Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Image

Když je svět zničen a poslední zbytky lidstva přežívají v metru, dokáže je to změnit? Dokážou společně stanout proti nové situaci nebo budou nadále hnáni za uspokojením sebe sama a své pravdy?

Příběh

Po jaderné válce jdou lidé zahnáni z neobyvatelného povrchu a úkrytem se jim stává moskevské metro. Přežívají zde ze dne na den nové a nové generace, utvářejí se zde komunity a jednotlivé stanice dávají najevo své přesvědčení. Rodí se zde tak nejen stanice vyznávající určitou politiku, ale i náboženství, vědu a tržní sílu. Moskevské metro se tak stává přehlídkou lidských přesvědčení na jednom místě.

Arťom žije na okraji všeho toho handrkování o moc a pravdu ve stanici VDNCh. Stanice je poslední zábranou před vnějším světem, protože ačkoliv zde lidé žít nemohou, podivná zmutovaná stvoření ano. Pronikají tak do chodeb metra a narušují poklidné přežívání zbytku lidstva.

Jenže obrana je slabá a stvoření je čím dál více, proto je Arťom vyslán napříč metrem pro pomoc. Protože jestli padne jediná pořádná obrana metra, ďáblové proniknou do všech stanic…

Styl psaní

Čím kniha je? Je takovou ukázkou lidství, našeho uvažování, přesvědčení, životního stylu. Každá zastávka je nebezpečnou hrou na půdě s určitými pravidly, do které nebohý hlavní hrdina neznale vpadne. Je to náš přístup k životu, naše touha po nadpřirozenu, když nechceme vidět realitu, ale i nejhorší lidské myšlenky, které realizujeme pro přežití.

Všechno tohle je zabaleno do napínavého a akčního dobrodružství s malou dávkou munice, která rozhoduje o životě a smrti. Není totiž pouze obranným prostředkem, ale také ceněným platidlem. Vystřelit nebo koupit jídlo?

Kromě bloudění metrem a poznávání rozličného smýšlení lidí kniha zamíří i na povrch plný zmutovaných a nebezpečných stvoření. Buduje si tísnivou atmosféru, drásá čtenářovu představivost a žene Arťova do čím dál většího nebezpečí.

Obálka

Kromě plynové masky vykukuje z pozadí zrezivělý kov starého metra. Atmosféra na nás z obálky lehce dýchne, ačkoliv bych se možná nebála nějakého méně barevného temnější vyobrazení, jako můžeme vidět u obálek z jiných zemí.

Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Metro již vyšlo v mnoha vydáních v mnoha jazycích napříč světem a já se rozhodla vám ukázat alespoň takovou menší ochutnávku některých zahraničních obálek.

Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Ukázka

„Zbabělec! Zbabělec!“ křičel rozpustile Oleg. „Jen malé děti věří těm povídačkám!“
Mladík se zastavil a podíval se mu do očí. „Jakým povídačkám?“
„Že kradou děti, když chtějí poslouchat v tunelu potrubí.“
Arťom ho dál táhl k ohni. „Kdo jsou to oni?“
„Mrtví!“
Rozhovor skončil v půli slova. Strážný, který předtím mluvil o prokletí stanice, sebou škubl a podíval se na ně tak pronikavě, že mladíkovi uvízla slova v hrdle.

– strana 344, kapitola 15: Plán

Hodnocení knihy

Výborná atmosféra, napětí, skvělé myšlenky a zrcadlo společnosti. Nejvíce mne dostal konec, takové to rozuzlení celého příběhu, které vám odhalí tu nejkrutější pravdu.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Dmitry Glukhovsky
Série: Metro
Díl: 1. Metro 2033
Žánr: akční, dobrodružné, sci-fi
Počet stran: 469
Vazba: pevná s přebalem
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2010
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • C. napsal:

  Ahoj, nevím, jestli jsi mě ještě pamatuješ, ale jednou jsi se mnou dělala rozhovor o pen friendech! :) (flower-days.blog.cz) Dlouho jsem nebyla na tvé stránce, vlastně ani na své, ale teď jsem se rozhodla vrátit a nestačím se divit! :) Máš úžasné webovky, fakt, jsi úžasná! :) Hodně štěstí s další prací! :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz