Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Andri Snær Magnason – Truhla času | Pohádkové vyprávění, které zasáhne i rodiče

Andri Snær Magnason – Truhla času | Pohádkové vyprávění, které zasáhne i rodiče

Andri Snær Magnason - Truhla času

Když si lidé myslí, že vyzráli na čas, možná to byl právě on, kdo vyzrál nad nimi. Když se totiž truhla času uzavřela nad každým jedním člověkem ve světě, není nikoho, kdo by jej mohl tvořit, a tak si příroda bere to, co jí bylo sebráno. Je ještě šance na záchranu civilizace?

Truhla času, první islandské vydáníAndri Snær Magnason – Truhla času

První vydání: 2013
První vydání v ČR: 2021

Andri Snær Magnason je islandský spisovatel nejen s řadou knih, ale také ocenění na svém kontě. Sám má čtyři děti, a tak není divu, když se vydal také objevovat krásy dětské četby. Jeho první dětská kniha Příběh modré planety získala ocenění Icelandic Literary Prize a byla publikována již ve 40 zemích. Skrze jeho knihy se line tematika ekologie, která je mu blízkou. S překladem jeho knih začalo nyní nakladatelství Argo, tak se nechejme překvapit, co všechno se k nám v češtině dostane do rukou.

Všechno se změnilo s tím převratným vynálezem. Prostě truhla, do které se zavřete, zapnete časovač a ona zastaví vaše stárnutí až do doby, kdy budete chtít opět vzbudit. Můžete tak prospat třeba propršený den, aniž by z vašeho života unikla jediná vteřina navíc.

Jenže to ještě nikdo netušil, že k jedné menší krizi se nabalí tolik nečekaných věcí, že najednou spí celá země s budíkem nastaveným na lepší časy. Jenže kdy ty lepší časy nastanou, když všichni jsou zavřeni v truhle a tohle spící město postupně přebírá divoká příroda do svých spárů?

Jedinou spásou se tak zdají děti, které se z ničeho nic probouzí ve svých truhlách. Jejich vůdcem se stává stařena Lilian, která se nenechala zlákat kouzlem nestárnoucí truhly. Ta se rozhodne jim vyprávět příběh o Havrantýnce, nestárnoucí princezně, pro kterou chtěl její otec, král získat celý svět.

Ukázka z audioknihy Truhla času

Vítejte v nepříznivé budoucnosti, kdy celé lidstvo spí nestárnoucím spánkem, aby se mohlo probudit jednoho dne v lepších časech. Jenže některé děti se i přes nepřízeň okolí samy probouzejí a jsou to právě ony, v jejichž rukou je osud celého lidstva. Jediným dospělým, který je vede, je Lilian, jež organizuje hledání nových dětí, jejich ochranu a celkové přežití této netradiční komunity.

V mezičase jim vykládá pohádku, pradávny příběh, kde také figurují tyhle kouzelné bedýnky. V knize Truhla času se tak prolínají dvě dějové linie, kdy jedna směřuje do sci-fi a katastrofické budoucnosti a druhá je naopak více pohádková. Překvapivě právě ta pohádková brzy převezme otěže a stane se tím hlavním a důležitým vyprávěcím prvkem. I přesto to není kniha úplně pro nejmenší, protože se zde setkáme třeba s popravou a vlastně celkově smrtí, ale také ekonomickou krizí, která nemusí být nejmenšími dobře uchopena.

Každopádně ačkoliv příběh cílí nejen stylem pohádkového vyprávění, ale i hlavními hrdiny na děti a mládež, rozhodně má co dát i rodičům. Přináší totiž důležitou myšlenku, že všechno bohatství světa nemůže vynahradit čas strávený s našimi dětmi. Když jsme s našimi nejbližšími, pak jsme nejbohatší. A není to jediné, protože i druhá dějová linka nastavuje zrcadlo, co by se stalo, kdybychom své problémy neřešili. Ale to už si budete muset přečíst… nebo poslechnout?

Kniha Truhla času sbírá ocenění, kde se jen dá. I u nás se jí jednoho dočkalo a to Zlatá stuha 2022 za překlad v kategorii beletrie pro děti. Titul pro nás z islandštiny přeložila Marta Bartošková, která zapracovala na srozumitelnosti titulu i pro české čtenáře, co se reálií týče.

Rumunské vydání knihy Truhla času Truhla času v italštině Finská Truhla času

Zleva vydání rumunské, italské a finské

Kniha byla totiž namluvena také do audioknižní podoby. Jako interpetku si vydavatelství OneHotBook vybralo Terezu Hofovou, která vystudovala činoherní herectví na DAMU a nyní působí na divadelních parketech. Znát ji můžete ovšem také z televizních obrazovek, kde se pustila do řady filmů a seriálů. S knihou ji spojuje právě krásná země vzniku – Island, kde střídavě se svojí rodinou žije.

Její hlas je lehký jako pohlazení a dokonale sedne k dominantnímu pohádkovému příběhu o trpaslících, kouzelných pavoucích a jiných magických bytostech, které obývají rozlehlé země, než se král rozhodne pro svoji dceru získat všechno bohatství světa. Její přednes se příjemně poslouchá, klidně může sloužit jako náhrada večerního čtení – neváhejte ochutnat ukázku výše. Interpretčin hlas pak už jen doplňují kouzelné hudební předěly mezi kapitolami, znějící jako ranní rosa na pavučině.

Závěrečné shrnutí

Možná na první pohled je těžko zařaditelné, pro koho je kniha určena. Působí jako pohádka pro nejmenší, ale vzhledem k násilí je spíše pro starší děti, kterým už rodiče nepředčítají. I tak by se neměli bát vzít Truhlu času do rukou, jakmile ji jejich drobotina dočte, protože i přes stylizaci pro mladší čtenářstvo tahle kniha nese důležitá poselství. A pokud rádi posloucháte před spaním, rozhodně doporučuji nepřehlédnout audioknihu načtenou Terezou Hofovou.

Moje hodnocení: 10/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy a e-knihy | Zakoupení audioknihy | Stránka autora

Andri Snær Magnason - Truhla času

 

Autor: Andri Snær Magnason
Interpret: Tereza Hofová
Název: Truhla času
Žánr: Fantasy pro děti
Délka: 8h 48min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2021

    

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz