Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Objevte 9 knižních tipů na příběhy, kde vládne zima a sníh

Objevte 9 knižních tipů na příběhy, kde vládne zima a sníh

Image

Když přijde zima, je potřeba se také správně naladit a k dece a horkému čaji patří také mrazivá kniha do ruky. Tak pojďte nakouknout na dnešní knižní tipy. Najde se tam ten správný příběh právě pro vás?


Neil Gaiman – Odd a mraziví obřiNeil Gaiman – Odd a mraziví obři

Rok prvního vydání: 2018
Nakladatelství: Albatros
Recenze | Zakoupit knihu

Od to v životě rozhodně nemá jednoduché. Potom, co během jednoho z vikingských nájezdů umírá jeho otec na moři, navíc od také zchromne na jednu nohu, když se snaží zastat jeho práci. Otčím jej nemá zrovna v lásce, a tak se pro zchromlého chlapce stane posledním útočištěm srub uprostřed lesa, kde jeho otec spočíval při kácení stromů.

Krásně ilustrovaná kniha pro děti inspirovaná severskou mytologií. Převypravuje jeden z příběhů, seznamuje se severskými bohy, ale především ukazuje, že nic není černobílé, jak se na první pohled může zdát. Vyprávění o odvaze, dobrosrdečnosti a o tom, že nic by vás nemělo zastavit k cestě za vaším cílem.


Hans Christian Andersen - Sněhová královnaHans Christian Andersen – Sněhová královna

Rok prvního vydání: 1979
Nakladatelství: Albatros
Recenze | Zakoupit knihu & audioknihu

Gerda a Kaj od sebe bydlí opravdu kousíček, a tak není divu, že se z nich stanou nerozlučitelní přátelé. Vyrůstají spolu odmalička, bok po boku a jsou nezastavitelní. Jenže jednoho dne se něco změní. Kaj už najednou není ten milý hoch, celý svět se mu zprotivý a on brzy zmizí.

Klasická pohádka vhodná tak akorát před Vánoci pro rodinné čtení. Obsahuje sedm malých příběhů, které dohromady skládají vyprávění o odvážné Gerdě, která všem ukáže, že láska porazí všechny nesnáze. Sněhová královna vyšla také v několika audioknižních provedeních, takže místo čtení se můžete do příběhu zaposlouchat a u toho se třeba věnovat pečení cukroví nebo zdobení stromečku.


George R. R. Martin - Ledový drakGeorge R. R. Martin – Ledový drak

Rok prvního vydání: 2008
Nakladatelství: Triton, Argo
Zakoupit knihu & audioknihu

Adara je neobyčejnou dívenkou, zimním dítětem. Narodila se totiž za tuhých mrazů a sama si uchovává ten zvláštní ledový dotyk. Byla to jediná holčička, která se dokázala dotknout ledových ještěrek, aniž by jim teplem dlaní ublížila. Od chvíle, kdy přišla na tento svět, navíc začaly být zimy čím dál tužší a tužší. A během nich se vždy objevil nevítaný ledový drak.

Další kratičký příběh, bohatě ilustrován, ovšem tentokrát už ne zrovna nejvhodnější pro ty nejmenší. Ačkoliv Ledový drak vypraví o malé holčičce, také ukazuje krutost války v mnoha jejích podobách. Rozhodně knižní jednohubka, kterou by milovníci dračích příběhů neměli přehlédnout.


Meagan Spoonerová - Na lovuMeagan Spooner – Na lovu

Rok prvního vydání: 2018
Nakladatelství: CooBoo
Recenze | Zakoupit knihu

Když otec Jevy přichází o veškerý majetek a je nucen se společně s dcerami přestěhovat do srubu uprostřed lesů, jejich jedinou záchranou se stává skutečnost, že je lovec a může jim obstarat obživu. Jenže jednou se domů už nevrátí a jeho nejmladší dcera se vydá po něm pátrat do hloubi lesa. Ještě že sníh neskryl všechny stopy.

Tentokrát jsme se přehoupli na pole young adult literatury. Ta s oblibou vsází také na retellingy jako i v tomto případě, takže se můžete ponořit do nového převyprávění tolik známé Krásky a zvířete v hlavní roli s odvážnou Jevou.


Siri Pettersenová - Ódinovo dítěSiri Pettersen – Ódinovo dítě

Série: Havraní kruhy (1)
Rok prvního vydání: 2016
Nakladatelství: Host
Recenze | Zakoupit knihu & audioknihu

Hirka je bezocasá, což by v našem světě nebylo nic podivného, jenže v tom jejím je to něco velmi nebezpečného. Bezocasí jsou nákazou, kterou je potřeba zahubit. Ještě že Hirka se tak prý nenarodila a jako dítě jí ocas ukousli vlci. To se tvrdí. Jenže blíží se jeden důležitý milník jejího života, který má prověřit její Sílu, kterou má každý ocasatý. Co když ale Hirka nedokáže probudit tuto důležitou součást tak jako ostatní?

Ačkoliv v knize figuruje mladá hlavní hrdinka, přeci jen nečekejte ploché young adult. Čeká vás mrazivá atmosféra, politikaření, souboje a celkově jedno velké dobrodružství čerpající inspiraci v severských mýtech.


Cynthia Handová - Posmrtný život Holly ChaseovéCynthia Hand – Posmrtný život Holly Chaseové

Rok prvního vydání: 2018
Nakladatelství: CooBoo
Recenze | Zakoupit knihu

Holly Chaseové by asi mnohé dívky záviděly – být navždy mladá, no kdo by to nechtěl? Jenže on je v tom tak trochu háček, protože Holly je už šest let mrtvá, nebloudí ovšem světem jako duch, ale pracuje pro Skruží fimru, která má napravovat zkažené lidi. Takové, jakou byla i ona sama před svou smrtí.

Další young adult retelling tentokrát přímo cílící na vánoční období. Převypravuje novým moderním způsobem klasický příběh Vánoční koleda od Charlese Dickense. Je tedy nejen o vánočních kouzlech, ale také nápravě člověka jako takového.


Tereza Matoušková – Děti vániceTereza Matoušková – Děti vánice

Série: Podmoří
Rok prvního vydání: 2016
Nakladatelství: Epocha
Recenze | Zakoupit knihu

Některé vánice nejsou jen kruté a mrazivé. Mnohdy také skrývají podstatu veškerého zla, které se vydalo na povrch světa rozsévat smrt a zmar. Když čarodějka Zorena vyráží řešit nepokoje, uprostřed jedné takové bílé smrště narazí na dávno zapomenutá tajemství, která se rozhodla znovu ozvat.

Teď se ovšem ponořme do něčeho temnějšího, plného děsu, násilí a spoustou malých monster, která lační po vaší krvi. Další z knih autorčina světa Podmoří, která odhalí, že kouzla nemusejí jen pomáhat a jak to dopadá, když se vymknou kontrole.


Michaela Merglová - Píseň severuMichaela Merglová – Píseň severu

Série: Píseň oceli (2)
Rok prvního vydání: 2021
Nakladatelství: Epocha
Recenze | Zakoupit knihu & audioknihu

Cuchenan a Minangar jsou opravdu podivná dvojice potulující se po krajině. Ne, že by bezcílně, vždyť Cuchenan je rytířem vyslaným plnit nejrůznější úkoly. Zato Minangar je bard, který se pomalu stává jeho stínem, aby mohl o slavném drakobijci a jeho nových dobrodružstvích pět ódy z první ruky.

Abych trochu odlehčila po předchozím knižním tipu, nemůžu zapomenout ani na sérii Píseň oceli, kde ve druhém díle se trochu ochladíme. Knihy obsahují spoustu propojených na sebe navazujících povídek, malých dobrodružství plných soubojů, vnadných žen, ale také komických situací, které tato nesourodá dvojice přátel vytváří, protože jsou tak odlišných charakterů.


Jakub Mařík - UTSS Salamis: V ledovém sevřeníJakub Mařík – V ledovém sevření

Série: UTSS Salamis (2)
Rok prvního vydání: 2021
Nakladatelství: Mystery Press
Recenze | Zakoupit knihu & audioknihu

Po střetu s Korzáry je UTSS Salamis notně poničená a potřebuje opravit. V hangáru se ale moc dlouho neohřeje, protože dostává povolání do akce. Tentokrát musejí urychleně zamířit k planetě, která může změnit mnohé. Je zde totiž nalezen vrak vesmírné lodi dříve ovládané Korzáry a nic takového se doposud ještě nepoštěstilo, protože ta proklatá mimozemská rasa velmi dobře zná destrukční tlačítko.

Posledním příspěvkem jsem se rozhodla vás vlákat také do vod sci-fi. Opět se jedná o rozjetou sérii, tentokrát nesoucí název UTSS Salamis, která vás ve svém druhé díle vezme na zamrzlou planetou plnou nepřátelského klimatu i fauny. Čekají vás přestřelky nejen na zemi, v prostorách vesmírných plavidel, ale také v samotném vesmíru.


Tak tohle jsou všechny mé knižní tipy, kde sníh a zima hrají hlavní roli, které jsem si pro vás tentokrát připravila. Tak dokázala jsem vás na některý z titulů nalákat? Nebo naopak už některé knihy znáte a pustíte se do nich rádi znovu?

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Tvořilka napsal:

  Odd a mraziví obři je krásná knížka, jak příběhově, tak vizuálně. Holly Chaseová měla ovroský potenciál, ale ten konec mě docela zklamal musím říct :/ Měla jsem jinou představu o happyendu xD A Děti vánice si chci přečíst už dlouho, ale vždycky si je zapomenu od kamarádky půjčit nebo je má zrovna někdo půjčené :D Ale knížky od terezy Matouškové mám moc ráda :D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Reklama – moje tipy

  Nekroskop prodej

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
  od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Simon Jimenez - Ztracení ptáci

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz