Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Bartosz Sztybor – Zaklínač: Nářek čarodějnice | Zlo číhá v každém z nás

Bartosz Sztybor – Zaklínač: Nářek čarodějnice | Zlo číhá v každém z nás

Bartosz Sztybor - Zaklínač: Nářek čarodějnice

Všechno to jsou jen zakázky přinášející ty libozvučné mince do měšce. Někdy je toho ale na daném místě trochu více, tak proč neposečkat a nenaplnit kapsy, když je příležitost? Nářek čarodějnice už má přeci za sebou…

Bartosz Sztybor - Zaklínač: Nářek čarodějniceBartosz Sztybor – Nářek čarodějnice

Ilustrátor: Vanesa R. Del Reyová (kresba), Jordie Bellaireová (barvy)
Série: Zaklínač – komiks (6)
První vydání: 2022
První české vydání: 2022

Je příjemné vidět, když do světa zaklínače přispěje další polská krev, kdy právě z této země původní zaklínač pochází. Bartosz Sztybor přispěl do této komiksové série již se dvěma příběhy a to scénářem pro Blednoucí vzpomínky a aktuálně nejnovější titul Nářek čarodějnice.

Tahle zakázka měla pro Geralta skončit, když sledoval čarodějnici svíjející se na podpálené hranici. Ta ženská sešla na scestí a zabila několik zdejších mužů. Jenže jak to vypadá, ženy v této vesnici se tak nějak rády zatoulávají, a tak na něj brzy čeká další úkol objevit zmizelou dívku. Otázkou je, zda za vším stojí ty proklaté lesy nebo samotné ženy, které v sobě vždy měly tak trochu démona prvotního hříchu.

Ukázka z komiksu Nářek čarodějnice

Komiksový Zaklínač nás opět zavede do známého světa obývaného monstry, před kterými je lidi potřeba chránit. Tentokrát to ale bude trochu jinak, neboť jak již název komiksu napovídá, ústředním motivem je tentokrát čarodějnice. Geralt bude jako vždy pátrat po monstrech, aniž by nás nepřestával ve svých příbězích ujišťovat, že není dobré dávat na první pohled, ale vždy jednat až podle skutků daného tvora. Ne vše nelidsky vyhlížející je totiž nutné zlé.

Pokud je to poprvé, co slyšíte o tomto komiksu, tak ačkoliv se jedná už o šestý díl, vězte, že jej můžete číst zcela samostatně bez znalosti předchozích svazků. Děj je uzavřen a jednotlivé komiksové knihy zaklínače fungují spíše jako jednotlivé zakázky.

Bartosz Sztybor navazuje ve scénáři na tom, na co vsázel už minule. Nejen Geralt bude zápasit s vlastními myšlenkami a pocity viny, které mohou být někdy horší než kdejaký souboj. Navíc do příběhu vpletl zcela zásadní problematické téma, který zahýbe i naším světem a čtenář by ho docela nečekal právě ve světě Zaklínače. Cesta k rozuzlení může ovšem vypadat poněkud trnitě, možná natahovaně, než vám vše hezky zapadne.

V této knize plně chybějí popisující texty doprovázející jednotlivé panely. Vše se tak vsází na provedení čtenáře příběhem pomocí kresby a řeči (či myšlenek) postav, což není úplně na škodu. Na druhou stranu trpí jednotlivé bubliny řeči na přemíru užívání kurzivy a ztučnění určitých slov textu. Při střídmém užívání je to vhodný prostředek pro zdůraznění, ale pokud to vidíte v každé větě, stává se z toho spíše špatně čitelný chaos.

Ukázka z komiksu Nářek čarodějnice

Kamenem úrazu celého příběhu se nakonec stala samotná kresba, která by měla být pro komiks tím stěžejním. Za tou tentokrát stojí ilustrátorka Vanesa R. Del Reyová. Její provedení komiksu Nářek čarodějnic působí neučesaně, neohrabaně a chaoticky. Panely vypadají jako náčrty, které zapomněl kreslíř propracovat a vyhrát si s detaily, dát postavám jasné hrany.

Samotného Geralta na nich nejspíše ani nepoznáte, neboť dostal vzezření starého vikinga, který se rád ohání sekyrou. Neříkám, že by jeho postava neměla vzbuzovat hrůzu a respekt, jenže tady se stylizace postavy trochu vymkla z rukou.

Coloring panelů tak nemůže nic zachránit, protože má vlastně předem daný směr, jak se má odvíjet dle jednoduchosti lineartu. Nejvíce si tak nakonec užijete obálky uvádějící jednotlivé kapitoly, které alespoň trochu potěší oko, pokud je to opravdu to, pro co jste si přišli. Překvapivě právě kapitolové předěly má na starosti opět Vanesa R. Del Reyová, která tolik zklamala u samotných panelů.

Závěrečné shrnutí

Další ze zaklínačových zakázek se tentokrát motá kolem čarodějnic, kterých není v tomhle světě zrovna málo. Lehce psychologický příběh pohrávající si s myšlenkami a vtíravou vinou. Uškodila mu ovšem zásadně kresba, která je taková neučesaná. Pokud vás láká Nářek čarodějnice, nakoukněte raději na ukázku panelů výše.

Moje hodnocení: 4/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy

Série komiksový Zaklínač
 • 1. díl: Skleněný dům
 • 2. díl: Liščí děti
 • 3. díl: Prokletí vran
 • 4. díl: Z masa a ohně
 • 5. díl: Blednoucí vzpomínky
 • 6. díl: Nářek čarodějnice

Bartosz Sztybor - Zaklínač: Nářek čarodějniceAutor: Bartosz Sztybor
Ilustrátor: Vanesa R. Del Reyová, Jordie Bellaireová
Série: Zaklínač – komiks
Díl: 6. Nářek čarodějnice
Žánr: Fantasy
Počet stran: 112
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  Komiksy mě nikdy moc nelákaly… Nějak nevidíím smysl v tom, dávat za to ty peníze, když to má člověk hned dokončený :-D

  • Dragell napsal:

   Já se přiznám, že komiksy a ilustrované knihy mám tuze ráda, obrázky byly vždycky moje ^^ Ale je pravda, že je to dražší než normální kniha, kratší a hned přečteno :D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz