Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za duben 2023

Knižní novinky za duben 2023

Jak byl rozjezd roku na knihy chudý, tak pomalu se z narůstající nabídky začínají stávat stohy. Které nové knihy koupit a přečíst? Kde na to vzít čas? To je otázka, na kteoru odpověď neznám. Na druhou stranu pokud hledáte, co zajímavého tentokrát v žánru fantasy a sci-fi vychází, tak to najdete sepsáno níže.


Fantasy knihy

Jessica S. Olsonová - Falešné růžeJessica S. Olsonová – Falešné růže
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 18.4.2023

Může dokonalý portrét zachránit lidský život?
Myra má dar, který většinu lidí děsí. Svým malířským uměním totiž dokáže měnit lidskou podobu. Aby se nestala terčem vydírání nebo udání, musí své schopnosti skrývat. Jedině tak může zajistit bezpečí sobě a své nemocné sestře, se kterou zůstala sama. Jedné mrazivé noci však Myru navštíví guvernérova žena a žádá nemožné – vzkřísit pomocí malířské magie svého mrtvého syna Willa. Pokud to Myra neudělá, udá ji. Po příchodu do guvernérova domu dívka zjišťuje, že mladíkova smrt nebyla nehoda, ale vražda. Pokud se má pokusit napravit jeho četná zranění, musí zjistit, jak k nim došlo. Honosné sídlo však ukrývá mnohem víc než jen temné rodinné tajemství. Dokáže za pomoci guvernérova staršího syna Augusta odhalit pravdu, najít viníka a vyváznout se zdravým krkem?

Alexandra Christo - Píseň sirényAlexandra Christo – Píseň sirény
Nakladatelství: Ocelot
Datum vydání: 20.4.2023

Princezna Lira je siréna z královského rodu a je ze všech nejsmrtonosnější. Ve své sbírce má srdce sedmnácti princů a je uctívána po celém moři. Dokud ji zvrat osudu nedonutí zabít příslušníka vlastního druhu. Aby mořská královna potrestala svou dceru, promění Liru v to, co se jim nejvíce hnusí – v člověka. Lira, zbavená své písně, musí do zimního slunovratu odevzdat mořské královně srdce prince Eliana, nebo navždy zůstat člověkem.
Oceán je jediné místo, které princ Elian nazývá domovem, přestože je dědicem nejmocnějšího království na světě. Lov sirén je víc než jen podivný koníček – je to jeho poslání. Když zachrání v oceánu topící se ženu, zjistí, že je něčím víc, než se zdá. Slíbí, že mu pomůže najít klíč k definitivnímu zničení celého siréního rodu – ale může jí věřit? A kolik dohod bude muset Elian vyjednat, aby zlikvidoval největšího nepřítele lidstva?

Richard Swan - Královská spravedlnostRichard Swan – Královská spravedlnost
Série: The Empire of the Wolf (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 25.4.2023

Temná fantasy plná tajemství a detektivního pátrání
V císařství to vře, všude bují nepokoje, kacíři a mocní patriciové vzdorují moci císařského trůnu. Chaosu stojí v cestě pouze řád justiciárů. Sir Konrad Vonvalt je nejobávanějším justiciárem, který prosazuje zákon pomocí své bystré mysli, tajemných sil i šermířské obratnosti. Po boku mu stojí jeho nadaná osiřelá chráněnka Helena Sedanka.
Během vyšetřování vraždy jedné provinční šlechtičny však odhalí spiknutí sahající až na sám vrchol císařské společnosti. Sázky se zvyšují a jsou stále osobnější a Vonvalt s Helenou se musejí rozhodnout: přestanou prosazovat zákony, na které přísahali, aby ochránili říši?

Kateřina Havlíková - Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzyKateřina Havlíková – Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 26.4.2023

Postapokalyptická pohádka pro dospělé
Straat žije v době, kdy se společnost dělí na ty, co obývají zbytky pevniny, široširý oceán a vzduch. On sám slouží jako lampář na vzduchoplachetnici. A protože ho v životě moc věcí netěší, pije.
Jednoho dne při bouři spadne přes palubu. Pád sice přežije, ale kdyby věděl, co bude následovat, radost by z toho neměl.
Bude muset strpět společnost mořeplavkyně, které při pádu poničí plavidlo, zajmou ho piráti, ocitne se na pevnině bez potřebného povolení, stane se lovnou zvěří kruté otrokářky, setká se s klukem, který mezi vzduchoplavci hledá otce, pokusí se zmizet ze soupisu mrtvých lampářů… ale hlavně — málem způsobí rozpad křehkého příměří mezi vzduchoplavci, mořeplavci a suchozemci.

Emily Thiedeová - Kruté požehnáníEmily Thiedeová – Kruté požehnání
Série: The Last Finestra (4)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 28.4.2023

Tři svatby. Tři pohřby. A trojnásobná vdova s děsivým prokletím.
Alessu vybrali bohové, aby chránila svůj lid. Do vínku však dostala krutý dar, který celou situaci komplikuje. K dosažení moci k sobě totiž potřebuje partnera s magickým nadáním, jehož sílu by mohla čerpat a násobit. Naneštěstí však své potenciální partnery nemilosrdně zabíjí pouhým dotykem. A dokud nepotká toho správného společníka, bude je zabíjet dál. Jak ale zjistí, kdo je ten pravý, když se ho nemůže ani letmo dotknout?
Ve svých osmnácti letech se Alessa stává už potřetí vdovou. A lidu dochází trpělivost. Zatímco za branami Citadely doutná povstání, její vlastní vojáci se obrátí proti ní. Zoufalá Alessa ve strachu o život přinutí neochotného pouličního vyvrhele Danta, aby se stal jejím osobním strážcem. Dante však skrývá svá vlastní nebezpečná tajemství. Mohl by být tím, kdo Alesse pomůže ovládnout její dar? Nebo se naopak stane její zkázou?

Nick Martell - Královna dvou tváříNick Martell – Královna dvou tváří
Série: Království lhářů (2)
Nakladatelství: Laser-books
Datum vydání: 12.4.2023

Jeho otec údajně zavraždil prince.
On krále.
V obou případech se lidé mýlí…
Michael Kingman si myslel, že jeho čas se naplnil. Ale katova sekera nedopadla – místo toho čeká na mladíka vyhnanství. A to ve chvíli, kdy odhalil pravdu o komplotu, který kdysi zničil jeho otce a rodinu. Jenže nemá žádné důkazy a sám je nyní považován za královraha.
Jeho hlavu chce jak Zkažený princ, tak jeho sestra, nová královna. Ti, kdo mu měli stát po boku, volají po jeho krvi. A poslední spojenci skrývají svá vlastní tajemství. Ve službách nebezpečného žoldnéře možná odhalí pravdu, ale spíš dřív zemře – stejně jako království, které jeho rodina po generace chránila.

Shigor Birdman - Stará béčková legendaShigor Birdman – Stará béčková legenda
Série: Stará béčková legenda (1)
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 3.4.2023

Norport je město, ve kterém je vše magické a nadpřirozené přísně zakázáno, ale taky je to město, kam se s oblibou stěhují příšery na odpočinek. Proto se může snadno stát, že se v baru dvě potkají: jedna krásná a vonící po medu, druhá stará, páchnoucí pivem a cigaretami.
Může to dopadnout všelijak. V lepším případě brutálním masakrem. V horším tím, že druhý den do kanceláře zkrachovalého detektiva Briana „Bý“ Edgera vtrhne policie a pokusí se ho zatknout za únos švagrové nejmocnějšího démona zdejšího podsvětí.
Bý by byl spokojený, kdyby mohl dál chlastat a události posledních dní ignorovat. Ani on ale nedokáže zůstat stranou, protože se na něj začnou sypat bývalí kolegové, démoni, svatoušci i staří bohové. A když neochotně vystřízliví a začne se rozkoukávat, nelibě nese, co se s Norportem za dobu jeho dovolené na dně lahve stalo.
Nastal čas všem připomenout, která příšera sedí na vrcholu nadpřirozeného potravního řetězce…

Ukázka z knihy Stará béčková legenda
Dorazil jsem pravý med s falešnou whisky, položil sklenku na pult a zamyšleně ji začal studovat.
Nevydržela dlouho.
„Normálně by teď nastala chvíle, kdy se mě chlap zeptá, co to piju, a koupí mi další,“ nadhodila hravě.
Usmál jsem se na ni.
„Nebudu zapírat, že o tom nepřemýšlím, ale víš, jak to někdy chodí. Z jednoho koupenýho drinku jsou dva, pak tři, pak se vymyslí nějaká záminka, proč jít jinam… A taky to může pokračovat žhavým, možná lehce perverzním sexem na prvním vhodným místě…“
„Možná, i takové věci se stávají.“
Tmavě hnědé, až skoro černé oči se jí podivně zatřpytily a rozdělily. Hlad. Chtíč. Med.
Ačkoli mé vnitřní zvíře tvrdě spalo, pomyslně mu z ničeho nic zakručelo v břiše, zavrtělo se a ze spánku mlsně oblízlo.
Zavrtěl jsem hlavou.
„Jenže pak by se taky mohlo stát, že mě v nejlepším chytneš, zakousneš se mi do krku a narveš mi něco ošklivýho na místo, kam nepustím ani svýho doktora, a o to já moc nestojím.“

Dále vychází

 • Erin Hunterová – Kočičí válečníci: Nové proroctví (6): Západ slunce (Albatros)
 • Kolektov autorů – Disney: 100 pohádek (Egmont)
 • Kolektov autorů – Ledové království: Platinová kolekce (Egmont)
 • Kolektov autorů – Marvel: Platinová kolekce (Egmont)
 • Kolektov autorů – Hlubiny města (Epocha)
 • Rick Riordan – Percy Jackson a egyptští mágové (Fragment)
 • Melody Lockhartová – Záchranářky z Hvězdolesa (1): Jednorožec Jitřenka (Fragment)
 • A. F. Steadmanová – Skandar a přízračný jezdec (2)(Host)
 • Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové: Povídky podivných (Jota)
 • Laura Thalassa – Handlíř (2): Neznámý žalm (Mystery Press)
 • Gene Wolfe – Kniha nového slunce (2): Smiřitelův spár (Fobos)
 • Brandon Sanderson – Alcatraz versus ďábelští knihovníci (1) (Slovart)
 • Arkadij a Boris Strugačtí – Pondělí začíná v sobotu (Triton)
 • Peter Flannery – Decimus Fate a talisman snů (Triton)

Sci-fi knihy

Erik J. Brown - To jediné, co na světě zbýváErik J. Brown – To jediné, co na světě zbývá
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 20.4.2023

Srdcervoucí queer romance z postapokalyptického světa
Když Andrew narazí na Jamieho dům, je zraněný, hladový a už nemá co ztratit. Smrtící patogen vyvraždil většinu světové populace včetně všech, které kdy oba kluci milovali. A jestli je tenhle nový svět něco naučil, tak hlavně bát se toho, co jsou zoufalí lidé schopní udělat. Tak proč jim připadá tak snadné vzájemně si věřit? Poté co v jejich úkrytu přestane být bezpečno, utečou na jih, kde hledají zbytky civilizace. Ale na Andrewově příběhu něco nesedí – a oni by kvůli tomu mohli přijít o všechno. Jamie má navíc taky tajemství. Začíná k Andrewovi cítit něco víc než pouze přátelství, což jejich putování jen přidává na strachu a zmatku. Cesta před nimi je dlouhá, a aby přežili, musí prozradit svá tajemství, postavit se následkům a najít odvahu bojovat za budoucnost, po které touží, společně. Jen jedno je jisté: to jediné, co jim na světě zbývá, je vzájemná přitažlivost.

Michaela Merglová - PrázdnotaMichaela Merglová – Prázdnota
Nakladatelství: Prázdnota
Datum vydání: 13.4.2023

Každý v Metropoli Evropa má v sobě prázdnotu, kterou se snaží zaplnit. Někdo bojem s bezprávím jako bývalý policajt Richter, někdo hraním her jako streamerka Cilka. A někdo službou jiným. Rebeka vždycky chtěla pomáhat lidem a její vrozená schopnost vidět cizí démony a číst v myšlenkách ji k tomu předurčila. Jenže hledání Asiatky s modrým pruhem ve vlasech probudí věci, co zahýbou celým městem. V neonové Metropoli poteče krev. Hodně krve…

Adrian Tchaikovsky - Pěšky na AldebaranAdrian Tchaikovsky – Pěšky na Aldebaran
Nakladatelství: Planeta9
Datum vydání: 5.4.2023

Strhující příběh astronauta ztraceného v nitru mimozemského artefaktu.
Jmenuji se Gary Rendell. Jsem astronaut.
Když se mě jako kluka ptali, čím chci být, až vyrostu, odpovídal jsem: „Astronautem, prosím!“ Snil jsem o tom, že se stanu astronautem, studoval a pracoval jsem jako astronaut. Když sonda zkoumající Oortův oblak našla podivnou mimozemskou skálu a byl vyslán mezinárodní tým vědců, aby tu záhadu letěl odhalit, stal jsem se členem posádky. Myslel jsem si, jakou mám kliku.
Měl jsem ještě větší kliku, když došlo ke katastrofě, náš tým se rozdělil a zabloudil v nekonečných chladných tunelech. Já jsem nějak přežil.

Ukázka z knihy Pěšky na Aldebaran

Jens Liljestrand - I když všechno končíJens Liljestrand – I když všechno končí
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 5.4.2023

Co se stane, až se náš svět ocitne v plamenech?
Síla projevů klimatické krize překonává i ty nejčernější scénáře. Lesní požáry na severu Švédska promění letní rekreanty v klimatické migranty, avšak život navzdory zuřícímu peklu pokračuje dál jakoby nic: náctiletí stále řeší lásku a bouří se proti nemožným rodičům, rozpadají se manželství a muži prožívají krizi středního věku.
Tak například čtyřicetiletý PR konzultant Didrik by rád zachránil svou rodinu, ale ještě raději by se stal hrdinou. Jeho bývalá milenka Melissa, influencerka popírající klimatické změny, maskuje své nenaplněné sny dokonalým obrazem sebe samé na sociálních sítích. Devatenáctiletý André využije vypjaté atmosféry, kterou sám vyvolal, k tomu, aby se pomstil svému otci. A Didrikova čtrnáctiletá dcera Vilja tváří v tvář neschopnosti dospělých zjišťuje, že možná dokáže víc, než si kdy myslela.

Natasha Pulley - Maják na severuNatasha Pulley – Maják na severu
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 21.4.2023

Píše se rok 1900. Anglie padla. Londýn je průmyslovým centrem Francouzské republiky. Joe stojí na nádraží, na sobě má kvalitní plášť s podšívkou ze skotské kostky a nepamatuje si nic. Vůbec nic. Neví, kdo je, ani jak se tam ocitl. Muž bez minulosti. Ale čas od času jako by přece jen něco viděl – místa, lidi… Prý je to jistá forma epilepsie. Až mu jednoho dne přijde pohlednice…
Co má Joe společného s majákem daleko u skotského pobřeží? Proč tam přichází zima během jediného dne? Kdo napsal jména na sloupy trčící z moře? Ale hlavně – jak dopadnou napoleonské války? A dožije se Joe současnosti? Ve strhujícím románu Natashy Pulleyové ucítíte pach krve, chlad mořské vody i ničivé plameny lásky.

Lucy Kissick - PlutoshineLucy Kissick – Plutoshine
Nakladatelství: Laser-books
Datum vydání: 5.4.2023

Oceňovaný světový bestseller pro čtenáře Andyho Weira (Spasitel, Marťan).
Přeměna Pluta v živou dýchající planetu je zatím nejambicióznějším vědeckým projektem lidstva. Pět a půl miliardy kilometrů od Slunce a dvě stě stupňů pod nulou – tento malý svět potřebuje hlavně světlo
a teplo. Prostřednictvím zachycených asteroidů a slunečních zrcadel se mu je chystají dodat nejlepší vědci a inženýři lidstva. Nikoho ale ani vesnu nenapadlo, že by mohlo dojít k sabotáži…
Terraformovač Lucian, jedna z vůdčích osobností projektu, zjišťuje, že klíčem k úspěchu projektu je desetiletá Nou, dcera zakladatele základny. Ta je ovšem vlivem traumatu a tajemství, které nesmí prozradit, němá. Teprve díky Lucianovu přátelství začíná Nou znovu objevovat svůj hlas – a to, co chce říct, změní jak pohled na terraformaci Pluta, tak i na naše místo ve vesmíru.
Sci-fi nové éry napsané v tom nejlepším duchu děl A. C. Clarka!

Dále vychází

 • Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Duna (7): Lovci Duny (Baronet)
 • Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Duna (8): Píseční červi Duny (Baronet)
 • Denisa Černá – Poslední člověk na planetě Zemi (CooBoo)
 • Daniel José Older – Star Wars: Vrcholná Republika (9): Půlnoční horizont (Egmont)
 • Kolektiv autorů – Platinová kolekce (Egmont)
 • František Kotleta – Spad ( (Epocha)
 • Petr Brožovský – Hon (2): Tanec papírových draků (Epocha)
 • Alastair Reynolds – Poseidonův odkaz (Laser-books)
 • Jakub Hoza – Strašák (2): Spálená země (Mystery Press)
 • J.S. Dewes – Rozhraní (2): J.S. Dewes (Flotila zatracených) (Mystery Press)
 • David Weber, Timothy Zahn a Thomas Pope: Volání po odplatě (Polaris)
 • Žamboch Miroslav – Bakly: Bez slitování (Triton)

Já ještě dočítám knihy z minulého měsíce a už je tady další nášup a já bych toho tolik chtěla. Za mě rozhodně vede Prázdnota od Míši Merglové, která jistojistě najde místo v mé knihovničce. Ze sci-fi mne také láká útlá knížečka Pěšky na Aldebaran a říkám si, že na léto by se hodilo nějaké to vodní dobrodružství, jako je Píseň sirény, takže uvidíme, jak to nakonec dopadne v mém definitivním výběru. A co vy, kterou knihu si rozhodně budete muset zakoupit?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

 • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
 • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz