Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Monika Šimkovičová – Roden24 (kolektiv interpretů)

Monika Šimkovičová – Roden24 (kolektiv interpretů)

Image

Přemýšleli jste, jaké by to bylo, kdybyste nemuseli spát? Kolik volného času byste najednou měli? Pak vítejte ve světě, kde takováto možnost funguje, stačí si vzít tabletku Roden24.

Příběh

Už od malička se Martha s Rodenem baví o spoustě věcí a zamýšlejí se třeba i nad tím, jaké by to bylo nemuset spát. Většina dětských snů zůstává jen u přemýšlení nad nimi, ovšem Roden se stává vědcem a svoji myšlenku na život bez spánku rozhodne uvést v realitu.

A tak světlo světa uzří nový lék Roden24, který nahrazuje člověku 9 hodin spánku. Roden je prvním člověkem, který na sobě tento preparát vyzkouší a jediným negativem na léku se zdá zbarvení duhovek na fialovo. Malá daň za tolik času v lidském životě navíc. Jenže požití léku je zcela nevratné, lidé jej musejí pravidelně požívat, a tak vzniká nová rasa věčně bdících lidí – Homo Vigilis, tedy Vigilové.

Styl psaní

Krátká povídka nás přenáší do světa budoucnosti, který už vynalezl lék nahrazující spánek. Jenže když se něco takového objeví na světě, nemá to jistě jen kladné stránky, jako je najednou mnoho hodin volného času. Vždy se objeví i nějaká negativa a léky nefungují stoprocentně. Zdá se, že zbarvení duhovky na fialovo je jen drobnou daní, ale tím to pouze začíná.

Audiokniha sleduje životní příběh Marthy od dětství až do stáří. Také ona se stává Vigilem a přesto má pocit, že je její život jako dříve. Díky ní pozorujeme, jaký má dopad lék Roden24 na lidi a na vztahy mezi nimi. Setkáváme se s jejími starými přáteli a řešíme s nimi nové situace.

Příběh si ovšem nepokládá pouze otázku, jak se změní vztahy mezi bdícími a spáči, ale také sleduje extrémní případy a situace vzniklé užíváním léku. Ty se totiž dostávají do pozornosti médií a mohou způsobit paniku ve světě částečně ovládaném tou podivnou tabletkou.

Audio

Audiokniha přináší příběh v autorčině rodném jazyce – slovenštině. Na jejím namluvení se podílelo větší množství interpretů, neboť každá postava zde získává svůj vlastní hlas. Hlavní interpretkou je ovšem Elena Podzámská, která se vžila do kůže Marthy.

Příběh je doplněn podkreslující melodií a doprovodnými zvuky, které ještě více dotvářejí atmosféru lehce mrazivého příběhu. Díky podmanivému hlasu Eleny Podzámské a dramatizaci audioknihy budete vtaženi do událostí, které vás nenechají chladnými a donutí vás zamyslet se, jestli věčně bdělý člověk více získá nebo více ztratí.

Obal

Fialové duhovky a vůbec fialová barva je dominantním prvkem Vigilů. Obklopují se jí, touží po ní a tak není divu, že se stala i barvou obalu audioknihy, odkud na nás hledí oko Vigila. Jednoduchá a přitahující pohled.

Ukázka

Hodnocení knihy

Určitě jste si nejednou kladli otázku, jaké by to bylo nespát a mít hodiny času navíc. A právě touto otázkou ze zaobírá drobná povídka Roden24, která přivádí na svět revoluční lék a zobrazuje nejen jeho klady, ale i zápory pro celé lidstvo. Audiokniha je namluvena řadou interpretů, neboť každá postava zde má svůj hlas. Na celkové atmosféře se podílela jak hlavní interpretka Elena Podzámská, tak výborná dramatizace příběhu.

Moje hodnocení: 8/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Monika Šimkovičová
Interpret: Dušan Jamrich, Elena Podzámska, Barbora Žilecká, Bianka Bucková, Rastislav Sokol, Tomáš Horváth, Peter Krajčovič, Peter Kollárik, Petra Vajdová, Štefan Kožka
Název: Roden24
Žánr: Sci-fi
Délka: 1:21 h
Vydavatelství: Publixing
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 8/10

Obálka převzata z audiolibrix.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • K napsal:

  Úžasné a originální téma knihy. Tohle „co kdyby“ mě opravdu oslovila a připomněla mi to časyy, kdy jsem hltala Verneovky a Válku s mloky.
  Tahle povídka se navíc opravdu hezky poslouchá. Dá se někde sehnat i e-kniha nebo je tento příběh pouze jako audio knížka?

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz