SaberArt Brno

Fantastická Ostrava 2022 překvapila bohatým programem

Po covidové odmlce, kterou vyplnily Fantastické trhy, se konečně v celé své parádě letos opět ukázala Fantastická Ostrava. Ta přivedla opět nejen spousty stánečků a umělců, ale konečně také přednáškovou plochu s bohatým programem.

Dne 25. a 26. června se tak setkali všichni milovníci sci-fi a fantasy, cosplaye a steampunku a mnohého dalšího, aby si užili dva dny plné zábavy a soutěží v ostravském areálu Trojhalí poblíž Forum Nová Karolina. Opět překvapivě tato akce byla pro všechny zpřístupněna zdarma, a tak lákala o to více malé či velké bez rozdílu.

Ráda bych vám napsala, jak jsem to všechno pečlivě prošmejdila, ale kvůli malému přírůstku v rodině jsem si troufla jen dvě hodiny každý den nakouknout. Pečlivě jsem tak zvažovala, na které besedy půjdu a doprovodný program jsem viděla mnohdy jen po očku, ani foťák jsem vždy nevytáhla. I přesto můžu říct, že jako takový tentokrát příležitostný návštěvník jsem byla mile potěšena, tak snad si stihnu příště opět vše užít plnými doušky.

Program byl opravdu bohatý, na hlavní stage byla vpuštěna celá řada spisovatelů ze všech koutů naší země. Kromě besed třeba s Františkou Vrbenskou, Janem Urbanem, Zuzanou Hartmanovou a Vendulou Brunhoferovou přijel také Jan Kotouč pokřtít svoji právě vycházející knihu Bitva o české země.

Vedle hlavního programu jste mohli nakouknout také na sobotní HorrorCon 2022, který opět nabízel další zajímavé přednášky s dalšími spisovateli. V neděli jej pro změnu vystřídal steampunk a cosplay nebo promítání Star Wars fanfilmu.

Pusťte si záznamy z besed a přednášek

Kromě besed a přednášek naservírovala Fantastická Ostrava 2022 také spoustu dalších aktivit, třeba od zábavního centra Horník nějakou tu lukostřelbu, pro ty klidnější pak možnost namalovat si figurku nebo jste si s přáteli mohli rozehrát partičku některé z deskových her v Mindok koutku. Na své si přišli také ti, kteří chtěli jen nakouknout pod ruce šikovným tvůrcům. Ti zde totiž nejen prodávali své výtvory, ať už to byly ilustrace, hand-made doplňky nebo třeba pletení plyšáci. Já si třeba hned odnesla podepsaný plakát od Ondřeje Hrdiny. Výstavy pak byly věnovány spoustě zajímavých sbírek, třeba těch papírových od Patryk Papercrafter nebo třeba šatům z filmu Princezna zakletá v čase.

Koukat se dá ovšem nejen na statické věci, ale mohli jste si užít i živá představení. Třeba tací SaberArt Brno se pustili do ukázky souboje se světelnými meči ve stylizaci Star Wars. Oba dva dny byla také ukázka parních strojů od Parního Experimentu, který nás vlastně nakonec s dcerkou vyhnal a byl tak díky výstřelům pro nás závěrečným plačtivým programem dne (nenašla jsem je v programu, jinak bych se jim z výše uvedených důvodů vyhnula).

 

Naštěstí jsem předtím ještě částečně stihla projít další stánky věnované fantasy a sci-fi tematice, nakoupit alespoň nové knižní přírůstky a po cestě domů jsem už jen míjela a obdivovala Roba Ravena převlečeného za démona, který se na tvorbě konečného vzhledu podílel společně s Zombie FX. Byl to celkem zážitek, parádní práce.

Celkově musím tvůrcům poděkovat za příjemný zážitek na poměrně malém (ale krásném industriálním) prostoru, kde se podle mne opravdu dá strávit plné dva dny a nebudete se ani chvilku nudit. Už jsem moc zvědavá, co si pro nás připraví příště. Tak nezapomeňte, Fantastická Ostrava čeká na každého milovníka fantasy, sci-fi a cosplaye!

2 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *