Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Petra Stehlíková – Naslouchač: Nasterea | Dávno pohřbená tajemství si razí cestu na povrch

Petra Stehlíková – Naslouchač: Nasterea | Dávno pohřbená tajemství si razí cestu na povrch

Petra Stehlíková - Nasterea

Některá tajemství by měla zůstat navždy ukryta, ale nic se nedá tajit věčně. Ať už jsou to náhody, bezhlavost a nebo odvaha, odhalení tajemství může dát do ruky nejednomu mocnou zbraň.

Petra Stehlíková - NastereaPetra Stehlíková – Nasterea

Série: Naslouchač (3)
První vydání: 2021

Ačkoliv je Petra Stehlíková vyučena jako zdravotní laborant, vyzkoušela mnohá povolání včetně hotelové recepční, v jedné věci opravdu vyniká a tím je její spisovatelská činnost. Vydala několik knih mimo žánr fantasy samonákladem, ovšem ten pravý čtenářský boom nastal po vydání knihy Naslouchač u nakladatelství Host. Tento originální fantasy svět z pera české autorky stále přitahuje pozornost a nedočkavé čtenáře toužící po dalších osudech mladé hrdinky. Po úspěšném startu s knihou Naslouchač (2016), vydává také pokračování Faja (2017) a Nasterea (2021) z plánované pentalogie Naslouchač.

Byl to záhadný nápis, který ji svedl na scestí. Ilan jej rozluštila a musela se tak vydat na neobyčejnou cestu, která ji dovedla do míst dávno zapomenutých. Tam, kde retea přestává znít. Tam, kde jedovatá mračna likvidují veškerý život. Tam, kde žijí nasterey.

Jenže tentokrát je to ona sama, kdo putuje do neúprosných hlubin Duvalského pohoří bez ochrany obávané pětadvacítky. Svoji kůži dává všanc, aby objevila tak palčivé odpovědi na své otázky, protože sklenaři už dávno zapomněli svoji historii, která nemá být jak zaznamenávána či čtena.

Kniha i audiokniha Nasterea vychází již 29.4.2021.

Petra Stehlíková - Nasterea

Ukázka z knihy Nasterea

Dýchala jsem ztěžka a nahlas, jako bych nebyla na začátku svého života, ale na jeho konci. Nedokázala jsem zkrotit vlastní strach. Naopak. Čím víc jsem se snažila, tím víc jsem mu podléhala. Beze světla, bez jakékoli představy o tom, co se nachází přede mnou, bez možnosti kohokoliv zavolat. Zůstala jsem sama. Nikdo, ani moje vlastní matka, netušil, kde jsem. I kdybych se tady ukřičela, nebylo nikoho, kdo by mi přišel na pomoc. Takhle vypadalo místo, kde umírala naděje, napadlo mě.

– strana 16, kapitola II

Příběh mladičké Ilan pomalu postupuje a my společné s ní dále objevujeme taje tohoto už pomalu známého světa. Autorka nám tak pomalu servíruje nové poznatky a rozšiřuje znalosti takovou rychlostí, že se i přes množství pojmů budete dobře orientovat. A pokud přeci jen jste neosvěžili před třetím své znalosti re-readingem předchozích dvou dílů (což opravdu doporučuji, neboť vše tu na sebe navazuje jako dílky skládačky), je pro vás v závěru knihy naservírován pomocný slovníček pojmů.

Už to nejsou pouze fakta z tohoto prostředí, ale Ilan strčí svůj zvídavý nos do nejednoho potemnělého místa a jeho tajemstvích, která byla přede všemi navždy ukryta. Díky tomu se dokáže dostat do mnohých problémů, ale také najít zvláštní spojence, kteří děj osvěží a ještě více zatřesou s vaší jistotou věcí budoucích. Děj je tak nepředvídatelný, až vás někdy zanechá se rty kroutícími se v smíchu nebo naopak se zatajením dechem a strachem v očích. Ovšem nic není tak černobílé.

A právě jako by o tomhle byl celý díl Nasterea. Není tu pouze dobro a zlo, ale několik národů, které byly modelovány minulostí a střety, jež rezonují až do přítomnosti. Každý má svoji vlastní pravdu a realitu, každý má své určité právo na život, ačkoliv měla historie devastující následky kvůli několika špatným rozhodnutím. A jsou to opět ona rozhodování mezi špatným a ještě horším, které ukazují, že ne ze všeho se dá vykličkovat neutrálně pro všechny strany. Pokud totiž nechcete být pouhý divák událostí a nechat tajemství spát, je potřeba jednat.

Petra Stehlíková - Nasterea

Ale z trochu odlehčenějšího soudku, který mne mile potěšil, je naše pozorování, jak nám už ne tak malá Ilan pomalu roste před očima a stává se z ní pomalu polehoučku dospívající dívka. Nezáleží na tom, že je skryta pod tím svým zahalujícím hábitem, pořád je pod ním stvoření se svými vlastními pocity, které jsou mnohdy úsměvné a odlehčují tón příběhu, který je temnější a temnější, jako hluboké chodby uvnitř Duvalského pohoří. Ačkoliv naopak její bezmyšlenkovité činy jsou někdy na proplesknutí, ale to k tomu dospívání přeci patří, ne?

Kdybych celkově nakoukla na knihu, tak její první část, možná tak třetina, byla velmi pomalá a trvalo mi se pořádně začíst, jenže pak už mě chytla a já nemohla přestat. Čím více se blížíte k cíli, tím více se toho semele, události gradují, až nakonec koukáte na konec a doufáte, že na další díl budete čekat méně než poslední čtyři roky, které oddělovaly 2. a 3. díl.

Ukázka z audioknihy Nasterea

Role interpreta se pro načtení tohoto příběhu do podoby audioknihy opět chopila mnou tolik oblíbená Jitka Ježková, která nás doprovází sérií Naslouchač již od počátku. Má za sebou dvě vysoké školy se zaměřením na herectví a kulturu, přičemž ji v dnešní době můžete vídat v nemálu českých seriálech (Doktoři z Počátků) a filmů (Báječná léta pod psa). Dabingu se věnuje již od svých 14 let a svůj hlas za tu dobu propůjčila třeba Mille Jovovich ve filmu Resident Evil nebo Liv Tyler ve filmu Pán prstenů.

Opět nám přináší příběh mladé Ilan půvabným způsobem, doslova jí vdechuje život a vlastně celá kniha je tak nějak připravena pro načtení, neboť je vhodně napsána v první osobě. Máme tak mnohdy pocit, že to sama Ilan vypráví svůj příběh, který je tak odlišný a pozoruhodný na rozdíl od jejích sklenařských vrstevníků.

Slovo závěrem

Po dlouhém čekání jsme se konečně dočkali třetího dílu, který nás opět ponoří hlouběji do zdejšího světa. Lidé se v průběhu let mění, stejně jako naše hlavní hrdinka, která pomalu dospívá. A hlavně odhalíme spoustu skrytých tajemství, která dokáží být mocnou zbraní. Tenhle příběh z vás vyždíme všechny možné emoce, od strachu, nenávisti, přes veselé pobavení. PS: Nezapomeňte si osvěžit předchozí díly, protože vše na sebe navazuje.

Moje hodnocení: 9/10

Série Naslouchač

1. díl: Naslouchač (2016)
2. díl: Faja (2017)
3. díl: Nasterea (2021)

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Host
Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství Audiotéka
Stránky spisovatele: FB PetraStehlíkováSpisovatelka

Petra Stehlíková - NastereaAutor: Petra Stehlíková
Série: Naslouchač
Díl: 3. Nasterea
Žánr: dobrodružné fantasy
Rok vydání: 2021

Kniha
Počet stran: 501
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Host

Audiokniha
Interpret: Jitka Ježková

 

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Tvořilka napsal:

  Docela se na pokračování těším, i když už spousta lidí naznačovala, že začátek je plný myšlenkových pochodů a pomalejší. Ale nejdřív si musím osvěžit předchozí díly, protože jsem přece jen už spoustu detailů pozapomněla.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz