Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Siri Pettersenová – Ódinovo dítě

Být ve světě mezi lidmi s ocasem ta bezocasá může být těžké, ale o to těžší je, když Hirka zjistí, že vlastně ani není z tohoto světa. Nejen svůj život, ale i svoje místo v tomto světě je odhodlaná si ubránit.

Příběh

Jako malou Hirku napadli vlci, kteří jí ukousli ocas. Byla jiná, Hirka bezocasá, tak jí všichni říkali a ona tiše trpěla. Navíc nedokázala přimknout, využít Síly, kterou vnímali všichni kolem, ale ona jako by byla prázdná.

Pak se jednoho dne převrátí, otec jí prozradí, že vlastně vůbec není z tohoto světa a přišla branou – Havraními kruhy. Že vždy byla bezocasá a je Ódinovým dítětem, nebezpečnou nákazou, plísní, kterou chtějí všichni vyhubit. Dokáže své tajemství skrýt před ostatními jako její nevlastní otec doposud?

I přesto, patnácté narozeniny jsou symbolem Obřadu prověření síly v každém dítěti a Hirka ví, že jí čeká nemožná zkouška. Osudný den se stále blíží a věci se dávají do pohybu…

Styl psaní

Autorka opravdu barvitě popisuje příběh, je mistrem slova a doslova vás do něj vtáhne. Ačkoliv vytvořila zcela nový svět se specifickými reáliemi, i přesto se v něm dá brzy dobře orientovat a s chutí si užívat každé napsané slovo.

Kniha má překvapivě i hororové prvky, děsivá monstra a popisová vyobrazení, při kterých čtenáře přímo zamrazí. Pracuje tak s čtenářovými emocemi, kdy nejen vypráví velké dobrodružství, drží napětí při akčních scénách (kterých v knize není zrovna pomálu), ale umí i zatajit dech.

Překvapivě velké boje neprobíhají pouze meči, ale důležitým prvkem je zde i politika, moc a náboženství, které drží celou zemi pohromadě. To vše stojí proti Hirce, která se snaží uniknout a přeci jen o to více se svým nepřátelům přibližuje.

V příběhu figuruje hned několik originálních charakterů, skrze které vnímáme děj a všechny informace. Z počátku může být rozhodování Hirky trochu chaotičtější, než si sama ujasní, co vlastně chce. Na druhou stranu tyto mnohé pohledy na události tak dodávají příběhu na celku a napětí.

Obálka

Věděli jste, že si autorka knihy navrhla sama i obálku? Vlastně obálky kompletní série s tím, že tyto knihy budou vycházet ve všech zemích se stejným přebalem. Chtěla tak docílit originálnosti obálky, které jsou podle ní poslední dobou stejné. A přesně tak jak autorka zamýšlela, tato obálka budí pozornost a hlavně již předem dává vědět, že to nebude žádná procházka růžovým sadem.

Siri Pettersenová - Ódinovo dítě

Ukázka

Leť! Vybídla Kura a ve výskoku se obrátila, aby čelila nepříteli. Ale nikdo tam nebyl. Nebezpečí přicházelo shora. Orel majestátní! Žádné černé stíny. Žádní mytičtí bojovníci usilující o její život. Jen orel. Se širším rozpětím křídel, než kolik Hirka měřila na výšku.
Létající netvor se přibližoval. Náhle jí došlo, že i orel představuje skutečnou hrozbu. Odhodila ranec a vrhla se za kámen. Tam se skrčila, aby vypadala co nejmenší. Špatná strategie. Orel ji zaměřil pohledem, složil křídla a vrhl se střemhlav dolů. Hirka vylezla na kámen a začala křičet, aby orla vystrašila.

– strana 194, kapitola Divoch

Hodnocení knihy

Zcela nový svět plný ocasatých lidí, kde naše hrdinka bez ocasu trochu vyčnívá. Není divu, že je trnem v oku nejednomu z nich. Dobrodružná výprava, kde boje probíhají nejen na ostří meče, ale ty důležité probíhají i na poli politiky. Kniha udržující tempo, napětí i čtenářovi emoce. Již se těším na další díl této série.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Siri Pettersenová
Série: Havraní kruhy
Díl: 1. Ódinovo dítě
Žánr: fantasy, dobrodružné
Počet stran: 567
Vazba: pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Myanmar napsal:

  Skvělá recenze! Na knihu jsi mě rozhodně nalákala a i když jsem fakt nechtěla rozečítat další sérii, téhle dám šanci :)

  • Dragell napsal:

   Určitě si ji přečti :)
   Případně kniha funguje jako uzavřený celek, ovšem i tak na závěr zůstane tolik otázek nevyřčených a kniha je tak báječně napsána, že si rozhodně nenecháš ujít další díl ;)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Knižní podcast

  Nový knižní podcast Knižní drbárna si můžete již nyní poslechnout na Spotify. Nová epizoda vás čeká každé úterý.

  Nejnovější díl: K čemu jsou literární skupiny a kdy to autoři konečně pochopí?

  Společné čtení

  V lednu čteme knihu Píseň oceli od Michaely Merglové. Závěrečné online setkání proběhne 3. února 2023.

  • 17:00 – debata o knize
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou

   

  Zde očekávejte odkaz na debatu i besedu.