Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Patrick Ness – Volání netvora (Jan Vondráček)

Image

Jaký je asi život školáka, který se dozvěděl, že jeho maminka musí bojovat se zákeřnou nemocí? Jak moc celá situace ovlivňuje jeho život a dokáže se se situací vyrovnat?

Příběh

Connor je třináctiletý hoch, kterého by nejvíce měla trápit škola, kamarádi a děvčata. Jenže všechno je tak trochu jinak. Jeho maminka je vážně nemocná a ačkoliv chodí na pravidelné léčby a pro své léky, Connor vnímá tíhu její nemoci. Nic není jako dřív.

Jenže nikomu se nechce svěřit, již o této nemoci řekl své kamarádce, ale ta to nakonec roznesla dál. Dočkalo se mu tak nepříjemné pozornosti a vše se rozhodl uzavřít v sobě. Jenže i přesto k němu začal každou noc přicházet netvor v podobě starého stromu, na který může každý den hledět z okna. Netvor Connorovi vypráví po nocích příběhy a výměnou za to žádá, aby mi poté i Connor sdělil ten svůj.

Audioknižní trailer

Mohlo by vás zajímat
Volání netvora původně vznikalo pod perem spisovatelky Siobhan Dowdové. Té se bohužel nedostalo času, aby své dílo mohla řádně dokončit. Ale i přesto se příběh dočkal světla světa díky Patricku Nessovi, který se chopil jeho převyprávění a dokončení. Kniha získala četná ocenění díky svému poselství a dočkala se i filmového zpracování.

Styl psaní

Není to sice klasický příběh pro děti a dospívající čtenáře, i přesto s sebou nese pro ně mnohá poselství. Sledujeme malého chlapce, který se těžce vyrovnává s nemocí svojí matky, uzavírá se před okolím a všechny od sebe odstrkuje, neboť se cítí jakoukoliv banalitou od nich ukřivděn. I přesto celý příběh ukazuje to, co je pro lidi v takovéto nelehké situaci to nejdůležitější, jak je důležité držet pospolu.

Dalším důležitým prvkem jsou právě návštěvy tajemného netvora. Ten Connorovi vypráví celkem tři příběhy, na kterých ukazuje, že svět není pouze černobílý, že dobří lidé mohou dělat špatné věci v dobrém úmyslu a lidé, kteří jsou v našich očích špatní, i přesto dokáží pomáhat ostatním. Hlavně pak záleží na tom, jak se budeme k druhým chovat, protože tak se ostatní budou chovat i k nám. Tento fantazijní prvek v podobě moudrého netvora odlehčuje nelehkou atmosféru příběhu.

Všechny tři netvorovy příběhy v podstatě reflektují Connorův denní život, kdy se dostává do četných roztržek, činí zvláštní volby, které mu prostě v dané situaci přijdou v pořádku. Na ničem totiž nezáleží, jen na nemocné mamince, která je pro něj všechno. Jenže proto tu je poslední příběh, který má vyprávět právě Connor, až bude na něj připraven. Až dokáže nahlédnout pod oponu toho, co skutečně cítí a přiznat si pravdu svého tichého utrpení.

Příběh ve vás zaručeně vyvolá silné emoce, neboť rozebírá nelehké téma smrtelné choroby – rakoviny. Rozhodně to není na čtení či poslech před spaním, neboť nad životem a volbami Connora budete jistě přemýšlet.

Audio

Načtení knihy se chopil Jan Vondráček, který svým tónem hlasu a citem k přednesu vkládá do příběhu potřebnou atmosféru. Výborná je i jeho intonace hlasu, kdy doslova vdechl život netvorovi, který k malému Connorovi promlouvá chrčivým, ztichlým a stovkami let poznamenaným hlasem, naopak malý Connor získává jasný hlas odhodlaného dítka s občas drzým jazykem.

Mezi jednotlivými kapitolami se dočkáme krátkých klavírních úseků či několika tónů. Ty jsou hrány vždy v té části klaviatury, která definuje náladu dané kapitoly, kterou zakončují. Vybrané klavírní sekce tak podporují celkové vyznění příběhu.

Nunto poznamenat, že tato audiokniha byla trochu tišší než jsem zvyklá, takže na obyčejné mp3 s jednoduchými špuntíky do uší bylo obtížné ji poslouchat v ruchu města. Na druhou stranu ale většinou poslouchám doma při domácích pracích, takže jsem odposlouchala spíše na počítači.

Ukázka

Obal

Obal audioknihy vychází z knižní předlohy a její filmové verze. Přiznám se, že mi tento filmový vzhled sedne k danému příběhu více, právě díky starší obálce jsem toto neobyčejné dílo přehlížela, nelákal mne a myslím si, že ani v dětských knihovničkách moc neuspěl. Jasnější filmová obálka je laskavější a přeci jen zobrazuje vše potřebné.

Hodnocení audioknihy

Kniha pro starší děti a dospívající ne o růžových věcech, ale o tom, co může potkat každého z nás a to vážná nemoc v rodině. Je to věc, kterou si dobrovolně nevybíráme a přesto se s ní musíme nějak vyrovnat. I Connor tímto prochází, přibližuje čtenáři svoji cestu a společně s netvorem má pro něj připraveno několik pohledů na svět. Protože nikdy nic nejde vidět jen černobíle. Příběhem, který vyvolá spoustu silných emocí, doporučím ráda i dospělým. Jen upozorňuji, že tohle není vhodná pohádka na dobrou noc.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Patrick Ness
Interpret: Jan Vondráček
Název: Volání netvora
Žánr: Drama, fantasy, pro děti a mládež
Délka: 4:12 h
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 10/10

Obal audioknihy pochází z audiolibrix.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Knihokopka napsal:

  Moc hezká recenze, kniha mě zaujala:).

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz