Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmové recenze
  • Dungeons & Dragons: Čest zlodějů | Tohle humorné dobrodružství budete chtít vidět rozhodně znovu!

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů | Tohle humorné dobrodružství budete chtít vidět rozhodně znovu!

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů

Co všechno byste pro svoji rodinu udělali? Byli byste ochotni krást, kdyby na chleba nebylo? Bývalému harfeníkovi, který se staral o dobro své země, se svět otočil vzhůru nohama a najednou se ocitá na druhé straně barikády.

Dobrodružná výprava za pokladem začíná

Ať už jste sebepoctivější, chrabří a činíte dobré skutky bez odměny, někdy vás prostě osud dožene a potrestá. Stačí někomu ležet dobře v žaludku a najednou skončíte díky pomstě bez ženy a s malinkou dcerkou v náručí. Místo bohulibého zaměstnání musíte obstarat celou domácnost, která vám spadla do klína.

Právě proto se Edgin navždy odloučí od cechu harfeníků, aby se mohl věnovat tomu uzlíčku štěstí, který mu tolik připomíná jeho nejmilejší. Ačkoliv jako chlapovi mu to zrovna dvakrát dobře nejde, a tak uvítá pomoc od válečnice Holgy, která na něj přiopilého smutkem narazí v krčmě a rozhodne se pomoci. Jenže peníze docházejí a oba nejsou zdatní zahradníci, aby něco k jídlu vypěstovali. Uchýlí se tak k tomu nejnutnějšímu – zlodějině. A to netuší, že ta opravdu poslední výprava je má zavést přímo do vosího hnízda.

Trailer filmu Dungeons & Dragons: Čest zlodějů

Pod drobnohledem

Na snímek jsem šla naprosto bez očekávání, jediné, co jsem spatřila, byl trailer, který mě dokonale odzbrojil. Příslib humoru byl něco, na co jsem slyšela a musím říct, že tentokrát jsem udělala opravdu dobře. Tohle totiž není žádný velkolepý hrdinský film s neohroženými a nepřemožitelnými hlavními hrdiny (tedy až na jednoho jako kontrast k naší partičce). Naopak jednoduchá lineární zápletka s několika náhodami a příjemnými zvraty, kde navíc bard je hlavou týmu, válečnice rukou, druidka snad ušima týmu a nešikovný čaroději asi ani ničím, to prostě může dopadnout všelijak.

A bavit se budete nejen během rozhovorů nebo pokusů o kooperaci naší roztodivné družiny. Nejen jejich činy, ale také samotné bitvy vás rozesmějí. Již teď můžu říct, že především souboj s drakem boří veškerá zažitá klišé dobrodružné fantasy a dostane vás do kolen.

Ovšem není to vše jen o humoru a samozřejmě poctivých soubojů k pokoukání bude také dostatek. Co by to bylo za dobrodružství, kde se nebojuje pěstmi, zbraněmi i kouzly. Prostě se vším, co máte zrovna po ruce a (ne)umíte to používat.

Příběh celkově na mě opravdu působil jako nějaké dobrodružství pod taktovkou pána jeskyně, které prostě prožíváte a hledáte svoji cestičku s předměty potřebnými k úspěchu mise. Do toho pestrý, promyšlený svět, který má co nabídnout, ale my se v něm moc vrtat nebudeme a vychutnáme si jej spíše jako kulisy.

Pro mě to byl návrat k takové té humorné fantasy, kterou ke mně vykopla skrze knihy Michaela Merglová v sérii Píseň oceli, tedy spíše v jejím začátku, kde je to přímo takový příjemný oddychový humorný příběh s notnou dávkou akce, kde zažijeme hned několik dobrodružství, které jsou navzájem provázány a směřují k ucelenému závěru. Po temnějším závěru její trilogie jsem se právě s Dungeons & Dragons: Čest zlodějů naladila opět na příjemnou pozitivní vlnu, prolínajících se dobrodružství v jeden konečný cíl.

Ale zpět, musíme se přeci soustředit na film. V obsazení objevíte samé známé tváře, třeba v hlavní roli zlodějíčka se představil Chris Pine (Star Trek), který si na první pohled svojí ukecanou postavu naprosto užíval, v roli válečnice Michelle Rodriguez (Avatar), která si zahrála svoji takovou typickou silnou ženskou hrdinku a jako druidka pak taková herečka Sophia Lillis (To). Důležité místo lehkomyslného záporáka toužícího po zlatě zaujal herec s opravdu bohatou biografií napříč žánry, Hugh Grant, který se objevil například ve filmu Atlas mraků, ale znát jej nejspíše budete z romantických věcí jako je třeba Deník Bridgit Jonesové. Jako protiklad a nezdolný hrdina, který ovšem není hlavní postavou a tahounem boje proti zlu tohoto příběhu, byl Regé-Jean Page, jehož herecká historie není široká a nejspíše si jej vybavíte ze seriálu pro mládež Bridgertonovi. Jako takový vévoda nebo spíše paladin opět nezklamal.

Ačkoliv charaktery jako takové se v průběhu filmu posouvají a my odkrýváme střípky z jejich historie pro objasnění některých nezdarů nebo shledání, chybí mi rozvinutí vztahu mezi nimi celkově. Ten jako by ustrnul a k závěru působí spíše trošku nuceně. Je to ovšem jen drobná vada na kráse.

Jediný moment, kdy jsem se nad filmem opravdu zarazila a co mi na něm nesedlo, byl fakt, že dcera hlavního hrdiny, jakmile o něco povyrostla, tak jí vybledla pleť. Přiznám se, že netuším, jak to chodí u lidí s tmavší kůží, ale tohle mi přišlo trošku moc.

Jinak co se vizuálu týče, byl film příjemný na pokoukání, CGI skvěle zapadlo a vy jste měli pocit, že tohle by se klidně mohlo odehrávat u vás za humny. Nic velkolepého, žádné dramatické záběry, prostě jen zlodějská výprava za poklady a legendami. Ale bacha na prsty, některé truhly totiž koušou!

Závěrečné hodnocení

Komu doporučím? Rozhodně každému, kdo hledá oddych a spoustu humoru (a taky akce). Musím říct, že i když jsem se teď jen šla podívat na trailer, který bych vám přiložila k mému hodnocení, opět jsem se u něho smála a zase a znovu mě dostal. Je mi jasné, že na tento film se ráda znovu podívám.

Moje hodnocení: 9/10

Dungeons & Dragons: Čest zlodějůDungeons & Dragons: Čest zlodějů (Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves)
Fantasy
USA v roce 2023
Délka: 134 min
Režie: John Francis Daley, Jonathan Goldstein
Scénář: John Francis Daley, Jonathan Goldstein, Michael Gilio
Kamera: Barry Peterson
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Chris Pine, Michelle Rodriguez, Justice Smith, Sophia Lillis, Regé-Jean Page, Hugh Grant a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz