Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

BookDepository definitivně zavírá krám

BookDepository zavírá e-shop


Nakupujete anglické knihy? Pak byl nejspíše vaším útočištěm e-shop BookDepository. Ten ovšem nyní přichází s nemilou zprávou – definitivně ukončuje svoji činnost, čímž překvapil řadu čtenářů i v Česku.

Jak šel čas s BookDepository a co se děje?

Britský obchod BookDepository poprvé otevřel své pomyslné dveře čtenářům již v roce 2007 a to nejen pro Brity, ale celý svět. Dodával knihy do více než 120 zemí a jeho odkoupení Amazonem v roce 2011 znělo jako pojistka, že obchod bude fungovat i nadále. Nyní je to ovšem právě Amazon, který oznámil, že bude propouštět a měnit věci i na poli knižního trhu. Jednou z šokujících zpráv se tak stává fakt, že tohle rozhodnutí zasáhne BookDepository natolik, že musí ukončit svoji činnost a to ke dni 26. dubna 2023.

Pokud jste tedy ještě neučinili své objednávky, stále máte relativně dostatek času dokoupit poslední kousky, které máte na stránce ve svých seznamech. Samotná podpora prodeje pak potrvá ještě do 23. června, takže se nemusíte bát, že by vám po ukončení činnosti nebyla některá z objednávek doručena a nikdo to neřešil.

Proč jsem si BookDepository oblíbila?

Bylo to právě ono rozesílání téměř kamkoliv po světě, tedy i do naší malé zemičky. Ať jste udělali jakkoliv velkou objednávku, tak každá kniha měla svůj vlastní balíček. Pokud tam v objednávce byl titul, na který by se muselo čekat a celá objednávka by se u jiných e-shopu normálně zpozdila, u tohoto prodejce tomu tak nebylo díky balíčkování. Možná také díky tomu jsem nikdy nemusela řešit clo, což mi také vyhovovalo. Knihy chodily dobře zabalené a musím říct, že já osobně výtky neměla.

Kde hledat náhrady?

Určitě si říkáte, že je spousta českých obchodů, které mají širokou nabídku anglického počtení. Třeba takové MegaKnihy.cz nebo Nejlevnejsi-knihy.cz. Ceny mají obdobné těm na BookDepository, ovšem zde navíc přibývá ještě poštovné, a právě to byl důvod, proč jsem upřednostňovala zmiňovaný britský obchod.

Dalším faktem byla věc, že když jsem sháněla jednu limitovanou edici a dávala si upozornění na naskladnění jak na BookDepository, tak mám dojem, že právě na Nejlevnejsi-knihy, dostala jsem se do situace, kdy mi chodil prvně z britského e-shopu e-mail o naskladnění a následně pak z onoho českého. Otázkou tak zůstává, kolik českých obchodů odebíralo právě od BookDepository a jak moc to nyní ovlivní jejich relativně širokou, ale stále omezenou nabídku.

Nejlepší variantou by tak bylo hledat anglické knihy opět v zahraničí. Celkově pokud využijete Amazon stránky spadající pod země Evropské unie, nebudete platit clo. Dostalo se ke mně, že totéž platí pro britský Amazon dle zkušenosti jedné známé, ale vzhledem k recenzím, které jsem četla na chování Amazonu ke knihám, jsem se nikdy neodhodlala tuto variantu vyzkoušet.

Čtenáři reagující na tuto zprávu již nadhodili nějaké ty tipy na e-shopy, které dodávají knihy světově. Příkladem tak mohou být Wordery.com nebo třeba Blackwells.co.uk, obě opět britské firmy. Já osobně jsem je ještě nezkoušela, ale obě firmy hlásají dodání zdarma a u Blackwells jsem našla také poznámku, že cena knihy již zahrnuje nejen dopravu, ale také clo a nemělo by se tedy dále nic platit. Na obou stránkách jsem hledala náhodný titul a porovnání cen s českými obchody pro ně vyšlo výhodněji.

Jediné je tak jisté – BookDepository opravdu končí, není to Apríl, ale jak si budou vést konkurenční e-shopy a zda dokáží nabídnout zajímavé ceny, dopravu a hlavně nabídku, to už je jen ve hvězdách. Tedy vlastně na našem vyzkoušení.


A co vy, nakupovali jste na BookDepository? Běžíte tam udělat poslední objednávky? Nebo se vás tato událost netýká, protože objednáváte výhradně z Česka nebo výhradně české knihy?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz