Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Stanislaw Lem – Solaris (Honzovič, Volfová)

Image

Když přišel na vesmírnou stanici na vzdálené planetě Solaris, aby zkontroloval stav posádky, zjistil, že nic není takové, jak by mělo být. To se všichni na stanici zbláznili? A co teprve, až doktora Kelvina začnou tyto přeludy trápit také?

Příběh

Lidi vždy přitahoval vesmír a otázka dalšího života. Není tedy divu, že po objevení planety Solaris, která je osídlena živým oceánem, který projevuje známky inteligence, se lidé vydávají na průzkum této planety zblízka.

Svou misi na Solaris je povolán i vědec a psycholog Kris Kelvin. Když přijíždí na stanici, zjišťuje, že stav zdejší posádky je katastrofální a navíc jeden člen posádky spáchal sebevraždu. A když Kelvin potkává na stanici svoji snoubenku, která na Zemi spáchala sebevraždu, začne i on pochybovat o svém zdraví.

Ačkoliv vědci přijeli zkoumat oceán na Solaris, není možné, že by oceán zkoumal je? Jeho podivuhodnou schopností je totiž zhmotnění nejskytějších lidských myšlenek…

Styl psaní

Ačkoliv štítek sci-fi příběh plně vystihuje, bylo by mylné představovat si, že se jedná o nějaké vesmírné střílečky. Mimozemský život v knize sice potkáte, ale nemá ruce, ani nohy, je to jen velké moře gelu. Ale i přesto má svoji vlastní inteligenci a tak jak lidé zkoumají jej, tak moře zkoumá lidi. Nastavuje jim zrcadlo a odhaluje podstatu lidství.

Objevíme zde mnoho popisových pasáží, které mohou být zdlouhavější, hůře poslouchatelné, ubírají dynamiku příběhu. I přesto poskytují důležité informace, které vám více přiblíží situaci a pozadí příběhu.

Audio

Nahrávka je namluvena dvěma lidmi a to Richardem Honzovičem, který se postaral nejen o hlavní postavu doktora Kelvina, ale také zbylé posádky. Hlas Richarda Honzovičem byl pro jednotlivé postavy lehce poupraven hlasovým modulátorem. Jeho dcera Renata Honzovičová Volfová se postarala o hlas zesnulé snoubenky Harey.

Celou nahrávku podkresluje hudební doprovod, který navozuje tíživou atmosféru vládnoucí na výzkumné stanici. Nesmí chybět ani zvukové doplnění předmětů a máte dojem, že jste společně s hlavním hrdinou někde daleko ve vesmíru.

Obal

Právě obal byl tím prvkem, který přitáhl můj pohled k tomuto dílu. A dobře jsem udělala, protože ačkoliv audio ukrývá starší příběh, přeci jen to neznamená, že by knižní předloha v novém mluvém podání byla o to méně zajímavá.

Sci-fi kniha Solaris, Stanislaw Lem

Hodnocení knihy

Ačkoliv se jedná o žánr sci-fi, marně byste očekávali nějaké akční scény s hromadou přestřelek. Příběh se odehrává na vzdálené stanici na planetě Solaris, ale i přesto více než zkoumáním nového života se věnuje nitru člověka samotného. Možná je zde jen přespříliš popisových částí.
Po audiu jsem sáhla ze zvědavosti, protože původní kniha vyšla už v roce 1961. Může takové sci-fi v dnešní době fungovat? Překvapivě ano!

Moje hodnocení: 7/10

audioteka tympanum

Závěrečné shrnutí

Autor: Stanislaw Lem
Název: Solaris
Interpret: Richard Honzovič, Renata Honzovičová Volfová
Žánr: sci-fi
Délka: 9h 6min
Vydavatelství: Tympanum
Rok vydání: 2014
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie převzaty z audioteka.cz a samantha-meglioli.deviantart.com

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz