Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Popelka

Image

I když se ke všem chováte laskavě, ne každý vám to musí nutně oplácet. To si zkusí Elka na vlastní kůži od své macechy a jejích dvou dcer. Ale to by to nebyla správná pohádka, aby spravedlnost do rukou nepřevzali kouzelné bytosti – třeba kmotra vidlička, tedy pardon, víla kmotřička.

Zhlédnuto: kino, 2D, dabing

Příběh

Elka to nemá v životě lehké. Nejprve ji zemře matka a poté, co se otec ožení, umírá i on. Zůstává tak v nové rodině a snaží se ke své maceše a jejím dvěma dcerám chovat co nejlépe. Slíbila totiž své matce, že bude vždy statečná a laskavá. Jenže tyto tři ženy v jejím domě to nevidí stejně, Elku nejprve vystěhují na chladnou půdu a poté ji začnou zneužívat jako služku zdarma.

Elce také dávají ošklivou přezdívku Popelka, protože má tváře umouněné od popela. Ta nachází potěšení v jízdě na koni, díky které potkává mladíka Kita, který je jako učedník v paláci.
Když se Elka dozvídá, že se tam koná velký bál, na který jsou sezvání všichni, zatouží se s Kitem znovu setkat. Jenže macecha, vědoma si Elčiny krásy, ji nenechá na ples, kde si má princ vybrat budoucí ženu, odjet. Sama se se svými dcerami šňoří a nechávají Popelku svým povinnostem, zatímco vyráží kočárem na bál.

Trailer

Disneyovská pohádka

Že je film od Disneyho, jde na první pohled poznat. Všude samé pestré barvy, široké bohaté sukně, šaty a obleky pln zdobení. Navíc zlá macecha je velmi elegantní a opravdu nepříjemná postava srovnatelná s Cruellou de Vil (101 dalmatinů).

Překvapila mě ta obsazenost všech ras ve filmu. Království je popisování jako malinké, já sama bych si jej představila umístěné v Evropě ve středověku a ta barevnost mi tam prostě neseděla. Ale jelikož je pohádka točená v Americe, kde prostě ve filmu musí být černoch a spol., tak ani není divu.

Film Popelka

Pohádka začíná

Moc se mi líbila víla kmotřička v podání Heleny Bonham Carter. Mám ji zafixovanou spíše jako tu zlou, podlou či šílenou osobou třeba z Harryho Pottera, Sweeneyho Todda či Alenky v říši divů. Tady je ovšem za milou a roztržitou vílu namačkanou v bílých šatečkách s křídly. Ten korzet musela mít opravdu hodně utažený a já jen při pohledu na ni nemohla dýchat. Ale v roli působí opravdu kouzelně a dodává filmu šmrnc.

S vílou přichází nejkouzelnější a nejpěknější scéna přeměny dýně v kočár, ještěrek v lokaje a myší v koně. Úžasní běloušové s myšíma ušima vám prostě uvíznou v mysli, stejně tak jako původní čtyři myšky, které se motají kolem Popelky a svým způsobem s ní komunikují.

Film Popelka

Ne vše má happy end

V pohádce se překvapivě dočkáme mnohého umírání. Odchází matka i otec Elky a poté i samotný král. Vše je ovšem velmi přijatelně podáno pro děti. Matka i král se se svými dětmi loučí, dávají jim rady do života a otec Elky odjíždí na dalekou cestu, kde podléhá nemoci.

Pohádka byla dle mého názoru moc vážná. Ano, sem tam se vtipné milé chvilky objevovaly, ale celkový dojem byl moc upjatý. Dnes už tvoří hodně hravých pohádek pro děti, ať mají v sobě nelehké situace, přeci jen pořád jsou veselé a člověk odchází ve výborné náladě s cukajícími koutky.

Film Popelka

Moje hodnocení

Nádherné kostýmy, všude samé barvičky, milá zvířátka a jedna nešťastná dívka. Jedná se o klasickou pohádku s novým převyprávěním, zachovává si vážnou atmosféru. Film krásně prozáří víla kmotřička v úchvatných šatech (jinak by to nebyl Disney).

Moje hodnocení: 6/10

Základní údaje

Popelka
Pohádka, fantasy
USA, 2015, 114 min
Režie: Kenneth Branagh
Scénář: Chris Weitz
Kamera: Haris Zambarloukos
Hudba: Patrick Doyle
Hrají: Cate Blanchett, Lily James, Richard Madden, Helena Bonham Carter a další

Zdroj fotografií: Disney.cz

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz