Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Poštovní kurýr

Image

Vydejme se spolu do 16. století, kdy se začíná psát historie poštovní služby. Jsme začínající poštovní společnost, která se snaží napříč městy i zeměmi natáhnout své kurýrní trasy a zajistit tak nejlepší pokrytí a služby. Kdo bude svou společnost nejlépe rozvinutou a vyhraje tak konkurenční boj?

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Vizitka

Název: Poštovní kurýr
Výrobce: Albi
Herní doba: 60 min
Počet hráčů: 2-4
Vhodnost: 10+
Rok vydání: 2006
Orientační cena: 639 Kč

Herní plán si pro nás připravil nádhernou mapu Evropy z 16. století, která zobrazuje rozličná města a země. Každý z hráčů představuje jednu poštovní společnost a jeho úkolem je co nejrychleji a nejefektivněji natáhnout síť svých poštovních kurýrů po této mapičce.

Hra nabízí různé strategické postupy, hráči musí navzájem sledovat, jak kdo postupuje, protože jen ti první, kteří obsadí danou oblast, získají nejvíce bodů. Hra tedy není nikdy stejná a do obsazování měst zasahuje i náhoda výběru karet, na kterou musejí hráč umět reagovat.

Ocenění hry

2006 – 1. místo Spiel des Jahres
2006 – 2. místo Deutscher Spiele Preis
2006 – nominace na International Gamers Award
2007 – 1. místo Hra roku

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Obsahuje

V krabici naleznete samozřejmě herní plán, dále čtyři karty určující barvu hráči, pro každou barvu pak 20 figurek ve tvaru domečků (dohromady 80) a čtyři stručná pravidla hry. Jsou zde i karty určující kvalitu kočárů, kdy je zde pět typů kočárů a každý po 4 kartách. Dále také hra nabízí 66 karet měst, vždy od každého města přesně tři stejné karty a také 30 žetonů s bonusy.

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Příprava hry

Na počátku rozdáme každému hráči kartu sídla, která určuje jeho barvu, dále také 20 domečků v této barvě a jedna stručná pravidla.
Rozložíme herní plán a naskládáme na ně žetonky s body tam, kde jsou předkresleny. Žetonky na sebe skládáme tak, aby nahoře byl ten s největším bodovým ziskem.
Rozdělíme si kočáry na 5 hromádek, kdy v každé budou totožné kočáry. Tyto hromádky pak skládáme do horní části herního plánu a to zleva od kočáru s nejmenší hodnotou.
Na závěr se promíchají karty mest, položí se k hernímu plánu lícem dolů a prvních šest karet se doplňuje na herní plán na místa vlevo.

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Jak se hraje?

Hru začíná nejmladší hráč. Každé kolo daného hráče probíhá ve 2-3 fázích.

Nejprve si hráč musí vzít jednu z šesti karet měst vyložených na herním plánu. Pokud se mu žádná nehodí, může zariskovat a vzít si horní kartu z balíčku. Jestliže na herním plánu není 6 karet, jedna se vykládá z balíčku u herního plánu.
Dalším krokem je výklad jedné karty před sebe, která bude utvářet cestu poštovního kurýra. Cesta musí být vytvořena tak, aby vedle sebe byly karty, které jsou na herním plánu spojeny cestou. Každé kolo se tak přikládá k cestě a kartu lze přikládat před nebo za řadu vyložených karet, nikoliv mezi nebo s odbočkou. Dále se v cestě nesmí opakovat dvě města. Jestliže hráč nemůže nic přiložit, celou cestu musí zrušit a odložit na odkládací hromádku.

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Poslední činností, která ale nemusí být provedena v každém kole, je ohodnocení cesty, která má alespoň 3 karty.
Při ohodnocení cesty nejprve umístíme své domečky na herní plán a to jednou ze dvou variant. Buď umístíme domečky na všechna města, která obsahuje naše cesta a jsou zároveň v jedné zemi (stejná barva pozadí názvu města) nebo umístíme domečky na všechny města, která obsahuje naše cesta a jsou zároveň v jiných zemích (tedy barva pozadí města je odlišná).

Dále se berou příslušné žetony s bonusy a to v případě, že hráč obsadil všechny města dané země/zemí, kterým přísluší daný žeton. Hráč má v každé zemi alespoň jeden domeček nebo hráč postavil cestu o délce 5, 6 nebo 7 karet.
Také si bere kartu kočáru a to vždy nejnižší nebo o jednu výše než aktuálně má před sebou a za splnění podmínek, že počet karet na stole, tedy délka cesty je taková jako číslo v kolu na kartě kočáru. Karty kočárů se nemohou přeskakovat, takže ačkoliv uděláte cestu o délce 7 karet, pokud žádný kočár nemáte, berete si kočár s číslem 3.
Na závěr všechny karty cesty ruší a dává je na odkládací hromádku. Pokud má tento hráč na ruce více jak tři karty, musí ty navíc dát do odkládacího balíčku.

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Zrekapitulujeme tedy:
Hráč za kolo musí vzít právě jednu kartu, musí vyložit právě jednu kartu a může si nechat ohodnotit cestu.
Při ohodnocení cesty umístí na plán příslušné domečky, ověří získání bonusových žetonů, zisk kočárů, karty cesty dá na odkládací hromádku a zkontroluje počet karet v ruce.

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Ve hře jsou ještě speciální postavy, kdy lze pouze jednu využít za jedno své hrané kolo. Bližší informace k nim se dají nalézt jak na stručném herním návodu, který má každý hráč před sebou, tak i na herním plánu.
Poštmistr – hráč si může vzít místo jedné karty dvě. Služby poštmistra musí být využity, jestliže hráč nemá žádnou kartu v ruce.
Správce – odstraní všechny karty měst z herního plánu a nahradí je novými.
Pošťák – hráč může vyložit dvě karty místo jedné.
Kolář – pro zisk vyššího kočáru může zvětšit hodnotu cesty až o 2. Nelze s ním kočáry přeskakovat, opět si můžete vzít pouze nejnižší, který nemáte.

Možná můj popis vypadá moc složitě, ale jakmile si odehrajete jedno kolo, budete hned vědět, co máte dělat. Hra je velmi jednoduchá a snadno pochopitelná.

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Cíl hry

Hru ukončí ten hráč, který jako první získá kočár s číslem 7 nebo hrací plán obsadí všemi svými dostupnými domečky (20 ks). Za ukončení hry si bere žeton s vavříny, jenž dává 1 bod. Hra doopravdy skončí, jakmile se ukončí dané kolo, tj. všichni hráči, kteří toto kolo neprovedli tah, jej ještě odehrají. Hra se ukončí, jakmile by měl přijít na řadu hráč, který hru začínal. Poté se sčítají všechny body, které hráč obdržel za bonusové žetony, dále pak body za nejvyšší získaný kočár (číslo v štítu) a odečítají se neumístěné domečky. Vyhrává ten hráč, který má nejvíce bodů.

Společenská stolní hra Poštovní kurýr

Závěrečné hodnocení

Velmi krásně graficky zpracovaná a zajímavá hra na společnost, která staví napříč zeměmi své pošty. Cílem hry je vytvořit kurýrovi postupně dlouhé cesty nebo obsadit alespoň 20 měst svými poštami. Za různé bonusové obsazení zemí či délku tras jsou bonusové body, takže je jen na daném hráči, jakou strategii rozhodne uplatnit a kde bude sbírat body.
Velmi se mi líbí přiložený list, který přibližuje počátky pošty a také historické budovy zobrazené na herním plánu.

+ krásná grafika
+ snadno pochopitelné
+ varianty ukončení hry
+ varianty zisku bodů
+ rozvoj strategického myšlení
+ nejasný vítěz do konce
+ i pro 2 hráče
– závěrečné body mohou být mínusové
– komunikace, interakce mezi hráči

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz