Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Tip na 5 knižních společníků na Halloween

Tip na 5 knižních společníků na Halloween

Image

Blíží se onen strašidelný svátek, kdy duchové a všechny démonické bytosti překročí práh našeho světa. Pokud se tedy chcete schovat do duchen, proč si nevzít s sebou knížku se správnou atmosférou?

Sestavila jsem vám seznam pěti knih, které jsem četla, příběhem mě zaujaly a přinášejí napětí a mrazivou atmosféru. Doufám, že vás svým výběrem inspiruji a naleznete právě tu svoji knihu pro tento temný a tajemný večer.

Ursula Poznanski – Saeculum

Žánr: Thriller, pro mládež
Rok vydání: 2014

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich… Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les vůbec odejít?

  • Goodreads: 3,94/5

Ukázka
Otevřený hrob vyvolával v Bastianovi smíšené pocity. Jistěže v něm neležela žádná mrtvola, a už vůbec by se nemohla sama vyhrabat. Přesto se mu při pohledu do otvoru trochu svíral žaludek. Zlé znamení, zněla mu v hlavě Dořina slova.
„Zeptáme se organizátorů, co to má znamenat,“ řekl k Iris. „Ale teď musíme jít hledat Bradavičáka. Já tedy každopádně, už tady nedokážu nečinně postávat. Nějací dobrovolníci? Sám jsem poněkud krátkozraká pátrací skupina, musel bych o Bradavičáka zakopnout, abych ho našel.“
Iris zvedla prst. „Když ti nestačím já, budeš muset chvilku počkat. Podívej se na ně, na hrdiny. Sotva zvládli rozlepit oči.“

Moje poznámka
Ursula Poznanski je výbornou spisovatelkou, jejíž první dvě knihy – Erebos a Saeculum – jsou zaměřeny především na mládež. Předkládá jim netradiční příběh, ať již z herního prostředí nebo z larpu uprostřed lesů a ukazuje, kam může situace zajít a jak jsou lidé ovlivnitelní. Příběhy jsou čtivé, mají vynikající atmosféru a místy vás doslova zamrazí. Pokud jste již starší věkové kategorie, autorka se nadále v psaní věnovala také thrillerům a detektivkám.

Mike Carey – Všemi dary obdarovaná

Žánr: Thriller, sci-fi
Rok vydání: 2016

Schovejte si svá tajemství tam, kde je příšery nenajdou… Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a její spřízněnou duší je učitelka slečna Justineauová. Zato seržanta Parkse, který hlídá děti jako dráb, nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou. Ale bez nich to asi nejde, když je základna obklopena zpustošenou krajinou, kde stejně jako ve zbytku země vládnou hladovci — kanibalistická monstra, jež při honu za lidským masem nic nezastaví. Základna je však napadena a Melanii, slečně Justineauové, seržantu Parksovi, doktorce Caldwellové a vojínu Gallagherovi se podaří utéct. Společně se vydávají na cestu do Majáku, posledního místa v Británii, které se podařilo od nákazy zachránit. Jenže budou Melanii v Majáku chtít, když ji v blízkosti lidí popadá zoufalý hlad, jaký ještě nezažila?

  • Goodreads: 3,93/5

Ukázka
Šedivými železnými dveřmi přijde každé ráno nejdřív seržant, pak vojáci a nakonec vyučující. Projdou chodbou, minou Melaniiny dveře a jsou cítit silným nahořklým chemickým zápachem. Není to příjemná vůně, ale i tak Melanii dělá radost, protože to znamená, že začíná vyučování.
Když Melanie zaslechne cvaknutí západky a kroky, přiběhne ke dveřím cely a na špičkách kouká dveřním okénkem, jak chodbou procházejí lidé. Zavolá na ně a popřeje jim dobré ráno, ale nemají v popisu práce jí odpovídat a většinou to nedělají. Seržant a vojáci nepozdraví nikdy, ani doktorka Caldwellová a pan Whitaker. Doktorka Selkirková prochází kolem strašně rychle a nikdy se neohlíží, takže jí Melanie ani nevidí do tváře. Ale někdy jí alespoň zamává slečna Justineauová nebo se na ni rychle pokradmu usměje slečna Mailerová.

Moje poznámka
Netradiční příběh sledující netradiční život malé, školou povinné holčičky. Vyučování stále probíhá, ale i přesto jsou všude vojáci a tam, za plotem hrozí to opravdové nebezpečí. Zrůdy lačnící po lidském mase. Naštěstí jsou všichni chráněni bunkry a ploty, ale na jak dlouho? A co se venku vlastně děje? Postapokalyptický příběh Všemi dary obdarovaná je vyprávěn z pohledu nečekané postavy – mladé dívenky, která při změně situace hledá nejen bezpečí, ale také sama sebe.

Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Série: Metro 1
Žánr: Horor, sci-fi
Rok vydání: 2010

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil…

  • Goodreads: 3,98/5

Ukázka
„Ne, myslím, že to nebyl člověk… Ty zvuky… A podivné kroky. Snad ještě poznám lidské kroky, ne? A kdyby to byli ďáblové, copak by takhle utíkali? Sám přece dobře víte, Petře Andrejeviči, že ti v poslední době útočí bez varování – hlídače přepadli holýma rukama a proti kulometné palbě šli se vztyčenou hlavou. Ale tenhle vzal hned nohy na ramena… Nejspíš to bylo nějaké vyplašené zvíře.“
„No tak dobrá, Arťome, ty toho zase víš! Když dostaneš rozkaz, laskavě ho plň a zbytečně o něm nemudruj. Možná to byl zvěd. Viděl, že je nás tu jen pár a jsme snadná oběť… Nakonec nás všechny oddělají, podříznou nám krky a zmasakrují celou stanici, jako se to stalo na Poležajevské, a to všechno jen proto, že jsi toho hajzla včas neodbouchl… Dej si na mě pozor! Příště tě za ním pošlu do tunelu!“

Moje poznámka
Knihu Metro 2033 by žádný milovník sci-fi a postapokalyptických světů neměl vynechat. Tajemné prostory moskevského metra skrývají rozličné hrůzy, ale pořád je to lepší než pokusit se vyjít na povrch, kde radioaktivita způsobila své. Kniha čerpá i z rozličných náboženství, politických stran, extremistů a ukrývá překvapivé poselství.

Brian Evenson – Mučedník

Série: Dead Space 1
Žánr: Horor, sci-fi
Rok vydání: 2011

Svět Dead Space je v současné době jedním z fenoménů herního průmyslu. Mučedník je první beletristický „vstup“ do tohoto světa a je považován za jistý prequel, úvod do „problematiky“ Dead Space. V nitru Chicxulubu, kráteru po meteoritu, který vyhubil dinosaury, se něco probouzí. Něco prastarého. Něco děsivého. Co je zdrojem tajemného signálu, který vychází přímo z Chicxulubu? Proč se po mexickém pobřeží šíří vlna nočních můr, halucinací a sebevražedného šílenství? A jak s tím vším souvisí ďábel z mayských legend, který se kráterem pokusil dostat do pekla?

  • Goodreads: 3,86/5

Ukázka
Někdo k němu přicházel. Mohutný muž s ježatým knírkem a vrásčitou tváří plnou jaterních skvrn. Musel to být jeden z nich. Napjal svaly, ale zůstal nehybný. Bude mít čas vytáhnout z kapsy nůž, otevřít a bodnout toho chlapa? Ne, pravděpodobně ne. Ale v ruce držel pivní láhev. Možná by ji mohl muži hodit do obličeje. Když ji hodí dost silně a nemine, mohl by ho omráčit. Nebo ne, počkat, mohl by láhev vzít za hrdlo a rozbít ji. Pak by měl opravdovou zbraň. Živého ho nikdy nedostanou.
„Señore?“ oslovil ho muž, ve tváři měl starostlivý výraz. „Jste v pořádku?“

Moje poznámka
Kdo by neznal Dead Space, hru se spoustou krve, masakrů a mutanty. A přesně i tohle nabízí nejen fanouškům, ale i neznalým kniha Mučedník. Něco se totiž probouzí, mění to především lidi, jejich chování. Není tedy divu, že se najdou tací, kteří chtějí pátrat po tajemné signálu – možné příčiny všeho. Co ovšem najdou u zdroje? Pokud hledáte něco surovějšího, mohla by být kniha Mučedník tou správnou volbou.

Stanisław Lem – Solaris

Žánr: Sci-fi, psychologický thriller
Rok vydání: 2014

Při vesmírné výpravě na dalekou planetu Solaris se astronauti nečekaně setkají s bytostmi vybavenými inteligencí založenou na odlišných, lidem neznámých principech. Je totiž součástí živého organického oceánu, jenž dokáže zhmotnit nevyslovené lidské myšlenky, a dokonce vytvořit kopie dávno zemřelých lidí. Zoufalé úsilí výzkumníků, kteří vzdorují nepochopitelným jevům a nasazují životy, aby prolomili bariéru odlišnosti nebo jí alespoň porozuměli, přináší fascinující zkušenost. Snaha o porozumění mezi jinak myslícími může vyjít naprázdno, pro účastníky je však přesto zásadně důležitá, protože otevírá psychologický pohled do jejich vlastního nitra a odkrývá rozporuplnou lidskou přirozenost.

  • Goodreads: 3,98/5

Ukázka
Probudil jsem se uprostřed noci, okamžitě napjatý a bdělý, a posadil se na posteli; pokoj byl tmavý, pootevřenými dveřmi padalo dovnitř slabé světlo z chodby. Něco zlověstně syčelo a ten zvuk sílil spolu s tlumenými, tupými údery, jako by sebou za stěnou něco velkého prudce zmítalo. Meteorit! – bleskla mi hlavou myšlenka. Prorazil pancéřový plášť. Někdo tam je! Táhlé chrčení.
Přišel jsem k sobě úplně. Jsem přece ve stanici, ne v raketě, a ten strašný zvuk…
Vyřítil jsem se na chodbu. Dveře do malé pracovničky byly dokořán, svítilo se tam. Vběhl jsem dovnitř.

Moje poznámka
A skončíme trošičku klidněji se sci-fi klasikou, která předkládá netradiční setkání s mimozemským životem. Ač tak daleko od Země a s jedinečným setkáním u planety Solaris, přeci jen se posádka musí vyrovnat především sama se svým vlastním já.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz