Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Meagan Spoonerová – Na lovu

Image

Když mladá Jeva zamíří do lesů na lov se svým lukem, ještě netuší, že ji pozoruje tajemný tvor, velké zvíře, které má své vlastní úmysly. Kdo nakonec bude lovcem a kdo kořistí?

Příběh

Přenesme se do zasněžené Rusi plné pohádek a kouzelných tvorů. Tam žije Jeva se svými sestrami a otcem. Ten bohužel přichází o své jmění, a tak rozprodává majetek a s dcerami se stěhuje do malého srubu v lese. Jelikož byl lovec, má jeho rodina šanci přežít.

Jenže on se jednoho dne nevrátí domů, a tak je na jeho nejmladší dceři Jevě, aby se jako lesa a loveckých dovedností nejznalejší vydala po jeho stopě. Jediné, co ji děsí, je možnost, že otce dostalo to podivné velké zvíře, o kterém tak stále vyprávěl.

Mohlo by vás zajímat
Retellingy jsou poslední dobou oblíbeným typem knih na poli literatury pro mládež. Na lovu není první svého druhu a tak se můžete začíst do mnoha dalších knižních sérií, které převyprávějí již známý příběh. Mezi retellingy se řadí např. knihy a knižní série Šepotání (Alenka v říši divů), Achilleova píseň (Trójská válka), Dvůr trnů a růží (Kráska a Zvíře) a Měsíční kroniky (Popelka, Červená Karkulka, Rapunzel, Sněhurka).

Styl psaní

Kniha vás zavede doslova do kouzelného prostředí, kde ožívají pohádky. Na lovu je totiž retelling Krásky a Zvířete a také Ptáka Ohniváka. Skloubení těchto dvou pohádek do jedné se autorce vydařilo, ovšem příběh jako takový je spíše slabšího charakteru.

V první polovině knihy děj utíká velmi pomalu, nic moc se neděje a kniha nám nedává příležitost se do ní řádně začíst. Vše ubíhá tak nějak pomalinku, než se konečně s Jevou dostaneme na neohroženou výpravu ve stopách jejího otce, kde naráží na podivného tvora a je jím uvězněna. Bohužel opět nastávají stránky, kde se opakovaně objevuje jeden a ten samý motiv s občasnou lehkou změnou.

Příběh končí předvídatelně, protože prokletí Zvířete vám vlastně Jeva v polovině knihy celé prozradí sama. A celý ten podivný vyvíjející se vztah mi nějak nepřišel reálný. Jak sama Jeva řekla, Zvíře nenávidí za jeho skutky, ale kdyby s ním občas nemluvila, tak by zešílela samotou. V tomhle nemůže být přeci být ani začátek lásky.

Ale abych nekončila negativně, na knize mne zaujaly dvoustrany, které se věnují myšlenkám Zvířete. Výborně se v nich sleduje jeho nálada a proměna. Jinak tyto stránky mají i své vlastní pozadí, které se taktéž mění podle toho, jak moc Zvíře je zvíře nebo není.

Ovšem i přes všechno řečené je pro mne Meagan Spoonerová skvělou autorkou a to, že mi nesedla tato její kniha, neznamená, že byste od ní nemohli zkusit něco jiného. Napsala třeba kouzelnou sérii Ptačí zpěv, kterou mohu doporučit.

Obálka

Obálka je hrozně líbivě vytvořena, přitáhla mě doslova na první pohled především lovkyní na obálce. Jakmile ji ovšem budete držet v ruce, zjistíte, že je navíc stříbrně potažená a celá se leskne. Opravdu kouzelná.

Na druhou stranu právě tyhle stříbrné lesklé části jsou velmi snadno seškrábnutelné. Ke mně kniha došla jen v bublinkové obálce a byla nehezky poškrábaná. Doporučuji knihu raději zakoupit v kamenném obchodě nebo někde, kde vám zajistí zabalení do pevného kartonu.

Ukázka

Ráno se probudila s bolavýma očima a ztuhlá. Opatrně, s botami v rukou, aby nevzbudila sestry, sešla do kuchyně. Dole bylo chladno a pusto. Po včerejším neklidném večeru nebylo žádným překvapením, že se Pechta ještě neobjevila. Jeva rozdělala oheň, zkontrolovala chléb, který kynul ve výklenku u krbu, a postavila konvici na oheň. Pak si obula boty na prokřehlé nohy a postavila se zády ke krbu.
Po nějaké době se dům probudil k životu. Přišlo služebnictvo a upíjelo horký čaj, sestry sešly dolů, jakmile slunce nakouklo do oken. Vítr navál kolem domu sníh, ale bouře už skoro žádný další nepřinesla. Široké okolí pokrývala tenká bílá vrstva s tmavými skvrnami zmrazků na zdech domů a okenních parapetech. Světlo se na ledu tříštilo, pronikalo do domu a jako šípy a drobné explodující hvězdy dopadalo na parkety a koberce.
Nikdo, sestry ani služebnictvo, nemluvil o včerejším večeru. A přesto bylo ve vzduchu cítit napjaté očekávání, jako kdyby všichni vyčkávali, ale měli strach zeptat se, na co vlastně čekají.
Nakonec se ve dveřích kuchyně objevil otec. Měl zarudlé oči, povadlý obličej, byl unavený a pevně svíral rty. Vypadalo to, že nespal o nic víc než Jeva. Jeho silueta se ostře rýsovala na pozadí slunečního světla, které za jeho zády pronikalo do místnosti.
„Šli byste za mnou do salonu? Všichni. I služebnictvo.“

– Strana 26-27, kapitola Dvě

Hodnocení knihy

Kniha snoubící v sobě převyprávění pohádek Kráska a Zvíře a Pták Ohnivák. Bohužel zde chybí tempo, do knihy se nedá začíst, monotónně se opakující akce. Nejvíce mne mrzel konec, celé to objasnění ohledně Zvířete, protože ho hlavní hrdinka prozradila už o mnoho dříve. A ani tomu románku jsem moc nevěřila, bylo to takové zvláštní až podivné.

Moje hodnocení: 4/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Meagan Spoonerová
Název: Na lovu
Žánr: Fantasy, YA, romantické
Počet stran: 328
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2018
Moje hodnocení: 4/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

6 Komentáře
 • Adelle napsal:

  Uf, konečně negativní recenze! Vždycky mi přijde podezřelý, když jsou nějaké knihy jen vychvalovány :D O tomhle pořád přemýšlím, vím, že má autorka zvláštní styl, i u Ptačího zpěvu mi trvalo, než jsem si zvykla. A retelling Krásky a Zvířete miluju u ACOTARu, takže to bych asi pořád srovnávala. Nevím, nevím, možná tomu dám šanci :)

  • Dragell napsal:

   Ono hlavně ke konci té knihy píše, že to byla její prvotina, kterou po letech vytáhla z šuplíku a oprášila, takže je to takové… jde to tam poznat. Tak uvidíš :)

 • Na knihu jsem četla/slyšela hodně rozporuplných recenzí a asi mě to od ní dost odradilo, teda ona mě nelákala nějak moc ani předtím, ale přemýšlela jsem o ní. Rozhodně má krásnou obálku, ale působí na mě, že to bude jedno z těch YA, kteér je spíš pro čtenáře na té jeho dolní věkové hranici. :-)
  A jak je i v komentáři výš – kráska a zvíře je perfektní ve „Dvoru“ a nějak mě neláká číst ho i v další knize. :-)

  • Dragell napsal:

   Já právě všude viděla kladné recenze, tak jsem se rozhodla knihu vyzkoušet, protože autorku už znám.
   Jinak Kráska a Zvíře je myslím i v knize Netvor, asi uvidím, jestli načtu a porovnám :D

 • K napsal:

  Po Dvoru trnů a růží jsem opatrná ohledně retellingů na téma Krásky zvířete. Je to moje oblíbená pohádky z dětství, tkaže si vždy ráda přečtu nové pojetí. Na lovu mě popravdě moc neláká. Komibnace Ohniváka a Krásky a zvířete mi přijde už trošku moc a četla jsem už dost recenzí, kde byli lidé z této knížky dost zklamaní….popravdě ani mě se do ní moc nechce

  • Dragell napsal:

   Ta kombinace Ohniváka a Krásky a Zvířete je tam příjemně zkombinovaná, kniha má bohužel jiné mezery, co se vyprávění týče.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz