Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Thor: Ragnarok

Image

Bohyně smrti Hela uniká ze svého vězení a má vcelku veliké ambice – usednout na trůn Asgardu a dobýt tolik planet, kolik jen bude moci. Jenže tahle myšlenka se Thorovi vůbec nelíbí a rozhodne se za asgardský lid postavit.

Příběh

Thorovi se zdá o konci světa, o takzvaném Ragnaroku, kterému se snaží zabránit. Jenže i přes veškerou snahu se nakonec objevuje dávno ztracená a zatracená bohyně smrti Hela, která touží po ovládnutí Asgardu a všech světů.

Ačkoliv se Thor snaží zasáhnout, nakonec končí na planetě odpadu, kde se stává, vězněm, majetkem zdejšího velitele. Ztracen v cizím světě bez svého kladiva může jen doufat, že se zvládne na Asgard vrátit dříve, než z něj udělá Hela hřbitov.

Trailer

Mohlo by vás zajímat
Jako vždy i nyní si ve svém příběhu střihl drobnou roličku Stan Lee. Tentokrát je ovšem nepřehlédnutelný a nezapomenutelný, neboť se převtělil do postaršího kadeřníka, který se pustil do zkrácení Thorova účesu.

Můj pohled

Jak už pohled na filmový plakát nebo samotný trailer napovídá, budeme mít co dočinění s příběhem v pestrých barvách i přesto, že hlavním motivem je právě tak temné téma jako je zánik světa. Marvel, to jsou prostě pestré barvy – čest výjimkám jako je Logan: Wolverine, které potvrzují toto pravidlo. Přiznám se, že když jsem šla na tento film, očekávala jsem opravdu něco trošku střízlivějšího. Mile potěšilo alespoň nové vzezření Thora, který dostal vzhled pravého bojovníka, z něhož čišel respekt.

A u myšlenky temného tématu zpracovaného trochu špatným směrem ještě zůstaneme. Celým příběhem se totiž proplétají vtipné scénky, tedy spíše hloupé vtípky a rádoby hlášky, který ponižují nejen hrdiny, ale také samotný film. Třeba takový Thor má svůj epický proslov, pak hodí balonem, jenže ten se odrazí a trefí ho do hlavy. A takový humor se proplétá celým příběhem, který má být o konci světa. Fungovalo to v Deadpoolovi, fungovalo to i v Captain America: Občanská válka u Spidermana, jenže to byly charaktery, ke kterým se tento typ humoru díky postoji k životu hodil. Ovšem co funguje v jednom případě, nemusí fungovat vždy a Thor: Ragnarok je toho bohužel příkladem.

 

Na podivné planetě, kde končí veškerý odpad světa (včetně lidských bytostí), se setkáme nejen s bojem o život, ale se zavedeným systémem gladiátorů. Dočkáme se zde poměření sil Thora a Hulka, které je opravdu pozoruhodné, ovšem tím veškeré využití tématu gladiátorů končí – což je škoda.

Když už zmiňuji objevuvšího se Hulka, který prostupuje většinou děje a tvoří s Thorem pekelné duo, není jedinou objevující se postavou z jiných příběhů. Také zde na pár minutek zahlédneme Doctora Strange, který na počátku hlavnímu hrdinovi pomáhá. Zde narážím na moje neoblíbené namačkání všech těch superhrdinů do jednoho příběhu, ačkoliv to působí násilně. Hulk působí na planetě odpadu mezi gladiátory jako doma, ovšem co ve filmu dělal Doctor Strange? Bylo ho zapotřebí? Nedal se postup v příběhu vymyslet přirozeněji? Narážky na jiné Marvelovské filmy a komiksy se dají udělat i příjemnějším způsobem a pozorný divák si všimne.

 

Ale abych neskončila negativně, musím poznamenat, že co se digitálního zpracování týče, je to lahoda pro oko. Více či méně čisté nebo rovnou božské světy vás doslova uhranou, obrovské příšery budí respekt a jsou to nejen statické obrazy, ale i akční momenty, které jsou umě zpracované. Pokud se tedy nenecháte rozhodit hloupým humorem, který zastupuje nějaké to drama v příběhu a necháte se unášet jen obrazem a dokreslujícími sondtracky – mimochodem zazní i Led Zeppelin – máte vyhráno.

Závěrečné hodnocení

Thor: Ragnarok rozděluje diváky na dvě skupiny, jedněm se zpracování líbí a druzí jsou z humorného pojetí konce světa rozpačití. Já se řadím mezi druhou skupinu, ale na druhou stranu musím říct, že mile potěšil nový vzhled Thora i skvěle sekundující Hulk, kteří to na filmovém plátně řádně rozjeli. Pro mě film spíše na jedno podívání, očekávala jsem něco jiného, a tak jsem odešla lehce zklamaná.

  • A vzhledem k tomu, že na tento snímek jsou opravdu rozličné názory, budu ráda, když se podělíte o svůj dojem z filmu i vy v komentářích. Děkuji.
Moje hodnocení: 5/10

 

Série

  • Thor
  • Thor: Temný svět
  • Thor: Ragnarok

Základní údaje

Thor: Ragnarok
Sci-fi, fantasy, dobrodružné
USA v roce 2017
130 min
Režie: Taika Waititi
Komiksová předloha: Stan Lee, Larry Lieber, Jack Kirby
Scénář: Eric Pearson, Craig Kyle, Christopher Yost
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Mark Ruffalo, Cate Blanchett, Tessa Thompson, Idris Elba, Jeff Goldblum, Anthony Hopkins, Karl Urban a další

Fotografie ze snímku převzaty ze stránky imdb.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
  • Havrabelle napsal:

    Hezká recenze od někoho z „druhého tábora“. Je milé vidět, že i přes to, že tě film tak neoslovil, stále hledáš klady. :) Takže tvá oblíbená verze Thora je Brannaghova skoro shakespearovsky důstojná? ;)
    Já osobně jsem si film užila, hlavně proto, že jsem od tohoto režiséra viděla nejdřív Co děláme v temnotách a Hon na pačlověky, takže jsem si předem trochu přičichla k jeho stylu humoru a nebyl to pro mě takový šok (Hon na pačlověky doporučuju, i když mě hlavní premisa z trailerů nezaujala a sama bych na něj asi nepřišla, tak mě velmi mile překvapil a dojal).
    Taky už se mi přejídají ty rádoby vážné komiksárny typu Muž z oceli, Batman vs Superman, nebo to, jak se najednou snažili řešit v Civil War registraci jedinců se schopnostmi (kdo se trochu vyzná v komiksech, tak ví, že i tohle se řešilo, ale do filmu to bylo naroubované příšerně na sílu). Mnohem radši budu koukat na to, jak jsou Avengers na večírku, probíhají mezi nimi slovní přestřelky a zkoušejí, kdo uzvedne Thorovo kladivo jako v Age of Ultron. A na tom je ten film postavený. Na interakci mezi postavami a na tom, že když už se někdo snaží pronést hrdinský proslov, odněkud přiletí míč, aby mu srazil hřebínek (máme český výraz pro „lampshading“?)… nebo se setká s nečekanou reakcí (viz Hela a její první proslov v Asgardu), a také na důvěrné znalosti předchozích filmů.
    Rozhodně není dokonalý, a vzhledem k nasazenému tónu některé scény neměly takový dopad jako by tomu bylo ve filmu trochu jiného ražení… a humor šel místy přes čáru a mohl se trochu krotit,… ale i tak jde asi o jednu z mých nejoblíbenějších Marvelovek. Drze si utahuje se superhrdinského žánru, není dalším filmem podle jednoho mustru, je vtipná neokoukaným způsobem… a hrozně na ní jde vidět, že režisér má ten vesmír nastudovaný (viz Thor: Ragnarok a Planet Hulk) a vložil do filmu neskutečně mnoho skrytých narážek.
    Například scéna s přístupovým heslem, kde byla použita přezdívka pro Thora z prvních Avengerů. Když dojde na Bannera a „nejsilnějšího Avengera“, člověk si vzpomene na debatu v laborce na Helicarrieru… rozjitřený, unavený, stále naštvaný profesor je pro Starka ten nejsilnější Avenger. Banner a Hulk v tomhle filmu jsou kapitola sama o sobě. Navíc, debata Thora a Lokiho ve výtahu, ta byla pro jejich vývoj potřeba.
    Omlouvám se za dlouhý komentář. :) Abych to uzavřela, tenhle film bych přirovnala k brownies. Někomu nemusí úplně sednout chuť, a i člověk, který si rád dá a pořádně si ho užije, má na nějakou dobu dost. Potěšil mě a rozesmál, ale jeden film tohoto ražení úplně stačí.

  • Naprosto souhlasím s Tvým hodnocením. Thor byl mým oblíbeným hrdinou právě pro jeho velký respekt a smysl pro povinnost a správná rozhodnutí. Už jen začátek filmu a první scéna, kdy Thor visí na řetězu a vtipkuje o tom, že se řetězy samy točí. Už v ten moment jsem si říkala: „Co to je?“ Že by se duše Deadpoola převtělila do Thora? Ale proč? Nejspíš si tvůrci všimli velké sledovanosti Deadpoola a usoudili, že je to kvůli jeho humoru. Ano, ale k Deadpoolovi se sarkasmus hodí, protože má úplně jiný pohled na svět. Je to obyčejný chlap, který vypadá jako shnilé avokádo a díky tomu nemůže umřít. Špásuje se smrtí a tento styl života se k němu hodí. Ale Thor je všemi obávaný a respektovaný Bůh. Má mít nějakou důstojnost. Tohle mi na filmu strašně vadilo. Jinak se mi zpracování líbilo, nové postavy byly také super. Na Doctora Strange mám opět stejný názor jako Ty. Byl tam úplně zbytečně, dalo se to udělat jinak. Průměrný film. Bohužel…

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 33 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Instagram

    Knižní podcast

    Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

    Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V srpnu čteme knihu Byt ve městě Naga od spisovatele Pancha Alvareze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 4. října:

    • 17:00 – debata o knize Byt ve městě Naga

     

    ZMĚNA! Beseda se spisovatelem Ondřejem Blaho (kniha Severní den) přesunuta na 11.10. v 18:00

    | Odkaz na Zoom zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
     
    Pancho Alvarez – Byt ve městě Naga
     

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz