Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

7 životů (What Happened to Monday)

Image

Co když se narodíte do světa, který vás nechce? Je zde spousta lidí a přelidněnost se řeší politikou jednoho dítěte. Ale co když se narodí Zemí nechtěná sedmerčata?

Příběh

Představte si svět, který trpí přelidněností a nedostatkem jídla. Není divu, že je vše nejprve řešeno genetickou úpravou plodin, bohužel to má ale neblahé následky na lidstvo. Matky začnou velmi často rodit x-terčata, která už tak na přelidněném světě jsou velkým problémem.

A pak ti nahoře přijdou s návrhem politiky jednoho dítěte. Jenže to se lehko řekne, ale hůře provádí, když během jednoho porodu přijde na svět několik sourozenců. A tak je vystavěn nový plán, který bude všechny mladší sourozence ukládat do kryo spánku a jakmile se situace na Zemi zlepší, mladší sourozenci budou opět probuzeni.

Ovšem ne všem se tato varianta líbí, a tak lidé tajně nechávají své děti běhat po světě. To samé se stane i Terrenci Settmanovi, jehož dcera umírá při utajeném porodu sedmerčat. Rozhodne se vyslyšet jejímu přání děvčátka uchránit světu a vychovává je k jinému životu. Každá jednotlivá dívka dostane jméno po dnu v týdnu, a právě podle něj může pouze tento den vyjít mimo stěny bytu pod jejich jednotnou identitou Karen Settmanová.

Sedmerčatům se tak povede utajit to, že mají sourozence, přes více jak 30 let. Pro svět je z nich jedna úspěšná žena, kterou dokáží být díky své pečlivé spolupráci. Jenže pak se jednoho dne nevrátí Pondělí domů.

Trailer

Můj pohled

Pojďme se podívat do budoucnosti, kdy celá Země je zahlcena lidmi a lidé řeší existenční krizi. Politika jednoho dítěte je vcelku jasným řešením. Neustálé reklamy na uvedení sourozenců do umělého spánku, z něhož se probudí, až bude lépe, všude plakáty a letáky o politice jednoho dítěte, ale také na propagaci sterilizace. A hlavně kontroly a prohlídky pro odhalení hladových krků navíc. Doslova do takové mrazivé situace se dostaneme v kůži sester, které tady společně neměly být, které už dávno měly být uvedeny do umělého spánku, ale jelikož jsou rodina a zaslouží si žít spolu, nebojí se vše utajit, využívat přísných pravidel a jediné společné identity.

Sedm hlavních hrdinek si zahrála jediná herečka, Noomi Rapace. Některé charaktery byly v příběhu výraznější a zadařily se jí zahrát na výbornou, některé ovšem příliš prostoru nedostaly a při vzpomínání na jednotlivé sestry je obtížnější si je vybavit. Ovšem mezi sebou je lze velmi snadno rozlišit, neboť každá postava má svůj osobitý styl, včetně odlišných účesů.

 

Stěžejním bodem celého filmu je především akce a sedm odlišných charakterů, které jsou přivedeny do nestandartní situace a musejí ji po svém vyřešit. Proti sedmi ženám stojí celý ozbrojený oddíl, ale jak obstojí proti desítky let sehraným ženám? Neuvěřitelné šarvátky a řešení krizových situací, na kterých staví celý film. Od soubojů využívajících bojová umění po klasickou pánev a žehličku. Dočkáte se naprosto všeho. A jako v každém dnešním filmu, tak i tady jako protiklad k neustálým soubojům a přestřelkám objevíme jednu menší odpočinkovou sexuálně nabitou scénu, která na chvíli uvolní naše napětí.

Celý příběh vám postupně sype drobné nápovědy, kterými nastiňuje, co se vlastně v zákulisí muselo odehrát, že se sestry dostaly i přes přísný režim do potíží. Takové ty drobné kousky informací, ze kterých postupem skládáte skládačku, z které už ale v průběhu filmu některé dílky tušíte, takže v závěru se nějaké velké šokující rozuzlení nekoná. Ale to vůbec nevadí, jedná se spíše o pomyslnou třešničku na dortu, protože film budete od začátku do konce sledovat se zatajeným dechem a doufat, že to se statečnými sestrami dopadne dobře.

 

Závěrečné hodnocení

Jsme postaveni do světa budoucnosti, do rodiny, která porušuje zákony, které mají zajistit přežití lidstva. A pak se to jednoho dne zvrtne. Celý snímek staví především na akci rozličného druhu. Každá z žen má jiné schopnosti, jinou osobnost a dané situace řeší po svém, takže je to příjemná podívaná od začátku do konce. Čím se blížíme více konci, tím více je jasné, co se vlastně děje a šokující momenty na konci jsou už předem předvídatelné. I přesto vám zaručuji, že si atmosféru filmu užijete a napjati budete sledovat osudy sester až do konce.

Moje hodnocení: 8/10

Základní údaje

7 životů (What Happened to Monday)
Sci-fi, akční
USA, Velká Británie, Francie, Belgie v roce 2017
123 min
Režie: Tommy Wirkola
Scénář: Max Botkin, Kerry Williamson
Kamera: José David Montero
Hudba: Christian Wibe
Hrají: Noomi Rapace, Christian Rubeck, Willem Dafoe, Glenn Close a další

Fotografie ze snímku převzaty ze stránky imdb.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz