Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Charles Dickens – Vánoční koleda (Josef Somr)

Není vánočnějšího příběhu než Vánoční koledy, která by si měla najít cestu i do vaší domácnosti. O Vánocích, štědrosti a jednom starém skrblíkovi.

Příběh

Skruž je mrzout a skrblík, který si hledí jen svého. Důležitá je pro něj jen jeho firma, z které se kutálí zlaťáky do jeho kapsy. Když mu takhle před Vánoci zaklepou na dveře muži žádající o příspěvek na charitu, ať i ti méně šťastní mohou tyto svátky prožít v teple, Skruž je žene pryč s tím, že takových lidí není na světě třeba, klidně ať pomrznou.

Toho večera ho ovšem čeká ještě jedna návštěva – duch jeho přítele a dřívějšího společníka ve firmě. Ten býval stejný jako je nyní Skruž, a tak ho varuje, že jestli se bude chovat tak jako doposud, bude po smrti věčně bloudit mezi živými s tíživým vědomím, že nepomohl, když ještě měl možnost. Prozradí mu také, že jej navštíví tři duchové Vánoc, a to Vánoc minulých, přítomných a budoucích, kteří mu dovolí nahlédnout za oponu, vzpomenout si na věci minulé, ale také ukážou osud, který je pro skrblivého Skruže nachystán.

Mohlo by vás zajímat
Jeden z příběhů, které k Vánocům opravdu patří. Ačkoliv se Charles Dickens se svými knižními postavami nikdy nemazlil a připravil si pro ně spoustu nepěkných chvil, Vánoční koleda právě díky tomu dokáže v lidech probudit to nejlepší. Možná právě díky tomu se dostala i v mnoha zpracování na filmová plátna či divadelní parkety.

Styl psaní

Kratičká vánoční povídka o skrblivém Skružovi, jehož postava se i přes krátký rozsah díla dokáže překvapivě rozvíjet. Ačkoliv se jedná o vánoční příběh, přeci jen očekávejte temnější atmosféru s kulisami Anglie v 19. století.

Povídka je takovou tou správnou kulisou před Vánoci, i přes svojí atmosféru na vás totiž dokáže přenést vánočního ducha. Především vám dokonale vštípí, jak je o Vánocích rodina to nejdůležitější nehledě na kdejaké rozpory či odlišnosti, protože tady nejsme navždy. Nezapomíná také zdůrazňovat to, že štědrost je při Vánocích důležitým prvkem a je třeba ji rozdávat i těm nejpotřebnějším.

Audio

Načtení audioknihy se zhostil Josef Somr, který se stal hlasově výborným průvodcem světem starého mrzutého skrblíka. Dokázal perfektně zachytit náladu tohoto muže a jeho postupnou proměnu a vývin charakteru během příběhu. Skruž tak obdivuhodně ožívá v jeho hlase.

Za zmínku také stojí jistě hudební doprovod, který se podílí na vykreslení atmosféry a postupně vás provede k Vánocům. Jistě vás okouzlí zvonečky rozeznělé v melodii vánoční koledy The First Noel.

Obal

Přiznám se, že ač se jedná o přebal audioknih nebo obálky knih, nemohu zatím objevit žádnou, u které bych se rozhodla, že je ta pravá, že přesně tahle k povídce sedí. Na druhou stranu je to opravdu nelehké téma a ručičky hodin ukazující za pět minut dvanáct ve vánočních barvách jsou tak příhodné.

Ukázka

Hodnocení audioknihy

Dokážou Duchové Vánoc napravit ty nejzkaženější lidi světa? Dokážou starého skrblíka odvrátit od jeho shromažďování a naučit ho na Vánoce brát ohled na druhé a být štědrý? Výborná audiokniha, ačkoliv temnější, přeci jen vyzdvihuje důležité hodnoty během vánočních svátku. A právě díky tomuto audioknižnímu zpracování se můžete do příběhu a vánoční atmosféry ponořit třeba během pečení cukroví.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Charles Dickens
Interpret: Josef Somr
Titul: Vánoční koleda
Délka: 2h 32min
Vydavatelství: Popron Music
Rok vydání: 2013
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky převzaty z audiolibrix.com a imdb.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Já teď četla Koledu ve vydání z Levných knih, to červené. Příběh se mi líbil a před Vánoci to opravdu sedlo. :-)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Reklama | Co mě zaujalo jinde

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

  Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

  Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

  | Tadytudy se připojte na Zoom
   |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
  Václav Dvořák