní dohled kvůli spoustě variant možného zneužití, rozhodla se tuto skutečnost před světem utajit. Není to totiž tahle superschopnost, která jí momentálně dělá starost. Po jedné noci s náhodnou známostí totiž zjistí, že se ho tak trochu nemůže zbavit a Ne-Alex ji pronásleduje na každém kroku.

Ukázka z audioknihy Meta

Je to právě fantasy a sci-fi, kam spousta čtenářů utíká do fiktivního světa, aby si mohlo odpočnout od problémů všedního dne. Jenže právě Meta s menším přidaným sci-fi prvkem přináší svým čtenářům velmi závažný problém dnešního světa – stalking. Přiznám se, že mne překvapilo, že se tohoto tématu neváhal chopit mužský autor a jakým způsobem jej zpracoval. Snad z žádné knihy mne doposud nemrazilo více jako právě z Mety. Mýma rukama prošly rozmanité kousky od thrillerů, krimi, přes horory, ale tak svíravý pocit bezmoci jsem nikdy nepocítila možná právě kvůli tomu, jak moc tohle reálné je.

Meta je příběh o dívce, která i přes svoji jedinečnou schopnost změny podoby má potíže s mužem, který jí věnuje nevyžádanou pozornost. Nejprve to Lenka nebere vážně, vždyť je pilnou studentkou s nezávazným životem a přes pokoj jí projde spousta mladíků. Navíc občas ke svému studiu musí přibrat také učivo od své spolubydlící a kamarádky Debí, když se ke zkouškám dostaví místo ní (je přeci mimik, tak proč by nemohla), protože Debí je taková trémistka! Jenže pak začne přituhovat a jednorázovka Ne-Alex si žádá její pozornost jakýmkoliv způsobem.

Celým příběhem se prolínají drobné odstavce označené jako Fun fact – ačkoliv tedy moc funny nejsou. Věnují se totiž faktům z úrovně vztahů mezi muži a ženami, mnohdy narážejí také na problematiku ohrožení žen, např. jako všeobecně známé: „Ona si za to mohla sama,“ když je žena ve vyzývavých šatech znásilněna.

Odkloňme se ale od hlavního tématu, neboť kromě něj je zde vpasována ona myšlenka superhrdinů v reálném životě, tak, jak si je Pavel Bareš představuje chodit mezi námi. Nejsou to žádní frajeři v úplých trikotech, kteří zachraňují štěňátka z hořící budovy. Autor rozpracovává svět, v němž tito nad-lidé využívají své schopnosti k působení na sociálních sítích a hledají cesty, kudy si nejlépe a snadno vydělat. To vše ovšem také souvisí s tím, že ne každý se se svými neobvyklými možnostmi smíří a i mety mají své psychologické trable. Nemluvě o tom, jak k takovým lidem přistupuje stát, konkrétně tedy naše republika, do níž je děj zasazen (a věřte mi, že se budete nakonec pobaveně usmívat, jak moc spisovatel náš funkční systém vystihnul).

Moje nejoblíbenější postava? Rozhodně Debí a její záliba v gumových kachničkách. Musím říct, že rozhodně za mne vyhrává v nejšílenějším hobby knižních postav a zamilovala jsem si ji o to více, že s ní tuhle milou zálibu sdílím. Ačkoliv já mám kachničky z různých koutů světa, ona si je zase bláznivě pojmenovává a překresluje.

Nesmím se ovšem zapomenout zmínit stalkerovi, který si žil svůj bláznivý sen v touze po vysněné dívce, jíž působil tolik nepříjemností. Tak nějak jsem ho odhalila, protože napříč knihou jsou drobečky, které vás dovedou k cíli, ale místy jsem stejně jako hlavní hrdinka zápolila s myšlenkou, kde je tedy pravda. To, co stalkeři totiž nejvíce ovlivňují, je vaše myšlení a samotná psychika, protože hraní na city, balamucení a vydírání je jejich největší zbraní. Oběma hlavním postavám je dána zajímavá minulost, kterou po kousíčkách odhalujeme a zjišťujeme, co postavy dovedlo až do aktuální situace včetně rodinného zázemí, ačkoliv primárním se stále stává linka poměřování sil stalkera a Lenky.

Pavel Bareš a Kristýna Podzimková o Metě

Namluvení audioknižní podoby příběhu Meta se ujala Kristýna Podzimková, herečka objevující se především na divadelních prknech, ale můžete ji také znát z televitních obrazovek, například z filmu Absurdistán (2008). Její kořeny sahají na Moravu do Rožnova pod Radhoštěm, kde se zamilovala do folkloru a následně vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě se zaměřením na hudebně dramatický obor.

Jako by tahle kniha byla přímo vytvořená pro audioknižní zpracování neboť Lenka vám vypráví svůj osudový příběh, který posloucháte skrze rty Kristýny Podzimkové a máte pocit, že Lenka tak promlouvá rovnou k vám. Interpretka svým hlasem doslova nechává Lenku obživnou a její stylizace řeči vás přesvědčí o tom, že opravdu posloucháte mladistvou studentku.

Slovo závěrem

Že na temný a mrazivý příběh rozhodně není potřeba tuna mrtvol a střelných zbraní, to Pavel Bareš ukázal bravurně v jeho nejnovější knize Meta. Ačkoliv nám představuje svět superhrdinů, přeci jen v jejich životech hrají významnou roli problémy běžného člověka. Setkáváme se společně s hlavní hrdinkou Lenkou se stalkerem, který dokáže nastolit tolik děsivých chvilek bezmoci. Dokáže se mu studentka Lenka ubránit, ať již jako žena nebo jako meta?

Moje hodnocení: 10/10

Zajímavé odkazy

Pavel Bareš – MetaMožnost zakoupení audioknihy: vydavatelství Audiotéka
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Host

Autor: Pavel Bareš
Interpret: Kristýna Podzimková
Název: Meta
Žánr: Sci-fi, thriller
Délka: 8h 36min
Vydavatelství: Host, Audiotéka
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz