Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Siri Pettersenová – Ódinovo dítě

Image

Být ve světě mezi lidmi s ocasem ta bezocasá může být těžké, ale o to těžší je, když Hirka zjistí, že vlastně ani není z tohoto světa. Nejen svůj život, ale i svoje místo v tomto světě je odhodlaná si ubránit.

Příběh

Jako malou Hirku napadli vlci, kteří jí ukousli ocas. Byla jiná, Hirka bezocasá, tak jí všichni říkali a ona tiše trpěla. Navíc nedokázala přimknout, využít Síly, kterou vnímali všichni kolem, ale ona jako by byla prázdná.

Pak se jednoho dne převrátí, otec jí prozradí, že vlastně vůbec není z tohoto světa a přišla branou – Havraními kruhy. Že vždy byla bezocasá a je Ódinovým dítětem, nebezpečnou nákazou, plísní, kterou chtějí všichni vyhubit. Dokáže své tajemství skrýt před ostatními jako její nevlastní otec doposud?

I přesto, patnácté narozeniny jsou symbolem Obřadu prověření síly v každém dítěti a Hirka ví, že jí čeká nemožná zkouška. Osudný den se stále blíží a věci se dávají do pohybu…

Styl psaní

Autorka opravdu barvitě popisuje příběh, je mistrem slova a doslova vás do něj vtáhne. Ačkoliv vytvořila zcela nový svět se specifickými reáliemi, i přesto se v něm dá brzy dobře orientovat a s chutí si užívat každé napsané slovo.

Kniha má překvapivě i hororové prvky, děsivá monstra a popisová vyobrazení, při kterých čtenáře přímo zamrazí. Pracuje tak s čtenářovými emocemi, kdy nejen vypráví velké dobrodružství, drží napětí při akčních scénách (kterých v knize není zrovna pomálu), ale umí i zatajit dech.

Překvapivě velké boje neprobíhají pouze meči, ale důležitým prvkem je zde i politika, moc a náboženství, které drží celou zemi pohromadě. To vše stojí proti Hirce, která se snaží uniknout a přeci jen o to více se svým nepřátelům přibližuje.

V příběhu figuruje hned několik originálních charakterů, skrze které vnímáme děj a všechny informace. Z počátku může být rozhodování Hirky trochu chaotičtější, než si sama ujasní, co vlastně chce. Na druhou stranu tyto mnohé pohledy na události tak dodávají příběhu na celku a napětí.

Obálka

Věděli jste, že si autorka knihy navrhla sama i obálku? Vlastně obálky kompletní série s tím, že tyto knihy budou vycházet ve všech zemích se stejným přebalem. Chtěla tak docílit originálnosti obálky, které jsou podle ní poslední dobou stejné. A přesně tak jak autorka zamýšlela, tato obálka budí pozornost a hlavně již předem dává vědět, že to nebude žádná procházka růžovým sadem.

Siri Pettersenová - Ódinovo dítě

Ukázka

Leť! Vybídla Kura a ve výskoku se obrátila, aby čelila nepříteli. Ale nikdo tam nebyl. Nebezpečí přicházelo shora. Orel majestátní! Žádné černé stíny. Žádní mytičtí bojovníci usilující o její život. Jen orel. Se širším rozpětím křídel, než kolik Hirka měřila na výšku.
Létající netvor se přibližoval. Náhle jí došlo, že i orel představuje skutečnou hrozbu. Odhodila ranec a vrhla se za kámen. Tam se skrčila, aby vypadala co nejmenší. Špatná strategie. Orel ji zaměřil pohledem, složil křídla a vrhl se střemhlav dolů. Hirka vylezla na kámen a začala křičet, aby orla vystrašila.

– strana 194, kapitola Divoch

Hodnocení knihy

Zcela nový svět plný ocasatých lidí, kde naše hrdinka bez ocasu trochu vyčnívá. Není divu, že je trnem v oku nejednomu z nich. Dobrodružná výprava, kde boje probíhají nejen na ostří meče, ale ty důležité probíhají i na poli politiky. Kniha udržující tempo, napětí i čtenářovi emoce. Již se těším na další díl této série.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Siri Pettersenová
Série: Havraní kruhy
Díl: 1. Ódinovo dítě
Žánr: fantasy, dobrodružné
Počet stran: 567
Vazba: pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Myanmar napsal:

  Skvělá recenze! Na knihu jsi mě rozhodně nalákala a i když jsem fakt nechtěla rozečítat další sérii, téhle dám šanci :)

  • Dragell napsal:

   Určitě si ji přečti :)
   Případně kniha funguje jako uzavřený celek, ovšem i tak na závěr zůstane tolik otázek nevyřčených a kniha je tak báječně napsána, že si rozhodně nenecháš ujít další díl ;)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz