Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Další žánry
  • Jake Cunningham & Michael Leader – Ghibliotéka | Je tahleta kniha opravdu pro fanoušky studia Ghibli?

Jake Cunningham & Michael Leader – Ghibliotéka | Je tahleta kniha opravdu pro fanoušky studia Ghibli?

Jake Cunningham & Michael Leader – Ghibliotéka

Širé pláně, vzdušná dobrodružství a odvážné mladé hrdinky. To vše je charakterizující pro většinu snímků ze studia Ghibli stejně tak, jako momenty ze všedního života, jako je třeba prostě jídlo. Studio Ghibli učarovalo svými filmy mnohým, a tak není divu, že vznikají publikace věnující se tomuto fenoménu. Třeba taková Ghibliotéka.

Jake Cunningham & Michael Leader – GhibliotékaJake Cunningham & Michael Leader – Ghibliotéka

První vydání: 2021
První české vydání: 2022

Jelikož si studio Ghibli tak nějak našlo cestu do zahraničních zemí a ujalo se také v Evropě, kde zakořenilo především díky Netflixu a HBO, které uvádějí jeho filmy, není divu, že kniha Ghibliotéka doputovala k překladu i u nás. Vždyť nejen já jsem byla v mládí uhranuta některými stěžejními snímky tohoto studia a také moje dcera nyní naprosto zbožňuje Totora, takže jsem nemusela váhat, zda si pořídit tuhle knihu a dozvědět se tak o tvůrcích animovaných unikátů více.

Kniha Ghibliotéka vznikla pod rukama dvou skalních fanoušků studia Ghibli – Jaka Cunninghama a Michaela Leadera a neoficiálního průvodce. Ti hned z počátku rozepisují svoji cestu a lásku k japonskému animovanému filmu, vezmou nás na návštěvu do muzea studia Ghibli, aby nás následně provedli jeho filmotékou.

Pod drobnohledem

Kniha nás provází chronologickým přehledem 24 celovečerních filmů, které vznikly pod značkou japonského studia Ghibli a pro než je až do nedávné doby tak typická ruční 2D kresba. Vedle sebe tak stojí v porovnání snímky od Mijazakiho a Takahaty, jejichž nejen samotná práce byla svým vizuálnem odlišná, ale hlavně samotný přístup k tvorbě.

Právě tyto přístupy nejen starých, ale také nových talentů produkujících pod studiem Ghibli, jsou vyobrazeny u každé kapitoly. Ta je totiž věnována konkrétnímu snímku, který rozebírá. My tak nakoukneme nejen pod ruce tvůrců, dozvíme se něco málo z historie jeho tvorby, ale také díky těmto střípkům odhalíme pravé povahy výše zmíněných velikánů (které mne upřímně překvapily).

Kromě provedení vznikem filmu je nám v každé kapitole k danému snímku předložena recenze autorů, která vyznívá notně poeticky. Otázkou ovšem zůstává, zda tento úsek nazývat recenzí, neboť mnohdy odhaluje pointy, důležité události či samotný závěr filmu. Pro mne jako vhodnější označení se jeví pojem Rozbor díla. Stejně tak se na to dá pohlédnout i očima čtenáře, který přece nebude kupovat knihu plnou recenzí, když ty jednoduše nalezne na internetu. Právě díky spoilerům bych tuto knihu dala do rukou spíše lidem, kteří už mají tvorbu tohoto studia nakoukanou, ať nejsou připraveni o prožitek při budoucím sledování.

Každý snímek je navíc doprovázen nejen záběry z filmů (a to půlstránkovými i dvoustránkovými), ale také nějakou tou fotografií zachycující důležitý moment nebo zajímavé osobnosti. Samozřejmě nesmí ke každému titulu chybět také plakát, se kterým byl film uveden do kin, což jsem velmi ocenila. Na druhou stranu bych uvítala více takového obohacujícího materiálu.

Na závěr je nám předložen ještě seznam literatury, ze které lze dále čerpat. Uvítala bych také nějaké uzavření celé knihy z pohledu jejích autorů, jak třeba vnímají studio Ghibli do budoucna.

Co bych opravdu chtěla vypíchnout, je ovšem překlad knihy. Originál jsem neviděla, na druhou stranu mohu hodnotit to, jakým způsobem je kniha čtivá v češtině. Díky barvitému popisování ze stran autorů věřím, že to nebylo nic jednoduchého, ale mnohdy na mne věty působily neučesaně. Kolikrát jsem se musela vracet a některé opakovaně číst, abych pochopila význam (jednou se ani tak nepodařilo). Výjimkou nebyla dlouhá souvětí, která klidně dosahovala rozměrů celého odstavce.

Musím vytknout nadužívání pomlček, které mají do právě probíhající věty vložit doplňkový text. Často se to dalo šikovně vyřešit pomocí čárek, změně slovosledu a věta by byla hned srozumitelnější. Též se v knize využívá středníku, který není pro české texty příliš využívaný.

Proč toto všechno říkám? Protože překladatel podle mě není od toho, aby vše slovo od slova přesně přeložil, ale aby text převedl do jiného jazyka, zachoval význam, ale zpracoval to tak, aby to bylo srozumitelné pro čtenáře s jinými jazykovými prostředky. Přeci jenom co jiný jazyk, to jiná pravidla pro psaní, pozice slov ve větě, využívání interpunkčních znamének a podobně.

PS: Proč Totoro na obálce nevypadá jako Totoro?

Závěrečné shrnutí

Předně chci říct, že tato kniha není pro úplného nováčka, který ještě filmy neviděl (díky spoilerům), na druhou stranu nepotěší ani zarytého fanouška. Je to spíše rychlá sonda do stěžejního díla studia Ghibli, které chybí něco hlubšího, osobitějšího. Třeba více než jedna větička vyjmutá z rozhovorů, které autoři s důležitými osobnostmi tohoto studia prý vedli. Škoda, že právě tyto věci se v přepisu do knihy nedostaly. Na jednu stranu je kniha příjemným přehledem, na druhou stranu mohla místo velkolepých záběrů z filmů přidat zajímavější materiál. Pokulhává také samotná čtivost textu, který není uhlazen pro českého čtenáře.

Moje hodnocení: 5/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy

Jake Cunningham & Michael Leader – Ghibliotéka

Autor: Jake Cunningham & Michael Leader
Název: Ghibliotéka
Žánr: Naučná
Počet stran: 192
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Gate
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Instagram

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V srpnu čteme knihu Byt ve městě Naga od spisovatele Pancha Alvareze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 4. října:

  • 17:00 – debata o knize Byt ve městě Naga

 

ZMĚNA! Beseda se spisovatelem Ondřejem Blaho (kniha Severní den) přesunuta na 11.10. v 18:00

| Odkaz na Zoom zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Pancho Alvarez – Byt ve městě Naga
 

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz