Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Všechno nejhorší

Image

Co byste udělali jinak, kdybyste se probudili do začátku stejného dne, ve kterém jste zemřeli? Jak byste se zachovali, kdybyste věděli, že tam někde venku číhá váš vrah na svoji příležitost?

Příběh

Tree je typická studentka, večírky ji rozhodně nejsou cizí a její osobnost odhaluje naše první seznámení s ní, kdy se probouzí v cizím pokoji. Pro ni klasický den, kdy spěchá na přednášky, zaplétá se s muži a chystá se na další večírek. Vlastně tenhle den by měl být výjimečný – má totiž narozeniny.

Jenže to není jedinou věcí, která jí má tenhle den ozvláštnit. Tree si totiž vyhlédne vrah, který se ji rozhodne zabít. Jaké je její překvapení, když se po smrtícím útoku opět probouzí do stejného dne v cizí posteli?

 

Mohlo by vás zajímat
Na závěr v posledním dialogu hlavních postav je nám prozrazeno, odkud byl brán nápad s opakujícím se dnem. Tato myšlenka byla totiž prvně použita ve filmu Na Hromnice o den více, kde moderátor počasí Bill Murray prožívá jeden den stále dokola, čehož začne využívat.
Pokud byste v podobném tématu rádi zhlédli nějaký sci-fi snímek, mohu doporučit Na hraně zítřka, kde podplukovník Bill Cage využívá se nově nabyté schopnosti v postupu proti invazi mimozemské rasy.

Můj pohled

Ačkoliv je snímek prezentován jako horor, moc strašících, lekacích a napjatých situací se nedočkáte. V podstatě jsem se lekla pouze při první vraždě, která mne zaskočila nepřipravenou. Jenže pak se film obrací o 180° a podává nám prožívání nových dnů a nových úmrtí spíše humorným tónem. To po zbytek filmu zkazí jakoukoliv temnější atmosféru. Za zmínku stojí také fakt, že zde nenalezneme jakákoliv vážná zranění, otevřené rány (či střeva venku). Všechna úmrtí katapultují hlavní hrdinku ihned do nového dne a film je tak vhodný, vlastně spíše cílený na mládež.

Další věcí, která to podporuje, je fakt, že hlavní hrdinka – vysokoškolačka – se v průběhu dní mění, přehodnocuje svůj život. Z nesnesitelné pipiny, které to prostě všechno přejete, se stává pozorná holka, která si zaslouží další šanci na život. Film tak nastavuje zrcadlo pro dospívající, co je tedy vhodné k jejich věku.

 

Po celou dobu budete jistě hádat, kdo je vlastně oním maskovaným vrahem. Tree se snaží logicky vyřazovat podezřelé a okruh lidí se pomalu tenčí. Překvapivé ovšem pro mě nebylo odhalení vraha, neboť je opravdu logické a všechny počiny film skvěle vysvětluje. Naopak jsem nerozuměla, jak ji dokázal vrah naprosto vždy a za všech možných i nemožných okolností najít, aby si užil její vraždu.

Ve filmu se objevuje i myšlenka, že při každém útoku si nese Tree zhojená zranění do dalšího nového dne a je slabší. Očekávala jsem, jaký důsledek to bude mít v průběhu filmu, ovšem příběh se k tomu bohužel již nevrací. Škoda nevyužitého a nakousnutého tématu.

 

Závěrečné hodnocení

Hororová komedie s cílením na mládež. Bohužel kombinace těchto dvou žánrů v tomto případě úplně nefunguje a jakákoliv temnější, napjatější atmosféra napříč filmem chybí. Každý den končící smrtí hlavní hrdinky, která se snaží nejen přežít, ale i vypátrat svého vraha, dává prostor pro rozvoj její postavy. Film postrádá gore scény. Škoda nevyužité myšlenky následků smrtí do dalších dnů.
Snímek neoslní, nevystraší, ale zabaví na jeden sychravý podzimní večer s přáteli.

Moje hodnocení: 6/10

Základní údaje

Všechno nejhorší (Happy Death Day)
Horor, komedie
USA v roce 2017
96 min
Režie: Christopher Landon
Scénář: Scott Lobdell
Kamera: Toby Oliver
Hudba: Bear McCreary
Hrají: Jessica Rothe, Israel Broussard, Charles Aitken, Rachel Matthews, GiGi Erneta, Ruby Modine, Rob Mello, Laura Clifton

Fotografie ze snímku převzaty ze stránky imdb.com.

Podělte se o článek s přáteli

5 Komentáře
 • Michelle B napsal:

  Film jsem viděla včera a za mě celkem fajn. :D Jelikož nemám ráda horory, tohle „vtipný“ podání mě bavilo a nemusela jsem od něj odvracet oči. Začátek mě moc neoslovil a bála jsem se, že se budu nudit, ale po skončeném druhém dni se to rozjelo.
  Popravdě mě taky dost zarazilo, jak mohl vrah Tree pokaždý najít. Ale tak mobily jedou a sledovací aplikace už taky existujou. Mobil měla Tree určitě pořád u sebe..
  Jinak mě naprosto rozbila ta poslední scéna na pokoji. To prostě nemělo chybu. :D

  • Dragell napsal:

   Já od toho právě očekávala ten horor a ta správná atmosféra mi tam chyběla. Ale pobavilo, to je pravda :)
   Jinak je fakt, že mohla mít v mobilu sledovací aplikaci, ale nejsem si jistá, jestli ho měla všude, právě jak třeba byla v nemocnici.
   Jo, tak ta poslední scéna byla výborná :D

 • Le fille Ash napsal:

  I když říkáš, že je to spíše oddechovka pro dlouhé chvíle, tak nějak se mi zalíbil námět. Asi se na film podívám. :) Dík za tip!

 • Film zní celkem zajímavě, ale není to něco, co bych musela vidět hned teď :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz