Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Václav Dvořák – Písečníci a bludný asteroid

Václav Dvořák – Písečníci a bludný asteroid

Image

Představte si tu možnost sednout do vesmírné lodě, rakety a vydat se do vesmíru. Dokázali byste odmítnout takovou příležitost prozkoumat všechna ta vzdálená a tajemná místa?

Příběh

Tomáš Nebula je sirotek z Písečnice, pouštní planety, kde si zdejší osiřelé děti kromě chození do školy chodí vydělávat prací do dolu. Tomáš má ovšem zvláštní schopnosti a pátrá v dole po novějších efektivnějších trasách. Chodby zde totiž před mnoha a mnoha lety vyhloubili mimozemšťané – tedy alespoň tak se to říká.

Tomáš by moc rád chtěl odletět do vesmíru a zkoumat všechna ta tajemství, která se tam skrývají a všechny ty zvláštní národy. Jenže Písečnice je zaostalá planeta, ze které žádné vesmírné lodě nestartují. Ale i přesto je tu jedna věc – kromě pátrání v dole – ke které se upíná. Věří, že tam někde venku jsou jeho rodiče a on je jednoho dne najde.

Ale to vše se může změnit, když jednoho dne přiletí vesmírná loď z jedné z vyspělejších planet a hledá na svoji palubu novou posádku. Tomáš se rozhodne zapojit do soutěže mezi školami o nejtalentovanější děti, jenže to ještě netuší, co se chystá. V dole je totiž zával, který uvězní jeho kamarádku Lucku. Tomáš tak stojí před rozhodnutím zachránit sobě blízkou osobu, protože se v dole vyzná jako nikdo jiný nebo se vydat do hlubin vesmíru – protože tahle šance už se nemusí podruhé naskytnout. A co vlastně Tomášovi rodiče, to už nikdy nezjistí, kdo jsou a kde jsou?

Styl psaní

Pokud hledáte nějaký ten dárek pod stromeček pro děti, pak je tahle kniha výbornou volbou. Parádní vesmírné dobrodružství, kde ačkoliv se děj odehrává především ve škole, kniha vás naprosto dostane. Takový novodobý Harry Potter a přesto originální, jedinečný a ověnčený tajemstvím.

Ale pšt, škola je to přísně tajná, žáci nesmějí prozradit, o čem se učí, protože prozkoumávají rozličné planety, komety a další tělesa. Samozřejmě nesmí chybět ani nauka o fauně či flóře nebo třeba takové přežití ve vesmíru, a že si je zdejší profesor opravdu vychutná, protože je to ten nejdůležitější předmět.

Líbí se mi, jak jsou na lodi děti z různých planet, kde mají vývoj technologií na jiném stupni a podle toho vlastně cítíme i tady tu rozdílnost a oblibu v jednotlivých předmětech. Navíc se mi moc líbilo, jak si autor vyhrál se jmény dětí podle planety původu, a tak z jedné planety mají děti seversky znějící jména, z jiné zase asijsky znějící jméno a z další zase česká. Že opravdu podle jmen víte, odkud daná postava je a okrajově dle národnosti víte, co je možné od ní očekávat.

Žádná z postav není dokonalá, každá má své určité přednosti a naopak problémy z toho vyplývající. Dokonce i třídní „šprtka“ to nemá ve škole jednoduché. Celou knihu se nám tak hlavní hrdinové perou nejen se školou, ale vlastně i pomyslně mezi sebou, vztahy se vyvíjejí rozličnými způsoby. Ale ačkoliv mě pořád slyšíte mluvit o škole, i přesto je v knize řada akčních a dobrodružných chvil, jako je třeba taková evakuace, ale víc už neprozradím.

Co mě ovšem nejvíce potěšilo, byla spousta drobných informací o vesmíru a fungování na vesmírné lodi, které autor rozesel různě po knize. Malého čtenáře tak seznamuje třeba s tím, jak je to s vodou ve vesmírném plavidle nebo jak funguje hibernace. Je to jeden ze způsobů, jak nalákat nové mladé čtenáře ke čtení tohoto žánru, protože všechny ty zajímavosti je jistě dostanou. Navíc vše většinou probíhá dalším zajímavým prvkem – dopisováním s malou Luckou, která svým způsobem též objevuje tajemství vesmírných letů. Na druhou stranu zde byly některé výrazy nevysvětlené, běžně užívané, u kterých si nejsem jistá, jestli je menší čtenáři pochopí.

Závěr knihy sice prozrazuje mnohé, ale také láká čtenáře na další díl, vystavuje spoustu nových otázek a já už jsem moc zvědavá a doufám, že se jej dočkáme brzy.

Obálka a ilustrace

Přiznám se, že jsem na Startovači objevila trošku jinou obálku. Obrázek byl stejný, akorát písmo, jeho barva, ale i umístění názvu knihy se změnilo. Přiznám se, že původní varianta se mi líbila více a netuším, proč nakonec nebyla na obálku zvolena.

Na druhou stranu ilustrace, kterou vidíte na obálce, je jen jednou z mnoha, které vás čekají na stránkách knihy. Byly vytvořeny ilustrátorem Jakubem Cenklem, jsou celostránkové, barevné a opravdu kouzelné.

Ukázka

Sotva odpoledne vystrčil hlavu ze dveří školy, přihnala se k němu Lucka a hned začala vyprávět, co se všechno dozvěděla.
„Teda, všemu jsem nerozuměla,“ přiznala se, „třeba o tom, že kosmická loď zakotví na oběžné dráze Písečnice. Kde to vlastně je?“
„Jak jako myslíš, kde to je? Přece okolo Písečnice, ve vesmíru,“ vysvětloval trpělivě.
„No, a jak tam ta vesmírná loď zakotví? Za co se chytne kotva?“
Tomáš se plácl do čela. „To se jen tak říká. Myslí se tím, že loď bude obíhat okolo Písečnice po oběžné dráze jako družice. Takže ani nespadne na Písečnici, ani neodletí pryč.“

– strana 26, 2. kapitola: Jedna dobrá a jedna špatná zpráva

Hodnocení knihy

Pojďte zažít jedno velké dobrodružství ve vesmírné lodi, kde se malé děti učí o nových planetách, o tom, jak přežít ve vesmíru, ale nezapomínají ani na zábavu ve formě netradičního sportu. Kniha, která cílí především na děti a mládež, ale i mě si naprosto získala. Kromě drobného hašteření, přátelských vztahů, místy akčních a napjatých scén se dočkáte i nemála zajímavostí ohledně fungování věci ve vesmíru, o které se autor nenásilnou formou podělil.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Václav Dvořák
Titul: Písečníci a bludný asteroid
Žánr: Sci-fi, dobrodružné, pro děti a mládež
Počet stran: 378
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Samonáklad
Rok vydání: 2018

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com a vaclav-dvorak.cz.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Tohle je naprosto perfektní knížka a i když je pro děti, zamilovala jsem si ji. A ty ilustrace se mi šíleně moc líbily!:-)

 • Lucie Maříková napsal:

  Příběh se mi moc líbí a druhý díl také.
  Bude 3. díl ?

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz