Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Deskové hry
  • Jaká jsou Krycí jména agentů? Aneb bláznivá párty hra se slovy

Jaká jsou Krycí jména agentů? Aneb bláznivá párty hra se slovy

Image

Tohle město obsadily dvě špionážní společnosti, která z nich bude ta průbojnější, aby nalezla všechny své agenty rozeseté po městě pod krycími jmény a dostala se tak jako první ke všem důležitým informacím?

VIZITKA
Název: Krycí jména
Autor: Vlaada Chvátil
Herní doba: 15min / kolo
Počet hráčů: 2-8
Vhodnost: 12+
Rok vydání: 2015
Orientační cena: 499 Kč

Ačkoliv přes úvodní odstavec se může zdát, v jak napínavém prostředí se bude hra odehrávat, nejedná se o nic jiného, než maskovanou párty hru, kde si budete hrát se slovy. Už žádná pantomima, hádání známých osobností nebo kreslení, kterým se už každý jednou ztrapnil. Tohle je hra, ve které každý může navrhnout své domněnky na správná hádaná slova a některá jsou prostě více správná než jiná. Tak vytvořte dva agentské týmy a vrhněte se společně do kooperativní hry se slovy.

A jak to tedy stručně funguje?

Hra využívá opravdu jednoduchého principu, který se stane blízký každému novému hráči. Hráči jsou rozděleni na dvě skupiny (modrý a červený tým) a určí si kapitány. Na stůl se rozloží do mřížky 25 karet s různými slovy (krycími jmény) a jen tito dva kapitáni znají, které slovo patří agentovi kterého týmu díky speciální kapitánské kartě. Právě tato slova musí pomocí následující nápovědy o dvou slovech uhádnout jeho tým:

První slovo – nadřazené slovo, které spojuje několik vybraných karet se slovy spadající pod daný tým. Nesmí obsahovat kořen žádného ze slov na stole

Druhé slovo/ číslo – označuje počet karet souvisejících s prvním slovem

Tým může hádat počet karet, který určil kapitán, ale jakmile se netrefí do karty příslušející jejich týmu, hádání končí a je řada na druhém týmu. Nutno poznamenat, že pokud tým neuhádl během proběhnutých kol počet určených slov, získává pro aktuální kolo +1 možnost hádat.

Např. Na stole leží karty se slovy gorila, lev, jednorožec, všechny kapitán vidí označené barvou jeho týmu a tak vydá nápovědu: „zvíře, tři“. Podle ní tým pak hledá mezi 25 kartami vhodná tři slova, která by mohla odpovídat nápovědě zvíře.

 

Jak vyhrát?

Výhra je velmi jednoduchá, stačí najít všechny své karty na herní ploše dříve než soupeřův tým.

Zajímavost: Hra byla vytvořena českým autorem, ale už nyní se dokázala dostat na stoly hráčů po celém světě

Nástrahy, které nám maří výhru

Možná si říkáte, že je to jednoduché, prostě polovina karet je vaše a kdo bude rychlejší a šikovnější, ten vyhrál, jenže je tady spousta nástrah, které vám hru mohou ztížit.

Určitě tou první, která vás jistě napadla, je omylem hádání karty, která patří soupeři. Daný tým tak ztrácí své aktivní kolo a bod za tuto kartu jde automaticky soupeři, nemusí ji už hádat a navíc je na řadě.

Ve hře se ovšem nachází také neutrální karty, které nepatří nikomu a pouze mohou daný tým připravit o kolo.

Jenže ve hře je také jeden nájemný vrah. Pokud na něj omylem narazíte, okamžitě ukončuje celou hru a vyhrává protivníků tým. Právě nájemný vrah může hru řádně okořenit, často se totiž skrývá za slovy, které mohou spadat pod vámi vybranou nápovědu pro tým a hra může během své první minuty skončit. Je opravdu fascinující, jak každý vnímá pod danou nápovědou jiná slova a kolikrát si jako kapitán říkáte, že tohle je neslučitelné se slovem ukrývajícím nájemného vraha, ale hráči jej dokáží dát a dobře si to odůvodnit.

Hru si můžete online v mini verzi vyzkoušet na stránce KryciJmena.cz

Stylizace hry

Velmi se mi líbí, jak jednoduchá hra se slovy je zabalena do agentského tématu. Oba týmy se tak stávají jakousi tajnou špionážní agenturou, která musí najít ve městě své špiony. Právě ty hledá správným určováním slov – jejich krycími jmény. Ale pozor, po městě také pobíhá spousta běžných obyvatel, kteří s vámi nemají nic společného. Jenže ještě horší, než si omylem splést běžného občana s vaším špionem je narazit na nájemného vraha, který vaši společnost okamžitě zlikviduje a vy tak prohráváte.

Kromě toho je hra poměrně rychlá, kola mohou trvat od pár minut do čtvrt hodiny podle šikovnosti či nešikovnosti daných týmů. Díky tomu můžete hrát daleko více kol. Nám se osvědčilo každé kolo různě poprohazovat týmy a měnit kapitány, ať si každý vyzkouší hrát s někým jiným. Navíc má hra k dispozici spoustu kartiček se slovy a spoustu tabulek pro určení agentů obou týmů, takže si na stole můžete vyskládávat stále nové a nové varianty a nikdy se nemůže stát, že je hra stejná.

Další varianty hry (samostatně hratelné)

  • Krycí jména – Obrázky
  • Krycí jména – Duet

Závěrečné hodnocení

Pro
Hra je snadno pochopitelná, není zde žádný podíl náhody a všechno závisí čistě na porozumění mezi kapitánem a jeho týmem.
I přesto, že se jedná o obyčejnou slovní hru, dostala opravdu nápaditou stylizaci, hráče zavedla do světa agentů a pochlubila se líbivou grafikou.
Kola jsou sice krátká, ale díky tomu se můžete v týmech prostřídat a vyzkoušet si kapitánské role všichni.
Ačkoliv je na krabici napsáno, že hru může hrát 2-8 osob, věřte mi, že se to dá hrát i v daleko větším počtu. Samozřejmě všichni potřebují vidět na stůl a na kartičky, takže se zvyšujícím se počtem je to obtížnější, ale nic není nemožné a vám nic nebrání v tom si hru zahrát třeba v 10-12 lidech.

Proti
Má tahle hra vůbec nějaké proti? Vždyť díky své jednoduchosti a nápaditosti je to výborná volba na každou párty!

Moje hodnocení: 10/10

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz