Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Kiran Millwood Hargrave – Dívka z inkoustu a hvězd

Kiran Millwood Hargrave – Dívka z inkoustu a hvězd

Image

Svět je veliký a není nic krásnějšího než jej prozkoumat. Jenže co když nesmíte překročit ani hranice vaší vlastní vesnice? Mladá Isabella se zálibou v mapách se cítí uvězněna a ráda by vše prozkoumala, ale pak se vše změní jednou tragickou událostí.

Příběh

Isabella je dcerou kartografa, který už na své objevující plavby dávno nejezdí. Od té doby, co přijel guvernér Adori na jejich ostrovu Joya, zakázal jakékoliv plavby na širý oceán, ale také překročit hranici lesa obklopujícího jejich vesnici. Gromery tak zůstalo odříznuto, ale všichni i přes tento podivný příkaz žili, jak jen pod velením guvernéra mohli.

Jenže tento pořádek má být jednoho dne narušen, když je objeveno v sadu tělo zavražděné dívky. Vesnici přepadnou obavy, kdo je asi ten vrah, kdo dokázal takto zničit život v rozkvětu? A do toho všeho prosákne mezi vesničany informace, že chce guvernér se svojí rodinou uprchnout z ostrova. Nevyhnutelné události na sebe nenechají dlouho čekat.

Styl psaní

Dle jazykových prostředků a členění textu do kratších kapitol je kniha určená především pro děti ve věku 12-15 let. Je psána svižně, čtivě ovšem obálka může lehce mást. Nejedná se totiž o dívčí románek, ale o fantasy dobrodružství, které se nebojí monster, soubojů, zranění, ale i smrti.

Dobrodružství se odehrává na neznámém ostrově Joya, na druhou stranu autorka využívá zeměpisu reálného světa a ač s lehce pozměněnými názvy (Afriku, Amrika, apod.) využívá do svého vyprávění i reálných kontinentů a zemí.

Příběh má lehce pomalý rozjezd, přemýšlíme, kudy se bude vinout a jak své dobrodružství hlavní hrdinka vlastně začne. V jedné třetině pak nastává obrat a tempo příběhu se notně zrychluje. Dynamika ovšem prospívá atmosféře příběhu, stane se tolik událostí, proběhne mnoho soubojů a čtenář je napjatě hrnut k závěrečnému vyvrcholení, které předem už tak trochu tuší.

Na hlavní hrdince se mi velmi líbila její záliba v kartografii. Přiznám se, že ještě v žádné knize jsem se nesetkala s takovýmto koníčkem a bylo mi velice příjemné sledovat Isabellino počínání. Také se projevovala její lehká puberta, chovala se svéhlavě, občas přidrzle či hněvivě a nechala se lehce ovládnou svými emocemi. Vlastně i díky tomu všemu se celé tohle dobrodružství odehrálo. Na druhou stranu mi zde chybělo takové to ‚něco‘, díky čemuž bych si hrdinku zamilovala.

I ostatní postavy mají nějakou základní charakteristiku a jednu výraznou vlastnost (či postavení), která je definuje. Chybí jim ovšem nějaký ten drobný detail, kvůli kterému by to nebyly jen postavy z knihy, ale opravdu představitelní živí lidé.

Obálka a grafické zpracování

Obálka je velmi vkusně provedena, ač jí dominují především dvě základní barvy – žlutá a modrá, kdy se zde objevuje silueta hlavní hrdinky, i přesto obsahuje rozličné drobné detaily jako jsou ptáci, stromy, motýli a další. Obálka tak vlastně i přes svou jednoduchost kypí životem. Avšak právě svým vzezřením může mást, působí jemně, něžně a přitom se uvnitř odehrává velké ‚drsné‘ dobrodružství a nikoliv dívčí románek. Ještě podotknu, že co se týče barevného provedení obálky, o trochu více mne zaujala kombinace bílomodré, která je použita na reading copy.

 

Upozorňuji, že následující dva odstavce se týkají vzhledu reading copy a můžou se tedy od oficiálního vydání knihy lišit. Jakmile kniha vyjde (14.11.2017), informace prověřím v knihkupectví a případně následující odstavce upravím dle vzhledu knihy vydané pro širokou veřejnost.

Kniha je uvnitř bohatě zdobena. Ačkoliv zde nenaleznete jedinou ilustraci, i přesto jsou jednotlivé listy pokryry velmi jednoduše přímkami, kružnicemi, kartografickými značkami nebo třeba hvězdami. Stránky jsou tak prodchnuty symbolikou kartografie, která je pro knihu tak podstatná.

Uvnitř naleznete také tři velmi jednoduché a srozumitelně provedené mapy, které odděluji dějové úseky v knize. Na jednu stranu jsou mapy pěkné, na druhou stranu bezúčelné, neboť většinou zachycují jedno dvě města, nic jiného zde není popsáno. Daleko více bych uvítala jednu mapu celého ostrova (nebo podstatné části, kde se hrdinka pohybuje), Gromery či samotného podzemí. Vše řádné popsáno, ať můžeme s hrdinkou putovat i po mapě.

 

Ukázka

„Běž!“ sykl táta. Zaslechla jsem, jak Pablo vrazil do lavice a vypálil k zadním dveřím, zrovna když ty přední někdo vyrazil.
Dovnitř napochodoval guvernérův muž v modrém. Byl vysoký, měl zjizvený obličej a široké obočí přimáčknuté k ledově modrým očím. Napřáhl ruku a rozvlnil za sebou bič, ale já vykřikla, Pablo se otočil, skrčil se jen taktak, že bič udělal křách! do stolu.

– strana 53, kapitola šestá

Hodnocení knihy

Krátký svižný příběh pro mladé čtenáře, který předkládá jedno možná bezhlavé, možná odvážné dobrodružství dívenky školního věku. Kniha z počátku pomalejší, čtenáře seznamuje s postavami, s prostředím, poté ovšem změní své tempo a čtenáře jako smršť provede mnoha souboji a jedním velkým tajemstvím ostrova.

Moje hodnocení: 7/10

Kniha vychází 14.11.2017.

Závěrečné shrnutí

Autor: Kiran Millwood Hargrave
Název: Dívka z inkoustu a hvězd
Žánr: Fantasy pro děti a mládež
Počet stran: 232
Obálka: Měkká
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz