Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Deskové hry
  • Dokáže Secret Hitler vyhrát volby? Aneb párty hra, která vás donutí nevěřit nikomu

Dokáže Secret Hitler vyhrát volby? Aneb párty hra, která vás donutí nevěřit nikomu

Image

Přenesme se do Německa těsně před 2. světovou válku. Jen v naších rukách teď stojí osud v lidstva v následujících letech, důležité je, aby se nedostal Hitler k moci. Tedy za předpokladu, že nejsem fašisti a přesně tohle není náš vytoužený cíl.

 

VIZITKA
Název: Secret Hitler
Autoři: Mike Boxleiter, Tommy Maranges, Max Temkin
Herní doba: 45min
Počet hráčů: 5-10
Vhodnost: 17+
Rok vydání: 2016
Orientační cena: 40 € / free*
Nevychází v českém jazyce

*Hru je možné si zdarma stáhnout a sám si ji překreslit, vytisknout, vytvořit za vlastních sil z oficiálních stránek www.secrethitler.com.

Hra stavící na principech známého městečka Palerma, kdy proti sobě stojí dobrá a zlá strana. I nyní tomu není jinak a stojí proti sobě tentokrát liberálové a fašisti se svými vlastními cíli. Samozřejmě většina neví, kdo uznává jakou politiku, a tak je potřeba si všechny řádně prověřovat a nedůvěřovat nikomu. Protože jakmile se stane Hitler kancléřem, hry končí úspěchem pro fašisty. Dokážete blafovat a přesvědčit své spoluhráče, že jste na správné straně dostatečně dlouho?

Pointou hry je, že liberálové netuší, kdo je kdo, pouze fašisti na začátku hry se dozvědí své spoluhráče. U hry s vyšším počtem hráčů pak fašisti vědí, kdo je Hitler, ale Hitler netuší, kdo jsou fašisti.

 

A jak to tedy stručně funguje?

Ve hře se nacházejí dvě role – kancléř a prezident. Prezident se postupně každé kolo posouvá na vedlejšího hráče, kdežto kancléř je navrhnut aktuálním prezidentem a musí být schválen většinou všech hlasujících. Pokud kancléř nezískává důvěru a není zvolen, postupuje post prezidenta na dalšího hráče, který volí nového kancléře.

Jakmile je zvolen kancléř, společně vynášejí s prezidentem politiku a to tak, že prezident bere tři horní karty z balíčku, jednu odkládá, kancléř poté ze zbylých dvou jednu odkládá a poslední zbylou vynáší na stůl.

 

Jak vyhrát?

LIBERÁLOVÉ
Na stůl je potřeba vynést 5 liberálních politik nebo zastřelit Hitlera (viz níže)

FAŠISTÉ
Je potřeba vynést na stůl 6 fašistických politik nebo úspěšně zvolit Hitlera jako kancléře po vynesení alespoň 3 fašistických politik na stůl.

 

Nástrahy, které nám maří výhru

Postupným vykládáním liberálních politik se nic neděje, ovšem při postupném vykládání fašistických politik se pro aktuálního prezidenta objevují zpestřující aktivity, které mohou celou hru zamotat. Prezident se tak třeba může tajně podívat na politickou příslušnost vybraného hráče nebo některého z hráčů zastřelit.

LIBERÁLOVÉ
Liberálů je více než fašistů, a tak by se mohlo zdát vynesení 5 liberálních politik jako jednoduchá věc. Ovšem naopak v kupičce je pouze 6 těchto karet a dvojnásobný počet fašistických politik. Což znamená, že čím více liberálních politik bude na stole, tím menší pravděpodobnost bude, že některá bude nalosována a projde přes výběr dvou lidí.

FAŠISTÉ
Pokud budou fašisté nedostatečně blafovat a nepřesvědčí převažující liberály, že jsou vlastně také liberálové, nemají moc velkou šanci prosadit Hitlera jako kancléře (pro zvolení musí hlasovat většina). Mnohdy tak během hry pro ně nastává důležité rozhodnutí, zda vynesou raději zelenou kartu a neprozradí se nebo se odhalí červenou kartou a zkusí blafovat, což nemusí skončit úspěšně.

 

Závěrečné zhodnocení

Pro
Výborná blafovací párty hra pro větší počet lidí, která z vás dokáže dostat více než poker face.
U hry se opravdu výborně pobavíte, je důležité s ostatními komunikovat, vytvářet skupinky, domlouvat se na strategii. Díky tomu probíhá i různé strhávání liberálů na stranu fašistů, pokud jsou šikovní, ale to všechno je jen o řečnění, protože důležité slovo v této hře má většina hráčů – volba kancléře, který je pro tuto hru zásadní.
Ačkoliv hra není česky lokalizovaná, stačí vám pro hraní pouze jeden člověk ve skupině, co umí anglicky – pro načtení návodu a drobných jednorázových pokynů na herní desce pro prezidenta (zabij hráče apod.). Na kartičkách rozsáhlé texty nejsou a popisky yes/no a fascist/liberal tak budou intuitivně srozumitelné pro všechny.

Proti
Pokud hru hrajete v tichosti a nekomunikujete u ní nijak více, bývá občas obtížnější odhadnout liberály a fašisty, hra je obtížnější a méně zábavná (takže doporučuji mluvit a mluvit)
Při hře v 6+ hráčích, kdy Hitler nezná ostatní fašisty, se nám tento prvek zdál obtížný, protože fašisté v takové situaci zatím nevyhráli. Ale možná je to prozatím jen o vyzkoušení špatných strategií.

Moje hodnocení: 9/10

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz