Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Fantasy
 • Cynthia Handová – Posmrtný život Holly Chaseové

Cynthia Handová – Posmrtný život Holly Chaseové

Image

Představte si, že vás o Vánocích navštíví tři duchové, kteří vám ukáží nejen vaši šťastnou minulost, ale také střízlivě nepěknou budoucnost a se zdviženým prstem vás upozorní, že máte poslední šanci se změnit. Poslechli byste je, kdybyste měli všechny peníze a pohodlí světa?

Příběh

Holly Chaseová je puberťačka. Vlastně je nestárnoucí puberťačka už šest let, protože přesně před tou dobou po Vánocích zemřela. Navštívili ji tři duchové Vánoc, kteří se snažili její zkaženou duši napravit, ale ona se jim jen vysmála a nepovažovala to za reálné. Tak svému osudu neunikla…

Nakonec po smrti ale nebloudila jako duch zmateně po světě trpící výčitkami. Dostala totiž nabídku právě od Skruží firmy, která napravuje všechny zkažené skrblíky a pracovala i na její proměně (která byla bohužel po dlouhé době neúspěchem).

Teď žije a nežije navždy, každý den se jí resetuje tělo v čase, kdy zemřela a ona věčně musí maskovat malý pupínek, který se jí ten den vyloupnul pod rtem. Na druhou stranu, ačkoliv nerada, má možnost pracovat, bydlet, tak nějak žít, ačkoliv těžko bez jejího dřívějšího bohatství, bez kontaktu s rodinou a přáteli. Jediné, co se po ní chce, je prohledávání myšlenek dalšího vybraného Skrblíka a hledat důležité události, aby mu mohly být všechny v den D promítnuty pro nápravu. To ještě netuší, jak je letošní Skruž mladý, sympatický a vlastně sexy.

Mohlo by vás zajímat
Příběh byl inspirován knihou Vánoční koleda od Charlese Dickense, který vypráví o zatrpklém skrblíkovi, který neuznává Vánoce, natož tak pomoc potřebným. Až jej jednoho dne navštíví tři duchové, kteří mu mají připomenout kouzlo Vánoc.

Styl psaní

Autorka se rozhodla přenést dílo Charlese Dickense do moderní podoby, a tak se zrodila protivná hlavní hrdinka, kterou z počátku opravdu nebudete mít rádi. Možná se postupem bude lehce měnit, ale že by si kdy získala mé srdce, to se u takové protivky říct nedá. Každopádně ale když mluvím o inspiraci, jedná se o knihu Vánoční koleda. Je to poměrně krátký příběh, spíše povídka, se kterou je dobré se předem seznámit, ale myslím si, že i zběžné povědomí, o čem příběh je, vám dostatečně bude stačit na uvedení do příběhu.

Ten do toho jde totiž rovnou po hlavně a hlavní hrdinku moc nešetří. Tu navštíví tři duchové a na prvních stranách knihy neponaučitelně umírá. A právě tady se teprve dostáváme do hlavních kulis celého děje – Skruží firmy, která se snaží napravit o Vánocích ty nejzkaženější skrblíky. Pracují tady bok po boku lidé i duchové, aby odhalili Skruží život. Není to totiž jen o moderních technologiích, ale také jakési kouzlo, díky kterému duchové vidí do budoucnosti nebo do snů a myšlenek vybraného „Skruže“. Od knihy nečekejte žádné bližší vysvětlení fungování, všechno to má být jenom takové krásné kouzlo Vánoc, které má v lidech probudit to nejlepší.

A další obětí se má stát mladý skrblík Ethan, který padne Holly do oka. Jenže ona jej má o Vánocích pomoci napravit, a tak si musí držet odstup a vše vidět a hodnotit reálnýma očima. Ale ona si nedá říct, bere tohle drobné rozptýlení jako možnost utéct od nudných dnů, zaplétá se do lží a vy si říkáte, jak to s ní může dopadnout. Nemluvě o tom, že začne svoji práci flákat, a tak začne ohrožovat i Ethanův život. Je vůbec pracovnicí na svém místě?

I přesto, že se jedná o vánoční příběh, nečekejte veselé a šťastné prostředí a přeslazený příběh. Romantika zde je, ale jako by se autorka držela původní inspirací ve Vánoční koledě, která je taktéž takovým atmosféricky temnějším, skleslejším příběhem se skrblíkem v hlavní roli.

Jedinou vadou na kráse se stal závěr, ze kterého jsem byla zároveň nadšená a zároveň zmatená. Nemohu přesně popsat, co tam nesedělo (abych nic neprozradila), ale autorka vytvořila situaci, která čtenáře spíše podráždí, vyvolá spoustu otázek, i přes fantasy svět si bude říkat o svoji nereálnost v tom či oném aspektu.

Obálka

Kniha vás přitáhne líbivou obálkou, která přímo navozuje zimní atmosféru. Ač se to na první pohled nezdá, dívenka vyparáděná jako princezna a uvězněná v kouli je vlastně dřívější zhýralá bohatá dcerunka, která přijde o všechno včetně svého života. Jedinou možností od trýznivého bloudění světem je odpracovat si vše ve Skruží firmě, sněhové kouli, která ji drží v tomhle malém tajném duším světě.

Ukázka

Byl Štědrý večer.
Tehdy jsem Vánoce nesnášela. Vážně nesnášela. Měla jsem k tomu svoje důvody, ale ty teď nechám stranou. O tomhle Štědrém dnu jsem celé odpoledne strávila na vánoční módní přehlídce Calvina Kleina. Měla jsem neskutečnou migrénu ze všech těch světel, umělého sněhu a neustálých rozjuchaných výkřiků „Šťastné a veselé!“, které útočily ze všech stran. Měla jsem na nohou úchvatné rudé lodičky Charlotte Olympia, ale okolo páté mi připadalo, že jsou tak o dvě čísla menší. Když jsem pak dorazila domů, měla jsem náladu pod psa. A tak jsem udělala to, co jsem dělala obvykle.
Vylila jsem si vztek na naší hospodyni.
„Proč je tady takové horko?“ vyjela jsem, když mi přinesla večeři.
„Horko?“ odpověděla hlasem, který užívala vždycky, když se snažila tvářit, že mi nerozumí. Postavila přede mě talíř rizota nebo něčeho takového. Vonělo to úžasně. Jednu věc jsem musela Eleně přiznat – vařila naprosto skvostně.
„Teprve jsem dorazila domů a tady je snad přes dvacet stupňů,“ pokračovala jsem. „Je tu skoro jak v tropech.“
„Zapnula jsem dnes topení. Bylo chladno.“
„Ale já tu celý den nebyla,“ upozornila jsem ji, „tak proč jste zapínala topení?“
Na jeden dlouhý okamžik jsme na sebe zíraly.
„Bylo chladno,“ zopakovala jen.
Měla jsem ji přesně tam, kde jsem chtěla. „Aha, takže jste si zapnula topení pro sebe,“ pronesla jsem nenuceně. „Vy si asi myslíte, že můj otec chce platit horentní částky za topení, jen abyste byla pěkně v teplíčku?“

– strana 11, 1. kapitola

Hodnocení knihy

Ačkoliv je Vánoční koleda takovou stálicí mezi vánočními příběhy, které prostě nemůžete v ty kouzelné svátky nechat ležet bokem, i přesto dostala modernější podobu pro mladé v knize Posmrtný život Holly Chaseové. Svět, ve kterém se spojují kouzla a věda, aby napravily toho nejzkaženějšího člověka na světě a vám přinesly ve finále tu nejlepší vánoční náladu a procítění vánočního ducha.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Cynthia Handová
Titul: Posmrtný život Holly Chaseové
Žánr: Romantické, fantasy, YA
Počet stran: 324
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2018

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • K napsal:

  Četla jsem tuhle knížku před Vánocema. Vánoční koledu zbožňuju a byla jsem sama překvapená, jak mě tohle nové zpracování nadchlo. Doufám, že to spoustu čtenářů přivede i k původnímu dílu :)

 • Roni napsal:

  Já jsem popravdě přečetla pár stránek na google knihy a přišlo mi to jako parádní blbost. A máš pravdu, hlavní hrdinka mě pěkně štvala. Možná tomu dám ještě šanci. Vánoční koledu miluju :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz