Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Petra Stehlíková – Faja | Jeho jméno vládne

Petra Stehlíková – Faja

Svět je po válkách jiný, z velké části zničený. Ona měla zůstat navždy jako otrok pracující v tom nejhorším případě v dolech. Jenže díky neobyčejnosti této sklenařky má najednou možnost se podívat dál než za zeď ghetta. Kam ji její odvaha dokáže zavanou a co ji ve světě čeká?

Petra Stehlíková – Faja

Série: Naslouchač, 2. díl
První vydání: 2017

Petra Stehlíková nejprve publikovala samonákladem, než oslovila se svým nejnovějším románem Naslouchač nakladatelství Host. Začínající série sklidila velmi pozitivní ohlasy a u nakladatelství ji vyjde následující rok již třetí díl této dobrodružné fantasy zkombinované s postapokalyptickým světem.

Mladičká sklenařka Ilan, skrývající se pod mantií nikoliv kvůli znetvoření, ale pro ukrytí vlastní totožnosti a pohlaví, míří do nížin. Byla poctěna postem brusiče neohrožené pětadvacítky bojovníků, kteří chrání tyhle země sklenitovými meči. V tomto světě není pro sklenaře jiné místo než pozice otroků, kteří těží v dolech a sklenit opracovávají, za což platí zkráceným životem, nemocemi a mutacemi, Ilan má tak výjimečnou příležitost podívat se dál než za zeď sklenařského ghetta.

Jejich cesty nyní míří z hor plných těžařských městeček do nížin, kde žijí lidé a užívají si výdobytků současnosti, které jim přináší sklenit. Třeba takovou energii na způsob elektřiiny nebo lék na dlouhověkost. Nikdo z nich za tím nevidí práci utrmácených sklenařů, kteří se denně plahočí, aby vše lidem poskytli a navíc je ubránili před nebezpečími ukrývajícími se za zdí, kterou musí neustále hlídat a spravovat.

Jenže jak brzy Ilan zjistí, ne všechna tajemství sklenitu a sklenařů se nacházejí ve sklenářských městech. I na tomto cizím místě se může ledasčemu přiučit a přijít nemálu věcem na kloub. Jediné, co ale nadále trápí ji a všechny lidi kolem, je podivný nápis objevující se na zdech města napsaný krví. Nápis, který pochází z dávných dob svobody sklenařů. Nápis, který ačkoliv smyjete, někdo jej přes noc znovu napíše. Posleství, které nemá být umlčeno, ačkoliv mu nikdo nerozumí.

Ukázka z audioknihy Faja

Druhý díl ze série Naslouchač nás opět vezme do daleké budoucnosti naší planety zničené nukleárními válkami. Evropa se chrání sklenitovou zdí proti jedovatým plynům, ale to není jediné nebezpečí, které se za tímto obranným prvkem nachází. Tentokrát se podíváme na zoubek fungování samotných lidí, kteří přinesli sklenařům jejich nelibý osud.

Svoje dobrodružství za hradbami rodného města nám bude opět vyprávět Ilan, dívka, která se vydává za chlapce. Ačkoliv už mám za sebou první díl série, stále mne dokáže překvapit, jak si s tímto nelehkým údělem dokáže dívenka (i spisovatelka) poradit. A tentokrát to nebude jen o odhalování historie světa, ale také o věcech, které se dotýkají přímo Ilan.

Ačkoliv máme první seznamovací díl za sebou, kdy nás spisovatelka uvede do zcela nového světa se spoustou nových pojmů, ani tentokrát se tomu nevyhneme. Slovníček Naslouchače tak opět nabobtná o nová slova, procesy, hierarchii a další věci nutné k pochopení celého díla. Přiznám se, že zatím si udržuji přehled nejdůležitějších pojmů, ale občas už jsem v paměti začala tápat u méně používaných termínů. Svět se tak stává složitější a je potřeba bedlivě číst či naslouchat a zapamatovat si každičkou novinku. Ty jsou stále vysvětlovány hezky polopatě, kdy Ilan někam přijde, zeptá se, co daná věc je, jak funguje a my se to společně s ní dozvíme.

Samozřejmě vedle všeho toho bádání a objevování nového světa a jeho prvků se také dočkáme napínavých soubojů, vypjatých situací, špionážních akcí, až mne mnohdy překvapovalo, jak neohrožená dokáže Ilan být (nebo je to spíše mladistvá nerozvážnost?) a to nejen s pětadvacítkou, ale také bez ní, protože toho dokáže na vlastní pěst vyvést dost a některá tajemství si zase najdou ji.

Spisovatelka si s napětím čtenáře dokáže vyhrát opravdu perfektně. Dokonce až natolik, že příběh utíná v jedné z nejnepředvídatelnější scén, kdy prostě nemůžete mít ani namátkovou představu, jak to asi pokračuje dál. Co hrdinku čeká? Smrt? Těžko říct, protože na třetí díl si musíme ještě nějakou chvíli počkat. Aktuálně je datum vydání této knihy stanoveno na rok 2021.

Jako u prvního dílu Naslouchače i tentokrát se v audioknižním provedení setkáváme s interpretkou Jitkou Ježkovou. Ta opakovaně předvedla výborný přednes vhodný pro příběh vyprávěný mladou dívkou. Hlas opravdu jen lehce intonuje při hlasovém projevu jiných postav a také jsou z něj cítit emoce, nalády, ale i zbrklost hlavní hrdinky. To vše dodává mluvenému provedení Naslouchače nového rozměru, který si zamilujete. Ať už jste Naslouchače jednou četli, rozhodně doporučuji neváhat a poslechnout si jej podruhé právě v audioknižní podobě. Vždyť příležitost se blíží, protože jakmile vyjde třetí díl Nasterea, není nic lepší ho, než si předchozí události osvěžit.

Slovo závěrem

Hledáte kvalitní české fantasy, které nás vezme do zcela nového poválečného světa? Pak neváhejte a sáhněte po sérii Naslouchač. Ačkoliv je tento svět tak bohatý o nové prvky, že je potřeba pečlivě číst či poslouchat, odměnou je vám dobrodružný příběh mladičké hrdinky, který vám nedá spát a bude vás nutit jej prozkoumávat dále. Za sebe také doporučuji audioverzi, které byla věnována patřičná pozornost od interpretky Jitky Ježkové a je tak výborné tento přednes poslouchat.

Moje hodnocení: 9/10

Série Naslouchač

1. díl: Naslouchač (knižně 2016, audioknižně 2019)
2. díl: Faja (knižně 2017, audioknižně 2019)
3. díl: Nasterea (knižně 2021)

Petra Stehlíková – FajaZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Host
Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství Audiotéka
Stránka autora: Petra Stehlíková

Autor: Petra Stehlíková
Interpret: Jitka Ježková
Série: Naslouchač
Díl: 2. Faja
Délka: 12h 23min
Vydavatelství: Audiotéka, Host
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz