Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Ranhojič

Image

Co vše byste byli ochotni riskovat, abyste dosáhli všech znalostí, po kterých toužíte? Dokázali byste vsadit svůj život, jen abyste mohli pomáhat lidem? To vše stojí před mladým Robem, který se ve středověku snaží stát nejlepším léčitelem, protože pomocných rukou není nikdy dost.

Zhlédnuto: VOYO, 2D, dabing

Příběh

Středověk není v Evropě zlatou érou, protože jediný boj s nemocemi poskytují potulní ranhojiči. Žádné velké znalosti nemají a tělo je jim posvátné, takže každá větší nemoc končí smrtí. A právě v této době se objevuje Rob Cole, který dokáže vycítit smrt. Zatouží po znalostech léčitelství, aby mohl pomáhat lidem, což mu po mrti obou jeho rodičů umožní potulný ranhojič, který jej bere na cesty s sebou.

Jenže Rob touží po něčem víc, chce umět lidem co nejlépe pomoci, ale v jeho zemi se mu již dalších poznatků nedostává. A pak se dozvídá o nejlepším léčiteli světa, Ibn Sínovi, u kterého se zatouží vyučit. Jenže jeho lékařská škola se nachází v daleké Persii, která je pro křesťany nepřístupná díky muslimské nenávisti. Mladého léčitele ovšem nezastaví nic, ani vražedná poušť.

Trailer

Cesta do dalekých zemí

Film je velmi žánrově zajímavý, jelikož si v něm své najde snad každý. Jsou zde jak akční scény, tak souboje s přírodou, trocha romantiky a vášně, ale také úskalí spojená s rozmanitostí náboženství. Hlavní hrdina se musí poprat s dlouhou cestou, kde ho čekají mnohá úskalí. Tato skutečnost vás dokáže naprosto vtáhnout do děje a jen čekáte, s čím se bude muset vypořádat dále. Přitom stále uvažujete nad tím, jak si někdy až nebezpečně pustí pusu na špacír, přitom ho to může stát i krk.

Ačkoliv je příběh hlavně o léčitelství, na pozadí probíhá vykreslení náboženských vztahů, praktikování islámu v tehdejší době, kdy se mnohdy děj dotýká problematického tématu, které zasahuje až do dnešní doby.

Co se mi na filmu naopak nepozdávalo, byla řeč. Že by všichni lidé napříč kontinenty mluvili jedním jazykem nebo náš malý doktor byl dobrým žákem jazyků? Ovšem ve filmu vás tahle myšlenka nebude obtěžovat, protože samotný snímek přináší uchvacující příběh, z kterého se vám prostě zatají dech.

 Historický film Ranhojič

Moje hodnocení

Krásný historický snímek s poutavými exteriéry a zajímavým příběhem, který nás odkazuje do dob středověku a jeho velkých nebezpečí nejen na poli nemocí. Film vás pohltí natolik, že ty dvě a půl hodiny vám uběhnou jako voda. Doporučuji zhlédnout.

Moje hodnocení: 10/10

Základní údaje

Ranhojič
Dobrodružný, drama, historický
Německo, 2013, 150 min
Režie: Philipp Stölzl
Knižní předloha: Noah Gordon
Scénář: Jan Berger
Kamera: Hagen Bogdanski
Hudba: Ingo Frenzel
Hrají: Tom Payne, Ben Kingsley, Stellan Skarsgård, Olivier Martinez, Emma Rigby a další

Fotografie převzaty ze stránky www.fdb.cz.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Jana napsal:

  Už jsem na něj několikrát narazila, ale ještě jsem ho neviděla. Asi se na něj budu muset konečně mrknout :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz