Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • George R. R. Martin – Ledový drak | Dračí pohádka pro dospělé

George R. R. Martin – Ledový drak | Dračí pohádka pro dospělé

George R. R. Martin – Ledový drak

Přilétá nezván a na křídlech nese nevítané. Ledový drak je příslibem kruté zimy, která pokryje kraj sněhovou závějí. Nikdo ho neočekává, nikdo ho nevítá. Tedy až na jednu malou holčičku.

George R. R. Martin – Ledový drakGeorge R. R. Martin – Ledový drak

První vydání: 1980
První české vydání: 2008

Tento americký spisovatel je znám především díky své sérii Píseň ledu a ohně, která byla nejen zfilmována pod názvem Hra o trůny, ale hlavně není do dnešního dne knižně stále dokončena. Setkat se s jeho tvorbou můžete ovšem také skrze kratší příběhy jako je právě Ledový drak nebo třeba Sídlo červa.

Ačkoliv draci jsou tak reálnými tvory, že z nich lidé mají opravdový respekt, přeci jen takový ledový drak, to je legenda sama o sobě. Objevuje se jen zřídkakdy, probouzí v ostatních respekt a přináší s sebou mráz a tuhou zimu. Přesně takovou zimu, do které se narodila malá Adara.

Dívenka jako by byla políbená ledovým počasím, studená, jako jediná z vesnice si mohla hrát s ledovými ještěrkami, aniž by jim svým dotykem ublížila, aniž by pod jejím teplem roztávaly. Zima vždy byla jejím živlem, kdy potkávala své nejlepší přátelé. To ovšem netušila, co se to blíží k jejímu domovu, který chce spálit na prach – ukrutná válka.

Pod drobnohledem

Teňounká knížečka, která obsahuje krátkou novelku. Ta sice nemusí být nutně ze světa Písně ledu a ohně, ale svojí zimou a draky může odkazovat na toto autorovo slavné dílo. Nutno ovšem poznamenat, že ačkoliv je kniha takto tenká, přeci jen si počtete ještě o něco méně, neboť je opravdu bohatě ilustrovaná.

Velmi mne překvapilo, že je kniha všude prezentována jako dětská. Ačkoliv její první polovina je milá, pohádková a opravdu příjemným počtením pro malé čtenáře, jakmile se přehoupneme ve vyprávění do chvíle, kdy válka přichází na práh domu, nechybí zranění, škvařící se maso a smrt. Nemyslím si, že něco takového přinese krásné sny právě dětem. Díky stylu psaní tak pohádka stále zůstává pohádkou, ale doporučila bych ji číst spíše dospělým.

Svět není nikterak složitý, a přesto působí magicky díky drakům v něm obsaženým. Samotní draci jsou velmi důležitým prvkem, který se postupně plíží příběhem a následně na sebe čím dál více strhává pozornost. Velkolepý závěr vyprávění vás pak doslova strhne.

Toto vydání obohatil o krásné kresby ilustrátor Luis Royo. Obrázky jsou téměř na každé straně, někde drobně doplňují text, jinde jsou přes jednu či dvě strany, aby vyniklo vyprávění skrze ně. Všechny ilustrace jsou vedeny v modrobílé kombinaci, aby odrážely mrazivé prostředí. Metodou vyjádření se staly především čáry vykreslující jednotlivé motivy.

Celkově výběr tohoto umělce pro „dětskou“ knihu byl pro mne překvapivý, neboť jeho obrazy bývají většinou vyzývavé, plné obdařených žen a monster. Motiv děvčátka a draka ve vší své nevinnosti a počestnosti tak působí kontrastně k jeho majoritní tvorbě. Přesto právě díky postupnému vývoji novelky, která ačkoliv se tváří jako pohádka, tak je spíše pro dospělé, si myslím, že jeho styl kresby je celkově funkční a není potřeba ani nějakého roztomilého a hravého ztvárnění.

Vyzdvihnout také musím nové kapitoly, které začínají půvabnými iniciály.

Knihu jsem si koupila především kvůli ilustracím Luise Roya, kterého jsem měla určitou dobu v oblibě. Nutno ovšem podotknout, že vydání knihy s tímto ilustrátorem není jediné přeložené do češtiny. Pokud by vám jeho rukopis na doprovodných ilustracích neseděl, můžete zkusit zapátrat po vydání z roku 2008 od nakladatelství Trifid, které vypustilo knihu s ilustracemi od Yvonne Gilbert.

Závěrečné shrnutí

Jedinou vadou na kráse této knihy je fakt, že je prezentována jako kniha pro děti. Prosím, nečtěte to svým ratolestem. Spíše to berte jako takovou pohádkovou jednohubku, kterou si sami můžete přečíst před spaním, protože v závěru příběhu opravdu přituhuje. Pokud čekáte na další knihy od G. R. R. Martina, Ledový drak vám může zajímavě ukrátit dlouhou chvíli.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy
Stránka spisovatele | Stránka ilustrátora

George R. R. Martin – Ledový drak

Autor: George R. R. Martin
Název: Ledový drak
Žánr: Fantasy
Počet stran: 128
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2015

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz