Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • George R.R. Martin – Sídlo červa

George R.R. Martin – Sídlo červa

Image

Žijí v tunelech, červí děti, lidé hledící ke zmírajícímu slunci, které už dávno nevyhřívá jejich obydlí tak jako dřív. I přesto mají své další strasti a radosti, protože temné tunely ve svých hlubinách ukrývají zlo.

Příběh

Planeta umírá stejně tak, jako její slunce. Život se nachází těsně pod povrchem, tam totiž žijí jaga-la-hai, červí děti a obracejí se se svou vírou k Bílému červovi. Zrovna probíhají slavnosti, které naplňují lidská srdce nespoutanou zábavou, když je mladý Annelyn ponížen Masonošem, odvážným lovcem, který se vydává do hloubi labyrintů a nosí odtud maso.

Tam dole totiž žijí dolňáci, odvěcí nepřátele, doslova zvířata, která červí děti loví a živí se jimi. Už v tunelech zmizelo mnoho odvážných lidí, ale Masonoš stále žije a nosí maso. Proto se rozhodne Annelyn se svými přáteli vyrazit za ním do temných chodeb, odhalit jeho tajemství a pomstít se mu.

Styl psaní

Jedna se o kratší povídku, která i přes svojí délku dokáže čtenáři naservírovat akci, napětí a neuvěřitelně svírající, temnou atmosféru. Nabízí nejen fyzické souboje, zákeřnost nepřátel a nebezpečí skrývající se v temných uličkách, ale také ukazuje vnitřní postoj hlavního hrdiny, který se mění, čím hlouběji do tunelů proniká a odkývá zapomenutou pravdu.

Už na svých prvních strankách příběh seznamuje čtenáře s podivným kultem, který je předzvěstí toho, že tohle čtení není pro slabé povahy. Tím kultem je totiž výběr Lidočerva, člověka, který je symbolem moudrosti a vědění. Svým vzhledem se navíc snažím připodobnit k posvátnému Bílému červovi. Jenže připodobnit v tomto příběhu neznamená nosit šaty a doplňky, ale nechávat se chirurgicky upravovat, spíše ořezávat. A to je jen jeden z mnoha motivů, které prostupují povídkou a nenechají vás chladnými. Příběh má tak lehký přesah i do žánru hororu.

Kniha končí velmi prostě, jednoduše, přiznám se, že takový závěr jsem po všem prožitém nečekala. Když jsem se nad tím ovšem zamyslela, je to právě povaha lidí, která z prostého závěru udělala něco sice všedního, ale o to více mrazivého.

Obálka a grafické zpracování

Jelikož je příběh spíše povídkového rozsahu, kniha má větší písmena, aby celkově působila delším dojmem. I přesto je to drobné čtení na 100 stranách. Děj doplňují také čtyři krásné černobílé ilustrace.

Jak na ilustracích tak na samotné barevné obálce zapracoval ilustrátor John Picacio. Přiznám se, že ze všech těch obálek, ve kterých světově kniha vyšla, jsem ráda, že Argo sáhlo nakonec po této variantě včetně vnitřních ilustrací.

Ukázka

Od poledne, kdy Sluneční maškaráda začala, až do půlnoci (dělení času bylo víceméně libovolné, neboť mezi dnem a nocí tam venku se nedal postřehnout žádný rozdíl) byli všichni hodovníci zamaskováni, dokonce i Lidočerv, a závěsy z těžkého rudého sametu, zatažené přes okno, zakrývaly slunce. Mlčenliví hlídači loučí přinášeli na černých železných podnosech pokrmy a nápoje a rozkládali je na dlouhém stole: masité houby v husté omáčce, jemně kořeněné pýchavky, drobné slimáky zabalené ve slanině, voňavá zelená vína, v nichž se hemžili pepřočervi, dále smažené lezavce, opékané norovepře z královské spižírny Lidočerva, teplý houbový chléb a mnoho dalších delikates. Když se poštěstilo, bylo jako hlavní chod servírováno šestinohé baculaté mládě dolňáků (někdy i dvě!), ne moc staré, aby nebylo tuhé, pečené vcelku a pečlivě podlévané, aby bílé masíčko zůstalo šťavnaté. Hodovníci se cpali, div nepraskli, vtipkovali a smáli se, skryti škraboškami a závojíčky, a dlouhé hodiny tančili ve světle loučí, přičemž obsidiánové přízraky na stěnách a podlaze parodovaly jejich ladné pohyby. Když konečně nadešla půlnoc, nastalo snímání masek. Jakmile všichni odhalili tváře, bronzoví rytíři přinesli vládnoucího Lidočerva ke čtvrté stěně, aby zatáhl za šňůru závěsu (pokud ještě měl ruce – jinak to za něj udělal rytíř) a odmaskoval slunce.

Hodnocení knihy

Velmi atmosferická, temně laděná povídka ukrývající dobrodružství poníženého mladíka. Někdy prostě touha po pomstě není nejlepším nápadem. Kniha je protkána množstvím akce, morbidních a mrazivých výjevů a odkrývá pravdu víry červích dětí. Co je horší, pravda nebo nepřátelé skrytí v temnotě?

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: George R.R. Martin
Název: Sídlo červa
Žánr: Fantasy
Počet stran: 116
Obálka: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Super recenze a nalákání na povídku. Už jsem si ji zapsala do to-read listu :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz