Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Princess Maker 2 (1993)

Image

Výchova dcery není nic jednoduchého, když chcete, aby z ní vyrostl člověk s dobrou budoucností. Ne-li pokud chcete svoje dítko vidět v roli panovnice celého království. Dokážete se s touto výzvou poprat?

Příběh

Ocitáme se ve středověké Evropě, kde království válčí s démonickou armádou. Ovšem nalezne se hrdina, který Temného prince poráží a zachrání království od zla. Tohoto válečného hrdinu pak v noci navštíví bůh a za jeho odvahu a udatnost mu přinese dítě. Jak se tento válečný veterán ujme výchovy a co z malé dívenky vyroste?

 

Herní svět

Vy v roli otce máte právě tu možnost určit, jakým způsobem budete dceru vychovávat. Ta může navštěvovat školu, pracovat, vyrážet na dobrodružství nebo třeba lenošit na dovolené. Všechny tyto činnosti jí přináší či naopak ubírají některé dovednosti, vlastnosti a další statistiky.

Každý rok se navíc koná Festival sklizně, který může mladé slečně dopomoci k slušné částce, dalším bodům do statistiky a případně i cenným předmětům. Stačí jen se dobře předvést v soutěži kuchařů, umělců, tanečníků nebo třeba v souboji rytířů.

Jenže vše se nedá zároveň stíhat, neboť dívku vychováváte od 10 do 18 let, je potřeba mít na patřičné vzdělání peníze, pokud dceru příliš vytížíte může trucovat nebo dokonce utéct. A hlavně nesmíte zapomínat ani na konverzace a dárky pro udržení dobrých rodinných vztahů. Je toho tolik co stihnout a přitom času není nazbyt, je tedy třeba pečlivě vážit každou svoji volbu.

 

A jelikož je název hry právě Princess Maker, cílem je dostat se až do královské rodiny a to ať již jako manželka prince nebo rovnou samotná královna. K tomu ovšem musí mít dívenka patřičné vychování a také kontakty, které si tvoří návštěvami a konverzacemi u královského dvora od nejnižších pozic až k těm nejdůležitějším.

Zpracování

Děvčeti z počátku volíte jméno, krevní skupinu a datum narození, které určuje její počáteční statistiky. Co ovlivnit ovšem nemůžete, je vzhled dívky. Ten je pokaždé stejný, jen v průběhy hry postupně vizuálně roste.

Celá hra je v podstatě statická a odehrává se na jednom pozadí pokoje, jemuž dominuje mladá dívka. Ta v průběhu hry roste a mění i pozice stání, sezení či dokonce z pokoje zmizí. Je možné ji vylepšit různými druhy oblečení. V popředí pak vyklikáváte dceři rozvrh na daný měsíc či provádíte další aktivity.

 

Změna obrazu ovšem nastává při vyslání dcery na dobrodružství. V takovém případě nastupuje do hry atraktivní RPG prvek, kdy postava chodí po mapě (sledujeme ji z výšky), bojuje s objevujícími se nepřáteli, otevírá truhly a sbírá vzácné předměty. Samozřejmě i za boje získává další dovednosti do statistiky. Celkově hra nabízí čtyři menší mapy s rozličnými prostředími a pro ně charakteristickými protivníky.

Mohlo by vás zajímat
Pokud byste upřednostnili uhlazenější grafické zpracování, hra vyšla nově ve verzi Princess Maker 2 Refine. Je k dostání na Steamu, který navíc přidává spoustu achievementů, díky kterým budete více motivování hru hrát častěji dokola a vše odhalit a vyplnit.

Herní prvky

Každý měsíc nejprve s dívenkou můžete podebatovat, jít s ní po nákupech, nechat ji navštívit palác a další úkony. Jakmile máte pořešeny tyto mluvící či nakupující akce, je potřeba orientovat se na tvorbu rozvrhu přes celý měsíc. Za jeden měsíc můžete nastavit celkem tři aktivity.

Mezi aktivity volitelné do rozvrhu patří škola, vykonávání povolání, odpočinek nebo dobrodružství. Ve škole se dívka učí rozličným dovednostem, ovšem za výuku musí zaplatit. Je jen na vás, zda ji budete vést k umění, správným způsobům, magii nebo třeba boji. V práci naopak získává peníze, ovšem pouze za dny, kdy vykonává své povolání správně. Samozřejmě čím déle bude danou práci dělat, tím více se v ní bude zdokonalovat a čím je dívka starší, tím více povolání může vykonávat. Pokud se rozhodnete pro změnu, je dobrodružství výbornou variantou, která je navíc jediná interaktivní. Poslední variantou je odpočinek, ať již zdarma nebo dovolená za peníze, obojí odebírá určitý počet stresu, které dívka během učení a práce získává.

 

Dobrodružství probíhají na mapě, po které se šipkami pohybujete do všech směrů. Objevují se zde různá skrytá zákoutí, hádanky a poklady. Ovšem z houští na vás může vyskočit i nějaký ten nepřítel (či přítel?), se kterým můžete zkusit promluvit, zuřivě se na něj vrhnout nebo se zkusit potyčce vyhnout. Pokud k souboji dojde, je jen na vás, zda upřednostníte svaly nebo magii, ale následný samotný útok provede automatizace a jeho účinek propočítá dle dovedností, výzbroje, výstroje a samozřejmě se špetkou náhody.

Celou hrou navíc prostupují drobnosti, které ovšem vkládají do hry takový ten pocit opravdovosti. Přepracovaná dcera může být drzá a rebelská, v zimě může nastydnout a samozřejmě každý rok slaví narozeniny, na které byste měli být připraveni. Navštěvují ji také různé postavy pro rozhovor, speciální akci nebo za nějakým jedinečným prodejem. A nesmí se zapomenout ani na návštěvu jejího božského patrona, který ji přivedl na tento světa vždy má pro ni něco speciálního.

Po celé vaší osmileté výchově dívka vyroste v dospělou ženu a zvolí si svůj následující osud dle získaných dovedností a vztahů. Jak již bylo řečeno, cílem je dostat ji na trůn, ovšem pokud se vám to nepodaří, hra nabízí celkově neuvěřitelných 74 závěrů. Dívenka tak může vyrůst třeba v malířku, tanečnici, ministryní, banditu či konkubínu, ovšem může si také vybrat cestu vdavek – dokonce i za dračího rytíře!

 

Celkový herní čas jedné výchovy možné budoucí princezny trvá okolo 4-5h, vše se velmi odvíjí od toho, kolik času vaše postava stráví na dobrodružství, které formou RPG hrajete. Pokud vsadíte na tvorbu rozvrhu pouze z automatických činnost (škola/práce/odpočinek), čas celkové hry se podstatně krátí.

Závěrečné hodnocení

Krásný simulátor života dívenky, jejíž výchovou ovlivníte, co z ní v dospělosti vyroste. Hra je poměrně statická, volíte rozvrh, díky kterému se dívka učí. Velkým zpestřením je možnost dobrodružství, které probíhá jako RPG putování a souboj na připravených mapách.

Při prvním vstupu do hry, kdy ji neznáte, na vás může působit notně chaoticky, ale jakmile se seznámíte s ikonkami a principem hry, můžete se plně ponořit a užívat si výchovy dcery seslané z nebes.

Hra právě díky neustále opakujícímu se naklikávání rozvrhu a monotónnímu pozadí může po čase omrzet, ale po nějaké té pauze ji určitě zase ze zvědavosti otevřete. Simulátor má totiž neuvěřitelných 74 konců, které vás donutí opět hru prozkoumávat a nacházet si cestičky výchovy k jinému osudu mladé dívky. Ovšem pokud jste byli milovníky tamagotchi, tuhle oproti němu propracovanější hru s podobným principem si doslova zamilujete a už se neodtrhnete.

Moje hodnocení: 8/10

Herní série

  • Princess Maker
  • Princess Maker 2
  • Princess Maker 3: Fairy Tales Come True
  • Princess Maker 4
  • Princess Maker 5
  • Princess Maker: Legend of Another World

Základní shrnutí

Série: Princess Maker
Díl: 2. Princess Maker 2
Žánr: Simulátor, RPG
Vývojaři: Gainax
Rok vydání: 1993
Moje hodnocení: 8/10

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz