Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Ori and the Blind Forest (2015) | Prohopsejte se dojemným příběhem lesa

Je to malé, bílé a neohrožené, co je to? Ori poskakující po Nibelském lese, aby zachránila jeho osud. Kolik toho tahle pestrobarevná skákačka dokáže nabídnout?

Na počátku…

Tenkrát, onen osudný den, zmítala Nibelským lesem zuřivá bouře, která odstartovala nepředvídatelné události. Ze stromu duší totiž vytrhla dřímajícího strážce, který se tak ztratil neznámo kde. Kam jej mohlo tohle nevlídné počasí zavát?

Jenže z oné čisté dřímající energie strážce se probudilo Ori, malé stvoření, které nalezl a vzal pod svá křídla Naru, další z obyvatel lesa. Jejich přátelství bylo nezlomné a o to více je zasáhly následující události. Nibelský les totiž začal strádat a tohle pocítí všichni tvorové v něm žijící včetně Narua a Oriho. Naru umírá a přináší svému příteli nejtěžší okamžiky života, jenže Ori právě v tento okamžik v bolesti a žalu v sobě nachází novou energii. Musí zjistit, co se s lesem stalo a zabránit tak tomu, aby další jeho obyvatelé došli svého konce.

Prostředí, které vás polapí

Jak jste jistě již odhadli, jsou to emoce, které vás budou obklopovat po celou hrou. Ta vás postupně provází silným příběhem o osudu Nibelského lesa, který zasáhla pohroma nemalých rozměrů a je jen na Orim, jak bude pokračovat.

Společně s těmito událostmi koresponduje i nádherná kresba celé hry. Ta se odehrává ve 2D prostředí, ale přesto dokáže s rytmem příběhu udržovat i barevnou škálu pozadí a podpořit tak celkový dojem. Ori and the Blind Forest jsem si díky tomu zamilovala a příběh mne neskutečně vtáhnul. Je to jedna z mála her, u které jsem opravdu musela každou chvíli sedět, abych s Orim dorazila co nejdříve do konce a porazila nepřízeň osudu.

Mimochodem věděli jste, že Ori je hebrejské jméno znamenající světlo a používá se pro muže i ženy? Ori je tak vlastně bezpohlavní tvoreček zrozený ze světla. Nabízí tak jedinečnou příležitost zahrát si hru a promítnout si do hlavního hrdiny pohlaví, které nám vyhovuje a to více se s ním/ní sblížit.

Ori and the Blind Forest Ori and the Blind Forest

Ori and the Blind Forest Ori and the Blind Forest

Stále nové překážky

Hra funguje na základní bázi skákaček, kdy zde máte plošiny, mezi kterými se pohybujete a nepřátele, které musíte zničit. Samozřejmě disponujete určitým počtem životů, které si můžete doplnit u check pointů nebo je nalézt náhodně ve světě či jako bonus ze zabitých nepřátel. Za jejich zneškodnění získáváte také zkušenosti a po určité dosažené hladině si za ně koupíte nové schopnosti. Ty vám ulehčují hru rozličným způsobem, protože nabízejí až tři větve různého rozvoje a to schopností útočných, zisku života a posledně také rozvoj energie.

Právě energie, kterou též můžete doplňovat stejným způsobem jako životy, je unikátním prvkem této hry. Potřebujete ji k otevírání dveří, na speciální výbuch pro odstranění např. kamení, ale především na ukládání hry. Je tak zcela na vás, kde si hru uložíte (tedy ne v blízkosti nepřátel), pokud na to máte energii. Ovšem mnohdy je potřeba dopředu kalkulovat, zda vás neočekává nějaká překážka, která bude energii také vyžadovat. Musíte tak šetřit, kde se dá.

Ori and the Blind Forest Ori and the Blind Forest

Během hry se vám postupně otevírají a zpřístupňují nové části lesa, které mají obtížnější nepřátele. Abyste s nimi udrželi tempo, je potřeba postupně zvětšovat maximální počet životů a energie. Po celé mapě je spousta skrytých zákoutí, které ukrývají orby životů, energie a zkušeností, které vám právě tyto limity navyšují. Ne vždy se k nim s aktuálními dovednostmi můžete dostat, proto je výborné, že je pro vás celá postupně se otevírající herní plocha neustále přístupná. Můžete se tak vracet do starých lokací a proskákat se zpětně k orbům, na které jste předtím ještě nedosáhli.

A když už je řeč o dovednostech (něco jiného než dříve zmiňované schopnosti), ty se vám postupně odemykají na určitých místech příběhu. Ori se tak naučí plavat, skákat výše nebo třeba plachtit. Zisk těchto dovedností ovšem není umístěn náhodně. Ihned v následujících pasážích se je musíte naučit používat a uplatnit pro další postup.

Líbí se mi, že hra není jednoduchou skákačkou, ale mnohdy vás nutí přemýšlet. Připravila si nemálo rébusů, které musíte vyřešit manipulací s prostředím, abyste mohli projít dál. Dále jsou zde také pasáže testující vaši rychlost. Během nich není možné hru uložit a je nutno neustále běžet kupředu a zdolávat překážky v časovém presu, protože se kolem vás rozšiřuje třeba takový požár a rychle vás dohání. Ori tak otestuje veškeré vaše dovednosti napříč hrou a ani chvilku se nebudete nutit. Zároveň nastavuje určitou laťku obtížnosti, takže ne všechno vám půjde hladce. Já třeba strávila pěknou řádku času právě na rychlostních úsecích, které ne a ne dokončit za bod, kde můžu hru uložit.

Ori and the Blind Forest Ori and the Blind Forest

Ori and the Blind Forest Ori and the Blind Forest

Závěrečné shrnutí

Do Ori jsem se naprosto zamilovala. Kouzelné prostředí, příběh, který vás zasáhne a postupně se zvedající úroveň hry pomocí náročnějších nepřátel a stále větší škále dovedností, které musíte efektivně využívat, vás pohltí. Pokud chcete prožít dojemné vyprávění Nibelského lesa, který vám nedá nic zadarmo, rozhodně neváhejte a zahrajte si Ori and the Blind Forest.

Moje hodnocení: 10/10

Ori and the Blind Forest

Název: Ori and the Blind Forest
Žánr: Skákačka
Herní doba: 10-12h
Vývojaři: Moon Studios
Rok vydání: 2015

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Tvůrčí psaní: Nálepka, kterou má dnes každý druhý literární kurz | Host: Ondřej Neff

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom, kde se sejdeme na společnou debatu nad knihou.
 
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Xiran Jay Zhao - Železná vdova