Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Petra Stehlíková – Naslouchač | I utlačovaní mohou být klíčem k přežití zbytku světa

Petra Stehlíková – Naslouchač | I utlačovaní mohou být klíčem k přežití zbytku světa

Image

Dřít v dolech, starat se o zeď držící všechno zlé za ní a vyrábět věci, které nikdy nebudete moci použít. Ilan věděla, že se nemají dobře, že umírají na nemoci způsobené nerostem a na dřinu v dolech. Že sklenaři jsou otroky lidí a to se navíc nikdy nedostala dál z gheta, aby viděla skutečný svět.

Naslouchač

Série: Naslouchač, 1. díl
První vydání: 2016

Petra Stehlíková nejprve publikovala samonákladem, než oslovila se svým nejnovějším románem Naslouchač nakladatelství Host. Začínající série sklidila velmi pozitivní ohlasy a u nakladatelství ji vyjde následující rok již třetí díl této dobrodružné fantasy zkombinované s postapokalyptickým světem. Zamýšleno je celkem pět dílů.

Ocitáme se v budoucnosti, kde je svět zničen po světové válce a obyvatelná je jen Evropa, všude jinde se hromadí nedýchatelné a jedovaté plyny, které ničí vše živé. A jaktože se tyto plyny ještě nepřevalily i na samotnou Evropu? Drží je totiž zeď ze zvláštního materiálu – sklenitu, který by tady nebyl díky zvláštnímu národu.

Běžný člověk totiž v sklenitových dolech umírá už po jednom týdnu, ale sklenaři, ti mají větší výdrž než v řádech dnů. Ale za možnost těžit sklenit u štítu platí velkou daň. Nemohou používat jakoukoliv elektroniku, protože nejen že nefunguje, ale některá i vybuchuje. Hlavně ale také přivádí na svět znetvořené děti.

Sklenaři by si takový osud ani sami nepřáli, jenže k tomu všemu jsou nuceni od lidí, kteří sklenit tak moc potřebují. Jsou v podstatě zotročeni a svoji podřízenost dávají najevo hábity, pod kterými schovávají svá znetvořená těla.

Do tohoto světa se narodí malá Ilan, je to dívka, která je nepoškozená. Takové se rodí velmi výjimečně, ale jsou ihned umístěny do nevěstinců. Její matka tak přistoupí k razantnímu kroku a prohlásí, že se jedná o chlapce se znetvořeným pohlavím. Díky tomu se Ilan dostává ze spárů chtivých mužů k dalšímu nepříliš lichotivému osudu, protože ti bez možnosti rozmnožovat jsou už od dětství posíláni těžit do dolů a nemají příliš dlouhý život. I přesto se Ilan stále vydává za chlapce, ukrývá své tělo a její matka doufá v zázrak.

Poslechněte si prvních 50 minut audioknihy zdarma.
Ukázku můžete stahovat na stránkách Audiotéka.com.

Příběh je psát poutavým a barvitým jazykem, velmi dobře se poslouchá a autorka si opravdu hrála větami a opisováním situací. Svět je propracovaný a promyšlený. Setkáváme se zde s velkým množství nových pojmů a slov, takže je potřeba dávat při poslouchání audioknihy pozor na významy těchto nových termínů, abychom se dále neztratili. V knize nám s těmito slovy pomůže praktický slovníček v závěru.

Seznámení s novým světem přichází postupně, tak jako objevuje tohle prostředí malá Ilan, tak se s ním seznamujeme i my. Všechny pojmy jsou tak polopatě vysvětleny od druhých a zvídavé otázky malé dívenky jsou pro nás přínosné.

Překvapuje mne, jak je zdejší fungování země promyšleno do takové úrovně, že zde vzniká citelný rasismus a předsudky, které dostávají sklenaři od lidí doslova na talíři. Nikde nejsou vítání, jsou vyčleněnou společností zavíranou do ghet a musejí nosit hábity a ve městech i modrý pásek pro označení svého původu. Až mi to trochu připomnělo ta temná období v naší historii, kdy židé museli být označeni Davidovou hvězdou nebo bílými páskami.

Děj sledujeme očima maličké Ilan, příběh je psán v ich-formě, která je sice netradiční, ale v audioknižní podobě se to příjemně poslouchalo. Jako by nám to dívenka sama vyprávěla. Celý příběh je nám servírován skrze jednu dějovou linii, které dominuje dívka vydávající se za chlapce. Její drobnost je jí mnohdy k užitku, ale jindy jsem si říkala, proč se tak či onak chová, že se musí prozradit a nebo vystavit smrtelnému nebezpečí, že by se mohla chovat více k situaci a ke svému věku. Ilan má v hlavním úseku dějové linie 13 let, ale občas mi připomněla dítě, které neví co by.

V průběhu knihy se Ilan dostává ke skupině ozbrojenců, kteří si říkají pětadvacítka. Přesně tolik jich je a jsou to nejlepší bojovníci, kteří jediní se dokázali sžít se sklenitovými meči nejvyšší kvality, ačkoliv za to byla zaplacena vysoká daň. Právě tito muži vedle potřeštěné dívky přidávají do příběhu řádné koření a opravdu si je zamilujete. A upřímně, moc jsem nechápala, proč se k nim Ilan chovala, jak se chovala, ale nejspíše to byla zatvrzelost mladé dívky.

Příběh je opravdu hrozně chytlavý. Ačkoliv je přítel nečtenář a nepovedlo se mi jej doposud nalákat ani na audioknihy, s Naslouchačem se to změnilo. Pravidelně se mnou poslouchal a když jsem měla jít na odpolední směnu, zatímco on byl doma, lamentoval, že chce poslouchat a pustí si to beze mě. Asi tak funguje příběh i na lidi, co nečtou. Chytí je a nepustí.

Příběh je poutavý, uděje se zde spousta situacích, ze kterých vás zamrazí, protože v tomhle světě musí každý bojovat o přežití. I přesto se jedná spíše o jakýsi (lákavý) startovací díl, který rozehrává události v těch následujících. Chybí mi nějaký závěr, zakončení proběhnutých událostí velkolepým finále, jenže autorka místo toho otvírá jen spoustu nových otázek. Knižně se můžete pustit již do druhého dílu a třetí má následovat další rok, ovšem audioknižně vyšel tento příběh čerstvě, takže to nejspíše ještě chvíli potrvá.

Jako interpretka pro namluvení tohoto titulu byla zvolena herečka, zpěvačka a dabérka Jitka Ježková. Má zase sebou hereckou konzervatoř a teorii kultury na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity. Můžete ji znát z televizních obrazovek, kde zahrála nesčetně filmových a seriálových rolí, třeba v seriálu Doktoři z Počátků. Daleko více se ale věnuje dabingu a její hlas se tak objevil třeba v Titanicu, kde namluvila Rose, v Pánovi prstenů to pak byla Arwen nebo v Resident Evil hlas Alice.

Její barva hlasu se perfektně hodila pro příběh vyprávěný mladou dívkou. Jelikož vypráví osud Ilan v první osobě, nemění hlasy ostatním postavám. I přesto si pohrává s emocemi v mluvě a jemně intonuje dívčin vyšší hlas oproti mužským postavám, které navíc působí více vyrovnaně, klidněji. Právě díky jejímu vyprávění se dokážete nechat unášet na vlnách příběhu a máte pocit, že vám děj vypráví samotná hlavní hrdinka.

Slovo závěrem

Krásný fantasy příběh pocházející z českých končin, který staví na našem světě v daleké budoucnosti zasaženém válkou. I přesto rozvíjí spoustu nových pojmů, takže je potřeba se na příběh soustředit, ale hlavní hrdinka vás s nimi velmi dobře seznámí. Autorka využívá barvitý jazyk, píše velmi čtivě a možná právě díky tomuto svému dílu je klíčem do srdcí mnoha českých čtenářů, kteří se dívají na naše spisovatele skrze prsty. Knihu bych doporučila každému, kdo se nebojí této zajímavé kombinace fantasy a sci-fi a klidně to může být i čtenář jiných žánrů, protože se zde dá lehce zorientovat a příběhem nás provádí pouze jedna dějová linie. Škoda jen, že kniha působí neukončeně, ale autorka vás zaručeně naláká na další díl, po kterém zvědavě sáhnete. Doporučuji audioknižní verzi, která se náramně povedla a interpretka navodila dojem, že posloucháte příběh přímo od hlavní hrdinky.

Moje hodnocení: 8/10

Série Naslouchač

1. díl: Naslouchač (knižně 2016, audioknižně 2019)
2. díl: Faja (knižně 2017)
3. díl: Nasterea (knižně 2020)

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství Audiotéka
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Host

Autor: Petra Stehlíková
Interpret: Jitka Ježková
Série: Naslouchač
Díl: 1. Naslouchač
Délka: 10h 30min
Vydavatelství: Audiotéka
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz