Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky: Listopad 2017

Image

Už pomalu přemýšlíte nad dárky na Vánoce pro rodinu a své blízké? I listopad je bohatý na fantastiku ať již světovou nebo českou a opět jsem nemohla vynechat i menší komiksový výběr. Na kterou z knih se těšíte nejvíce?

KNIHY PRO MLADÉ


Victoria Schwabová – Setkání stínů

Série: Tvář magie 2
Žánr: Fantasy pro mládež
Datum vydání: 1. 11. 2017

Svět je, zdá se, zachráněn, dobrodruh Kell, jeho poloviční bratr Rhy a zlodějka Delilah Bardová si lízají rány po drtivém střetu se zlem. V tomto ještě temnějším pokračování Temnější tváře magie se dostáváme ještě hlouběji do autorčina čtyřbarevného světa a poznáváme jeho svérázné obyvatele. Londýny se chystají na mezinárodní kouzelnické hry, hlavně ten červený, ale o slovo se nejspíš opět hlásí i Londýn černý: z každé skončené noci se rodí nové stíny a začínají tropit neplechu. Že by to byli dávní zemřelí, kteří by si také chtěli zasoutěžit o cenu pro největšího mága? To by musely dodržovat pravidla fair-play! Ale jejich zájmy se zdají být jiné a kouzlo, které, je řídí, je mnohanásobně zlovolnější, hrozí totiž zničit každý z barevných Londýnů, ve kterém to ještě trochu žije.

  • Goodreads hodnocení: 4,33/5

Amie Kaufmanová, Jay Kristoff – Gemina

Série: Akta Illuminae 2
Žánr: Sci-fi pro mládež
Datum vydání: 2. 11. 2017

Hanna pobyt na vesmírné stanici v galaxii kdesi na konci vesmíru vždy vnímala jen jako ztrátu normálního společenského života. Nikdo jí ale neřekl, že jí pobyt tady může stát život. Sága, která začala již v Illuminae, nyní pokračuje na palubě Skokové stanice Heimdall, kde se dva noví hrdinové musí střetnou s vražedným komandem BeiTechu. Hanna je hýčkanou dcerou velitele stanice, Nik naopak rebelujícím členem ze špatné rodiny. A zatímco se oba potýkají se životem na tom nejnudnějším místě v celém vesmíru, netuší, že se k nim blíží zkáza. Když elitní útočný tým BeiTechu napadne stanici, Hanna a Nik jsou donuceni spolupracovat, aby bránili svůj domov. A aby toho nebylo málo, cizí forma života zabíjí jednoho obyvatele stanice po druhém a porucha na červí díře hrozí, že časoprostorové kontinuum může být rozerváno ve dví. Brzy tak Hanna a Nik nebojují jen o svůj vlastní život – osud celého Heimdallu a možná i celého vesmíru je v jejich rukou.

  • Goodreads hodnocení: 4,56/5

Moje poznámka
Kniha navazuje na příběh Illuminae, ve kterém jsme sledovali boj o holý život hned několika mladých lidí na vesmírné lodi, kteří si uvědomili, že něco není tak úplně v pořádku. Nepřátelská loď za zády a z jejich vlastních řad chodí nesmyslné příkazy. Nezapomeňte nahlédnout na listování knihou Illuminae, jejíž text je opravdu zvláštně stylizován formou e-mailů, chatů apod. Díky tomu je kniha vhodná i pro příležitostné čtenáře, neboť jim bude svou stylizací, ale také hovorovou češtinou bližší. Druhý díl v tomto zvláštním způsobu vyprávění příběhu pokračuje.

Kiran Millwood Hargrave – Dívka z inkoustu a hvězd

Žánr: Fantasy pro děti a mládež
Datum vydání: 14. 11. 2017

Od chvíle, kdy na ostrov dorazil generál Adori, nikdo nesmí překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova. To ale Isabelle nezabraňuje v tom, aby snila o tom, že jednou prozkoumá každičký centimetr Zapomenutého území, které leží hned za hranicemi. Když zmizí její nejlepší kamarádka, Isabella se vetře do pátrací skupiny – je přeci dcerou kartografa. Navíc kromě map umí číst i hvězdy, které ji mohou dovést až do zapomenutého srdce opuštěného ostrova. Jenže svět za městskými hradbami je jen pustina plná příšer, kde pod vyschlými řekami a kouřícími…

  • Goodreads hodnocení: 3,75/5

Ukázka
„Běž!“ sykl táta. Zaslechla jsem, jak Pablo vrazil do lavice a vypálil k zadním dveřím, zrovna když ty přední někdo vyrazil.
Dovnitř napochodoval guvernérův muž v modrém. Byl vysoký, měl zjizvený obličej a široké obočí přimáčknuté k ledově modrým očím. Napřáhl ruku a rozvlnil za sebou bič, ale já vykřikla, Pablo se otočil, skrčil se jen taktak, že bič udělal křách! do stolu.

Moje poznámka
Ideální kniha vhodná na Vánoce pro mladší sestru či třeba dceru. Dívka z inkoustu a hvězd je vyprávěna tak, aby seděla čtenářům přibližně ve věku 12-15, je tenká a text je členěn do krátkých kapitol. Přesto v sobě ukrývá spoustu dobrodružství, akce, napětí a nenechte se zmást obálkou, uvnitř se totiž nacházejí i různá monstra!

SVĚTOVÁ LITERATURA


Neil Gaiman – Severská mytologie

Žánr: Mytologie
Datum vydání: 15. 11. 2017

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.

  • Goodreads hodnocení: 4,11/5

Z ČESKÝCH LUHŮ A HÁJŮ


Jiří W. Procházka – Hvězdní honáci

Žánr: Sci-fi, western
Datum vydání: listopad 2017

Přenesme se do vzdálených galaxií, ve kterých mezihvězdnou přepravu zajišťují gigantické hyperprostorové bytosti zvané „krávy“. Na jejich cestě napříč vesmírem je doprovázejí vesmírní honáci. Jenže galaktická přeprava se ocitá v ohrožení a s ní i celé galaktické společenství. Na scénu totiž vstupuje monopolní přepravce a velitel soukromých armád, hrabě Kuzněcow. Nic není jako dřív, rovnováha světa je narušena. Honáci musejí čelit flotilám kosmických křižníků, armádám kyborgů nebo krystalickým ještěrům-zabijákům. Dochází k planetárním válkám, k zabíjení mírumilovných „krav“ i k likvidacím samotných hvězd. Nastává období nelítostného boje…

  • Goodreads hodnocení: 4,13/5

Ukázka
Šestinohá ještěrka goora sebou mrskla právě včas, aby se neocitla v pasti.
Malý Joe Harper, sotva desetiletý chlapec s celými souhvězdími pih na kulatých tvářích i nose, zaklel přesně tak, jak to slýchával od otce. Obratnými pohyby prstů přitáhl síť zpět a znovu ji připravil k vrhu. Stočil ji do válečku, který si vložil mezi ukazováček a palec pravé ruky, a podíval se po ještěrce. Levou rukou vytáhl ze zadní kapsy kalhot harmoniku.
Goora odskočila o dobré dva yardy, znehybněla a hleděla na světlovlasého kluka v odřených džínsech, tiše hrajícího na foukací harmoniku hypnotizující melodii „Píseň smrti“ od Ennia Morriconeho, proslulého lovce písečných červů. V jedné ruce harmoniku, v druhé vrhací síť, chlapec se pomalu sunul k nádherně zabarvenému plazovi. Bystré hnědé oči, zčásti zakryté neposednou ofinou, pozorovaly každý pohyb goory a rty jako maliny, jak říkala jeho maminka, svíraly harmoniku. Ta podmanivá hudba…

Moje poznámka
Již třetího vydání se dočkala kniha Hvězdní honáci. Já jsem tedy poprvé měla tu čest s její audioknižní verzí a po čase se mi povedlo sehnat první vydání s úžasnými ilustracemi od Káji Saudka. Pokud jste i vy čekali na tu svoji knihu do knihovničky, máte právě teď příležitost.

Josef Pecinovský – Stavitelé Arestonu

Série: Areston – prequel
Žánr: Sci-fi, thriller
Datum vydání: listopad 2017

Areston.
Záhadná umělá planetka, která po desetiletí sloužila jako vězení, místo utrpení a bestiality, kam mocní posílali nejhorší zločince i nepohodlné snílky a buřiče.
Dokud nepřišel Sršeň. Během svých vzestupů a pádů odhalil mnohá tajemství. Ale ani on nezískal odpověď na nejpalčivější otázku – kdo Areston postavil a za jakým účelem? Co když se nejedná o podivnou, byť zneužitou archu, jak by mnozí rádi věřili, ale dokonalou otrokářskou loď? Co by takové odhalení znamenalo pro lidstvo a jeho místo ve vesmíru? Je třeba se znovu vrátit na Areston, ba dál – do nitra vesmíru.

Ukázka
Navedl jsem Cykloterris proti skalnatému pobřeží; tak aby se v plné rychlosti roztříštil. Aspoň něco jsem dokázal změnit.
Ale asi nejsem dobrý programátor.
Přistál jsem v pustině, tak, jak bylo po vůli uchvatitelům. Tuto planetu jsem znal, tvrdí se o ní, že je kolébkou lidstva. Považuji to za nesmysl, i když někteří historici podávají jakési pochybné důkazy. Mezi ně patří údajně i základní časová jednotka, kterou používáme na Základně, tedy jeden den. Tato jednotka odpovídá přesně rotaci planety Země. Náhoda, tvrdím já.
Země… Připomínala mi páchnoucí stoku a její vláda byla bandou těch nejproradnějších křivopřísežníků. Toto místo je však památné, protože dalo vzniknout samotnému Demetriovi, který povznesl vládnoucí dynastii k výšinám a byl stvořitelem moderní Základny. I já se počítám mezi jeho potomky.

Moje poznámka
Areston tu byl, prostě se nějak objevil – podivné umělé těleso, které jednou za osm let proletí kolem Země a poté opět zmizí hluboko ve vesmíru. Lidstvo jej začalo využívat jako moderní vězení, odkud není útěku. Již nás zde zavedla knižní trilogie s knihami Areston, Útěk z Arestonu a Vládce Arestonu. Nyní nás čeká výprava k počátku Arestonu, jaké je jeho tajemství a odkud se vlastně vzal?

František Kotleta – Rázová vlna

Série: Spad 3
Žánr: Akční sci-fi, postapo
Datum vydání: listopad 2017

Válka skončila. Zbyla jen vzpomínka v podobě zničené planety, na jejíž povrch dopadly stovky jaderných hlavic. Starý svět zmizel a ten nový je jiný – divoký, nemilosrdný, radioaktivní. V jeho troskách řádí měnitelé – nájezdníci, dobyvatelé, a hlavně kult, který shromažďuje atomové bomby k jednomu velkému konečnému odpálení. Věří totiž, že Bůh chtěl zničit svět, ale něco se zvrtlo, a tak je třeba dokončit rozdělanou práci za něj.
Jenže jsou tu lidé, kteří nukleární zimu nechtějí, kteří pamatují staré časy a věří, že tenhle svět ještě stojí za záchranu.

Karolina Francová – Ve stínu Rudé věže

Série: Purpurová noc 1
Žánr: Fantasy
Datum vydání: listopad/prosinec 2017

12. květen 2025, Česká republika, hlavní město Liberec
V údolí mezi dvěma horskými hřebeny se ve věčném rudém přísvitu rozkládá město. Krouží nad ním draci, v parcích hřadují harpyje a v ulicích loví hydry, gryfové a bazilišci.
Na západě se na vrcholku Ještědu k nebi vypíná kdysi slavný hotel, který na východě již třináct let zastiňuje Rudá věž. Tyčí se na úpatí Jizerských hor do výšky půl kilometru, její koruna tone v mracích a její základy se noří do jediného zdroje magie na světě. Za jejími silnými zdmi určuje osud země temný mág. Zdá se, že nic nemůže narušit jeho moc a nikdo se mu nemůže postavit.
Přesto se o to chce pokusit lovec bestií a nájemný strážce Nataniel Skalický. Přijíždí do Liberce s cílem magii jednou provždy zničit a zaplétá se do boje o moc mezi temným mágem a jeho synem Janem Renerem.
Purpurová noc přichází…


Moje poznámka
Kniha na kterou jsem velmi zvědavá a jeden z důkazů, proč doporučuji sborníky povídek, neboť v nich můžete objevit nové autory a jejich tvorbu. Na plánovanou sérii Purpurová noc jsem narazila díky povídce ve sborníku Žena se lvem, na kterém (a jeho dalších pokračováních) se podílely autorky fantastiky z Česka a Slovenska.

KOMIKSOVÉ NOVINKY


Kryštof Ferenc, Jonáš Ferenc – Příběhy impéria: Vzpoura automatonů

Žánr: Komiks, sci-fi, stampunk
Datum vydání: 27. 11. 2017

Rovnováha sil v Londýně je ohrožena!
V žilách parou poháněného viktoriánského Londýna proudí magie skřítků, kteří skryti očím běžných smrtelníků obývají město po tisíce let.
Avšak oddíly ocelových automatonů unesly královnu všech skřítků ve městě a hrozí tak zapudit všechna skřítčí kouzla. To by pro město znamenalo katastrofu. Kdo vládne těmto nebezpečným mechanickým stvůrám? Nebezpečný vyhnanec z Férie, jednoruký šermíř Coelwulf? Nebo i on je jen loutkou v rukách někoho úplně jiného? A podaří se nepravděpodobným spojencům pod vedením kapitánky parní vzducholodě Elly van der Wilde zasáhnout včas a zachránit Londýn?
Vzpoura Automatonů je nový původní komiksový příběh zasazený do osvědčeného steampunkového prostředí Příběhů Impéria. Vstupte s touto knihou do světa poháněného parou a magií!

Ukázka

 

Fiona Staples, Brian K. Vaughan – Sága

Série: Sága 6
Žánr: Komiks, fantasy, sci-fi
Datum vydání: 29. 11. 2017

Pokud jste někdy své učitelce dávali zvířecí jména, tak víte co? Učitelka malé Hazel opravdu JE kudlanka… nebo tak něco. Jako by nestačila válka, nájemní zabijáci a obludy: Hazel navíc upadla do osidel vzdělávací soustavy. Zato se shledáme se starými známými, přízračnou chůvičkou Izabel, nájemným zabijákem jménem Vůle a dalšími. Když budete hodní, dočkáte se i dojemného znovushledání – jen vám neřekneme, kdo s kým se znovu shledá.

  • Goodreads hodnocení: 4,49/5

Ukázka

 

Shirow Masamune – Man-machine interface

Série: Ghost in the shell 2
Žánr: Komiks, akční sci-fi
Datum vydání: listopad 2017

Komiks se odehrává pět let po událostech původní mangy. Major je momentálně známá jako Motoko Aramaki a dělá bezpečnostního důstojníka v obřím mezinárodním konglomerátu. Dokáže digitálně převádět své schopnosti a vědomí do těl kyborgů, které má rozmístěné po celém světě – což se hodí, když bojuje s průmyslovými špiony, zabijáky a hackery. Ovšem v hlubinách moderní technologie se začíná rodit umělá inteligence – a když se
práce experta na tuhle oblast, doktora Rahampola, dostane do nepovolaných rukou, může to ohrozit jak celý svět, tak i samotnou Motoko.

  • Goodreads hodnocení: 3,68/5

Ukázka

  

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz