Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Robin Hood: Legenda Sherwoodu (2002) | Je cosi zkaženého v království anglickém

Robin Hood: Legenda Sherwoodu

Legendu o Robinu Hoodovi zná snad každý. Také se jí dostalo četného zpracování přes filmy až po hry a já bych vám dnes ráda představila titul, který se mi vryl pod kůži a ráda si jej zahraji zase a znovu.

Příběh legendy jménem Robin Hood

Když se Robin z Locksley vrací z křižáckých výprav, kde se bil pod velením krále Richarda Lvího srdce, zjišťuje, že doma není všechno tak, jak by mělo být. Jeho majetek si uzurpoval šerif z Nottinghamu a Robin se tak stává nevítaným psancem, jehož tvář se objevuje na každém městském pátracím listě. Navíc byl král Richard zajat a po jeho trůnu tuze touží princ Jan, proto se také rozhodne neposlat vyžádané výkupné. Je teď na vyhnanci Robinovi, zda zvládne s pomocí několika starých přátel uvést věci zpátky do pořádku.

Ve hře se setkáte se spoustou známých tváří, kterými je kromě Robinu Hooda samozřejmě Lady Marian, bratr Tuck či malý John. Připraví si pro vás tento nezapomenutelný příběh novým způsobem a vy tak můžete zažít strasti Robina Hooda na vlastní kůži.

Robin Hood: Legenda Sherwoodu Nottingham ve dne

Stealth nebo řež? Je to jen na vás

Jedná se o strategickou hru na obdobném principu jako Desperatos (divoký západ) nebo Commandos (vojenská akce), kdy ovládáte skupinu až 5 lidí a využíváte jejich speciálních schopností. Samozřejmě jde úkoly splnit a hru dokončit s řadou mrtvol v zádech, ale tím si moc dobrou pověst neuděláte, protože právě na vašem milosrdenství závisí, kolik dalších zbojníků se k vám přidá a pomohou vám s vaším úkolem.

A tak bloudíte po městech a hradech se speciálními misemi, plížíte se nepozorovaně, omračujete stráže a svazujete je. A běda, jak zapomenete vzít do party silného chlapíka, který je může zvednou a odnést někam za dveře schovat. Jakmile totiž další z vojáků naleznou mrtvolu nebo svého omráčeného kolegu, je vyhlášen poplach a celý hrad se může probudit k životu a pátrat po narušiteli pořádku. A to zažít opravdu nechcete.

Každý z vojáků má trojúhelníkové zorné pole, které si můžete nechat i zobrazit a jakmile se v něm objevíte, můžete mít o problémy zaděláno, vždyť jste hledaný zbojník! Ale pozornost stráží může vyburcovat i něco jiného kromě pohledu na vás a omráčených spřátelených jednotek. Reagují také na hluk v nejbližším okolí nebo také na vojáky chybějící na svých stanovištích – jednotky jsou totiž nejen nehybné na stráži, ale také mohou pochodovat a pravidelně obcházet ulicemi města. Další zákeřným prvkem se mohou stát také měšťané, protože ti nejbohatší s vámi zrovna dvakrát nesouhlasí a velmi rádi si půjdou postěžovat vojákům a přivolají stráž.

Princ Jan v Derby Robin Hood: Legenda Sherwoodu

Jak jsem již psala, můžete se mečem a lukem probojovat, ale plížení a svazování stráží má svoji velkou výhodu. Přidají se k vám zbojníci, které naleznete v Sherwoodu ve svém tajném úkrytu, kam se po každé misi vracíte. Oni pro vás vyrábějí šípy, vosí úly na rozehnání vojáků nebo třeba léčivé rostliny. Jejich pomocná ruka se vám rozhodně bude hodit. Kromě toho můžete také své hlavní hrdiny zanechat v táboře, ať si vytrénují své schopnosti v boji na blízko či na dálku, což se vám v pozdějších fázích hry při tužších nepřátelích bude opravdu hodit. A v takovou chvíli opět přicházejí na řadu zbojníci, kteří můžou jít s Robinem přepadnout další konvoj plný zlata.

Kdo vám ve vašem tažení kromě zbojníků může pomoci? Jsou to měšťané, kteří pro vás občas mají úkol, za který budete patřičně odměněni. Zajímavé informace můžete také získat od žebráků, když jim usypnete trochu ze svého měšce. A ono se to opravdu vyplatí, protože nejednou vám odhalí stráže nebo skrytý hlídaný měšec plný zlata. Nejcennějším předmětem je zde ovšem čtyřlístek, který při smrti jednoho z vašich hrdinů může dotyčného postavit znovu na nohy.

Příjemné lesní a městské lokace

Na mapě naleznete celkem pět měst, do kterých se průběžně budete vracet ve svých výpravách, ale rozhodně se neobávejte nudného opakování. Kromě toho, že vojáci jsou pokaždé rozmístěni jinak a je potřeba uzpůsobit jim vhodnou strategii proniknutí dovnitř, také se mění vizuální stránka. Jednou se tak vydáváte do Nottinghamu v slunečném dni, podruhé se zvedne mlha a potřetí padne noc.

Kromě měst vás čekají na mapě také další tři lesní lokace, kde můžete v mezičase přepadat výběrčí daní a obohacovat své konto, které se v závěru hry bude hodit. Dostat totiž na svou stranu proti princi Janovi nejde každého a poslání výkupného za krále Richarda také něco stojí.

Robin Hood: Legenda Sherwoodu Přepadení výběrčího daní

Ve hře se postupně mění obtížnost, čím vyšší jednotka, tím odlišnější chování, může mít lepší útok, obranu. Čím jste ale dále ve hře, tím se barevnost vojáků mění a dle jejich oblečení můžete rozeznat ještě tužší nepřátele. A hlavně chytřejší! Protože najednou obyčejný rytíř, ale tentokrát v černém obleku, při jiném útoku než jeden na jednoho se rozmáchne mečem dookola a omráčí všechny těsně u něho.

A tím bych se chtěla dostat k zajímavému bojovému mechanismu, který probíhá v reálném čase. S hrdinou, na kterém jste zapnuti a zrovna s ním útočíte na postavu, můžete provádět efektivnější útoky kresbou kurzorem od jednoduchých výpadů při rovné čáře, přes půlkruh či rovnou mečem švihnete okolo sebe obklopení nepřáteli při nakreslení kolečka. Ale pozor, ať nezasáhnete své spolubojovníky! Samozřejmě je potřeba pamatovat, že speciální útoky stojí postavu nějakou tu energii a pokud ji kompletně vyčerpáte, hrdina je chvíli malátný a bezbranný útokům, zatímco ji doplňuje.

Mapa hradů a přepadových míst Noční mise v Nottinghamu

Nezapomenutelná česká lokalizace hry

Ačkoliv je hra k dnešnímu dni v dostání v angličtině a dalších jazycích, češtinu mezi nimi nenajdete. Možná si říkáte, proč zmiňuji češtinu, jenže Robin Hood byl opravdu v minulosti nejen přeložen a otitulkován, ale hlavně unikátně nadabován od CD projektu. Vzpomínám si, jak jsem to tehdá s čerstvě nainstalovanou originálkou nepovažovala za nic výjimečného, ale kolika hrám se dostalo takové úžasné pocty? Nemluvě o tom, JAK je Robin Hood nezapomenutelně nadabovaný. Rozhodně doporučuji sehnat a užít si tuhle hru česky.

Je škoda, že oficiální cestou se k dabingu bohužel nedostanete, ale čeština se ke stažení na internetu objevuje. (To je také důvod, proč text na obrázcích má chybějící znaky, nepátrala jsem důsledně po češtině, kterou by hra přechroustala, šlo mi totiž především o onen dabing. Hlavně také proto, že tuhle hru jsem hrála už tolikrát, a tak pro mne není neznámou a hlavní dějovou linku postavy mluví.) Pokud se ale na ni chystáte prvně, rozhodně zkuste pohledat funkční češtinu, neboť hrou se prolíná půvabný příběh Robina navrátivšího se z války, kdy situace doma se tak trochu zkomplikovala a změnila vůči němu. A hlavně úkoly si musíte přečíst sami.

Závěrečné hodnocení

Zkuste si na vlastní kůži, jaké to měl Robin Hood nelehké. Pližte se do míst, kam je vám vstup zakázaný a omračujte všetečné hlídky, které vám brání v postupu, ale hlavně si užijte úžasného příběhu. Potěší také různé druhy obtížnosti pro různě zkušené hráče. A rozhodně si nenechejte ujít český dabing téhle hry, který je naprosto nezapomenutelný!

Moje hodnocení: 10/10

Robin Hood: Legenda SherwooduZajímavé odkazy

Můžete zakoupit: Steam | GOG

Název: Robin Hood: Legenda Sherwoodu
Rok vydání: 2002
Žánr: strategie
Délka hraní: 20 h
Vývojař: Spellbound Studios
Vydavatel: RuneSoft, Wanadoo

 

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Will Scarlett napsal:

  Krev, vnitřnosti a střeva!

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz