Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Holly Black – Nejtemnější část lesa

Image

Možná jste někdy slyšeli, ať do lesa nechodíte sami, že jsou tam víly, utancují vás a už nikdy nepustí. Určitě jste nad tím také kroutili hlavou jako nad hloupými povídačkami. Jenže taková místa opravdu existují.

Příběh

Na některých místech nejsou pohádkové příběhy jen řádky v knize pro děti na dobrou noc. Město Fairfold je jedním z takových míst. V lese se ztrácejí turisté, protože to je území Lidí větru. Víly a kouzelná stvoření jsou zde zcela běžná, a tak není divu, že se zdejší obyvatelé chrání rozličnými předměty a bylinkami, co tyhle skřítky zaženou.

Ještěže nejsou tato stvoření denně na návštěvě ve městě. Tedy vlastně s jedním z těchto stvoření se lidé z města, tedy převážně zvědaví mladí, setkávají pravidelně. Navštěvují tajemnou neproniknutelnou skleněnou rakev, uvnitř které spí rohatý chlapec se špičatýma ušima. Jaká jsou jeho tajemství? Probudí se někdy? A co ta nerozbitná rakev?

Tak jako každý teenager, tak i Hazel chodí za rohatým chlapcem, u jehož rakve se pořádají bujaré večírky. Využívá volných chvil k svádění chlapců, ale přesto tajně doufá, že právě ona probudí onoho spícího prince. A pak… jednoho dne je rakev rozbitá a prázdná, Lidé větru zuří a útoky na obyvatele Fairfoldu se stupňují.

Knižní trailer (anglicky)

Styl psaní

Když jsem začala číst, říkala jsem si, co je to proboha za hlavní hrdinku – mladičká, vykusující se s každým, kde má mozek? Zvládnu to vlastně přečíst do konce? Na tuhle otázku jsem ovšem brzy dostala odpověď. Příběh mě uchvátil a nepustil. Hltala jsem každé slovo, protože do toho kouzelného místa jsem se naprosto zamilovala. Kdo by nechtěl jako malý žít poblíž lesa plného víl, skřítků a dalších prapodivných stvoření?

Hrdinný příběh několika dospívajících lidí, kteří žijí na místě s nestandartními pravidly. Zvláště pak, když začnou být ohrožováni ze strany Lidí větru. Jelikož je kniha určena pro čtenáře stejného věku, jakého jsou hlavní hrdinové, není divu, že se zde odehraje nějaký ten románek. Líbí se mi, že autorka se nebojí zabrousit do tématu homosexuality.

Příběh je utkán z aktuální dějové linie a dále vzpomínek na minulost, které jsou podstatné pro aktuální vyprávění. Dále vše doplňují kouzelné říkačky, které navodí dojem vílího místa a strach zdejších obyvatel.

I když jsem byla z knihy nadšená, přeci jen měla jednu vadu na kráse. Z poutavého čtení mne občas vyrušila nějaká ta chybka a jelikož se nejednalo o nějaký jeden, dva výskyty, tak raději upozorňuji.

Obálka

Ačkoliv moc obálek této knihy neexistuje, i přesto mohu tvrdit, že naše obálka je opravdu ta nejlepší. Na první pohled mě připoutala ke knize a přesně to by měla obálka udělat. Doufám, že se takovýchto obálek od českých grafiků dočkáme častěji.

Holly Black - Nejtemnější část lesa

A zde máte náhled obálek ve světě. První obálka je ještě ve variantě hnědého pozadí, jinak s totožným motivem.

Holly Black - Nejtemnější část lesa

Ukázka

Když se vydáte do hlubin lesa Carlingského lesa, přejdete zurčící potok, a dojdete až do míst, kde slunce svítí zřídkakdy, narazíte na velmi podivnou věc. Uprostřed palouku leží skleněná rakev a v ní spí chlapec. Z jeho hlavy vyrůstají rohy a jeho uši jsou špičaté jako nože.
Ležel tam už odnepaměti. Hazel Evansové o chlapci v lese vyprávěli rodiče, kteří se o něm dozvěděli zase od svých rodičů a tak dále. Za celou tu dobu se chlapec neprobudil.
Hazel a její bratr Ben trávili celé hodiny přitisknutí na tabulky z nejčistšího křišťálu a vymýšleli si příběhy o vílách a o rohatém chlapci. Od jara až do zimy les navštěvovali turisté, kteří mýtus o skleněné rakvi chtěli vyvrátit. Bohužel pro ně tam byla, a tak si s chlapcem alespoň pořídili fotku.

– strana 5, Kapitola první

Hodnocení knihy

Doslova kouzelný a překvapivý příběh v prostředí plném víl a pohádkových bytostí, které nemusejí být zrovna hodnými pomocníky, když se jim to nehodí do krámu. Příběh vás uchvátí, přenese do dětských let, ačkoliv pro děti rozhodně není. Kromě neohroženosti a přátelství se dočkáme i nějakého toho románku. Kniha mne uchvátila natolik, že si v brzké době od této autorky opět něco přečtu. Škoda jen těch chyb v knize.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Holly Black
Název: Nejtemnější část lesa
Žánr: Fantasy, dobrodružné
Počet stran: 216
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • K napsal:

  Knížky Holly Blackové mám moc ráda, jako menší jsem ujížděla na Kronikách rodu Spiderwicků :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz