Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A.G. Howard – Šepotání

Image

Proklouzněte společně s Alyssou do tajemné říše za zrcadlem, která skrývá mnohá tajemství a je jiná, temnější, než jak se zdála naposledy.

Příběh

Alyssa není obyčejná dívka. Nenese na bedrech jen tíhu jejího předka, pověstné Alenky, která skočila králičí dírou do Říše divů a z tohoto svého fantaskního světa zešílela. Bohužel i její vlastní matka skončila v blázinci a Alyssa před svým okolím tají to, že slýchává hlasy hmyzu a květin, aby neskončila na stejném místě také.

Jenže pak se vše začne měnit, Alyssu navštěvuje tajemný muž a kolem ní začne poletovat záhadná můra z jejího dětství. Když začne jít s léčbou její matky do tuhého, rozhodne se naslouchat všem těm hlasům a vydá se po stopě Alenčiny Říše divů, protože třeba tím dá rodinné prokletí do pořádku.

Záznam z besedy na Humbooku 2017

Mohlo by vás zajímat
A.G. Howard ráda převypravuje již jednou napsané příběhy. Po úspěšné sérii Šepotání, která je retellingem Alenky v Říši divů, se pustila třeba i do Krverůže čerpající z Fantoma opery. Na knižním festivalu Humbook 2017 prozradila, že aktuálně pracuje na svém vlastním převyprávění princezny na hrášku.

Styl psaní

Autorka se rozhodla převrátit celý původní svět z knihy Alenka v říši divů a vdechnout mu temnější ráz. Z bílého králíčka je hororově vykreslený bílý vzteklíček, květiny chtějí Alyssu sníst a tím to jenom začíná. Nejšílenějším a nejmorbidnějším úkazem je totiž pečená kachna, která před svými hodovníky utíká, uždibuje ze sebe a rozhazuje maso po pronásledovatelích, aby je více navnadila. Hlavně si to ale velmi užívá. V takové chvíli jsem přemýšlela, pro koho je kniha určena, protože i mně už to přišlo velmi přehnané na knihu pro mládež.

Jak si můžete všimnout, všude po databázích panuje označení knihy jako fantasy pro young adult. V takovém případě očekávám knihu zaměřenou právě na fantasy dobrodružství s jemnou romantikou. Zde je tomu naopak, romantika je důležitým prvkem a mnohdy přehlušuje celé dobrodružství. Jedná o typický trojúhelník, kdy oba chlapci jsou navíc manipulátoři, kteří se neustále o Alyssu haštěří. A ta si zrovna vybírá toho, kdo ji v tu chvíli přijde lepší.

Co se týče samotného dobrodružství v Říši divů, je pestré, ale nijak více nenadchne, neboť kam Alyssa vejde, tam vše splní bez jakýchkoliv obtíží na první dobrou. Autorka to sice obratně ke konci knihy vysvětluje, to ovšem nic nemění na faktu, že nás během čtení knihy ochuzuje o větší prožitky, které mohl příběh nabídnout.

Abych ale nebyla úplně negativní, musím říct, že se mi líbilo závěrečné rozuzlení celého příběhu. Autorka to měla promyšlené a připravila si pro nás šokující fakty. Vše dávalo smysl a uspokojilo čtenáře při dočtení knihy.

Příběh velmi dbá na popisy, právě proto je kniha trochu delší než je potřeba. Styl, kterým je kniha napsaná, mne ale zaujal a bavil. Navíc dává velký důraz na to, abychom vždy věděli, jak je hlavní hrdinka oblečená a učesaná, takže se jistě zalíbí milovníkům netradiční módy.

Knižní trailer

Obálka a grafické zpracování

Kouzelnou broučí obálku laděnou do zelena naleznete ve všech světových vydání. A stejně tak jako je zelená obálka, nalezneme i uvnitř netradičně zvolený zelený text.

Ukázka

„Půvabná Alysso,“ předou dokonale vykrojené rty stejným londýnským přízvukem, který jsem slyšela už v obchodě. „Máš možnost vymanit se z rodinné kletby. Použij klíč a vezmi svůj poklad s sebou do mého světa. Naprav, co Alenka pokazila, a zlom prokletí. Nevzdávej to, dokud mě nenajdeš.“
„Co přesně myslí „Alenčinými chybami“? Napáchala snad v Říši divů nějaké škody, které všechno tohle šílenství spustily?
Fascinovaně zírám na může v zrcadle a jen váha batohu mě ještě drží nohama na zemi. Bojím se otočit, abych se podívala, zda je za mnou, protože by se mohlo ukázat, že jeho obrys i nádherný hlas jsou jen výplody šílené, selhávající mysli.

– strana 104, kapitola 6: Do králičí díry

Hodnocení knihy

Velmi zvažuji, komu příběh doporučit, neboť na jednu stranu klade kniha velký důraz na milostný trojúhelník a ochuzuje dobrodružnou část příběhu, na druhou stranu obsahuje morbidní výjevy, které by právě romantická stvoření mohla šokovat. Je jen na vás, zda se v knize najdete či nikoliv, ovšem čekejte jízdu šíleným světem plným podivných kreatur.

Moje hodnocení: 5/10

Závěrečné shrnutí

Autor: A.G. Howard
Série: Šepotání
Díl: 1. Šepotání
Žánr: Fantasy, romantické, young adult
Počet stran: 416
Obálka: Pevná
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 5/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Já jsem se do této série zamilovala. Sice jsou tam nějaké mouchy, ale ty jsou snad všude :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz