Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Felicia Day – Jak (ne)být divný na netu

Image

Felicia už od malička nebyla jen obyčejnou dívkou šinoucí se se stádem jako ovce. Už tehdy byla vytržena z klasické školní docházky, ale chuť učit se, tvořit a jít za svým snem ji nikdy neopustila. Svoji cestu popsala právě v této knize.

Příběh

Kniha sleduje dětství a postupné vypracování se herečky a „královny geeků“ Felicie Day. Říkáte si, že jste dost divní? Ale jistě vaše dětství nebylo v rámci rodiny a domácího učení, protože Vás matka odhlásila ze školy kvůli výuce náboženství. Ale i přesto Felicia nezůstala sama, na stole se jí zaskvěl starý model počítače, kde navazovala svá první přátelství v online hrách.

Posléze se rozhodla navštěvovat veřejné školství, vystudovala nejen matematiku, ale vydala se i cestou hudebního zaměření. Překvapivě její kroky vedly do Hollywoodu, kde se věnovala herectví – to ovšem bez kontaktů nejde. Drobné roličky sekretářek jí ubíjely, a tak se rozhodla natočit svůj vlastní seriál The Guild, který odstartoval její kariéru.

The Guild – 1. série

Styl psaní

Možná vás v první chvíli napadne, proč proboha tahle osoba píše životopis. Tak jak ona sama píše ve své knize – spousta lidí jí má pouze za hloupou pohlednou zrzku, která využívá hráčské komunity ku prospěchu. Opak je jiný, kniha přinese mnoho rad a motivace především těm, kteří vyrůstali na hrách, našli si vlastní svět a třeba se trochu odcizili ostatním.

Je to kniha, která takové lidi má popostrčit dopředu, protože „být divný“ přeci není „být špatný“. S Feliciou tak prožíváme nejen její nesnadné dětství, ale také první krůčky ve vlastní tvorbě (kterou podporuje u ostatních!), její první úspěchy, ale také vlnu kritiky ostatních na její tvorbu. A proč? Protože byla žena a rozhodla se mluvit o hrách a tomto spíše mužském světě.

Stává se tak inspirací pro ostatní – je jen na nás, v čem se rozhodneme ukázat svůj talent a zájem. Hodně vět z knih by opravdu zasloužilo zarámovat a někam pověsit. Pro mě jako blogerku, vlogerku a další podivnou hráčku byla kniha příjemným zpestřením.

Obálka

Pěkná, jednoduchá obálka, přes jejíž polovinu můžeme vidět Feliciinu. Vkusné, dostačující, zaujalo.
Musím ještě poznamenat, že se mi velmi líbí už jen samotný překlad názvu knihy, který je nápaditý.

natisk_Jak (ne)byt divny na netu.indd

Ukázka

Nedávno jsem v obchodě Build-A-Bear v jednom nákupním centru na předměstí Lancasteru v Kalifornii zažila dokonalé shrnutí kariéry.
Dobře, svobodná, dospělá a bezdětná žena kolem třicítky se většinou nerozhodne strávit volnou hodinku v obchodě, kde si můžete podle vlastní fantazie sestavit plyšovou hračku. Ale nikdy dřív jsem v takovém obchodě nebyla, a už jsem stejně dvacet minut přešlapovala na chodníku jako nějaký creepster a sledovala právoplatné zákazníky (většinou batolata), jak vcházejí dovnitř a jako novodobí polobozi si vyrábějí společníka svých snů. Až jsem nakonec, poté co jsem spořádala dva preclíky od Auntie Ann, odhodila jho společenských předsudků.
Jdi dovnitř, Felicie! Vyrob si měkoučkého kamaráda. Nikdo tvou slabost neuvidí!

– strana 10, kapitola Úvod

Hodnocení knihy

Čtivá kniha vhodná i pro ty, kteří Felicii a její svět neznají. Dokáže přitáhnout ke čtení každého čtenáře a zanechat v něm trochu inspirace, trochu motivace, ale hlavně ukázku, jaký svět dokáže být, a že přese všechny překážky máme dál mířit ke svému cíli.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Felicia Day
Název: Jak (ne)být divný na netu
Žánr: Biografie
Počet stran: 304
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com a postavy The Guild z watchtheguild.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz