Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Hans Christian Andersen – Sněhová královna | Klasická zimní pohádka pro celou rodinu

Hans Christian Andersen – Sněhová královna | Klasická zimní pohádka pro celou rodinu

Hans Christian Andersen – Sněhová královna

Když celá země mrzne, to se možná prohání zrovna sněhová královna po kraji. Hledá zbloudilá srdce, aby je odmámila do svého ledového království. Ani sníh neodhalí její stopy. Možná jen kvítka by mohla vyprávět své prazvláštní příběhy.

Hans Christian Andersen – Sněhová královnaHans Christian Andersen – Sněhová královna

První vydání: 1844
První české vydání: 1979

Hans Christian Andersen je jedním z příkladů, že dobří spisovatelé k nám dokáží promlouvat i stovky let. Tento dánský autor totiž žil a tvořil v 19. století. Ačkoliv již jako dítě musel místo školní docházky pracovat a pomoci uživit matku se sourozenci, přeci na své kreativní já nezanevřel. Když se mu v pozdější věku podařilo dostat na studia, která ovšem nebyla jeho nejoblíbenější kratochvílí, konečně se naplno pustil do psaní především pohádek. Nezaleknul se ovšem ani básní, divadelních her či dokonce románů.

Gerda a Kay, ačkoliv každý z jiné rodiny, vyrůstají doslova bok po boku. Vždyť z okna jedné chalupy je vidět do okna té druhé, a tak na sebe mohou děti klidně i mávat při nejkrutějších zimách venku a v létě sedět na oknech a vykládat si, aniž by opustili vlastní domov. A té legrace, co se dá užít společně venku.

Ti dva jsou nerozlučnými přáteli, jenže to se má jednoho dne změnit. Stačí chvilka, okamžik zlomyslného činu, který obrátí svět mnoha lidem vzhůru nohama a postihne i Kaye. Ten najednou vidí ve světě vše ošklivé, a nakonec se úplně ztratí. Ale odvážná Gerda se nedá a rozhodne se vypátrat, kam se její kamarád poděl.

Ústřední píseň audioknihy Sněhová královna

Pod drobnohledem

Tradiční pohádka, kterou znají již generace čtenářů, si v audioknižním zpracování našla cestu i ke mně. Říkala jsem si, že je právě nyní ten příhodný čas na něco kouzelného a jedinečného, což severští vypravěči opravdu umí. A kdo by dnes neznal Hanse Christiana Andersena.

Ačkoliv mnohé z jeho pohádek nekončí zrovna šťastně a vesele, naleznete v nich utrpení a vlastně ani tady se mnohdy nevyhneme něčemu nepěknému – třebas zacházení loupežnické dcerky se zvířaty – přeci jen je tahle pohádka takovou tou světlou ukázkou toho, že to jde zakončit i dobře.

Hlavní myšlenkou celého vyprávění je totiž to nejdůležitější poselství ze všech. Tím je to, že láska přemůže veškeré útrapy a nástrahy. Je to ta největší zbraň proti nepřátelům světa, kteří se vás snaží rozdělit s milovanou osobou.

Po celém tohle vyznění tak nějak zapomenete na fakt, že některé postavy a jejich příběhy vlastně nejsou úplně dovyprávěny, protože stěžejní se pro vás stane Kay s Gerdou a jejich osud.

Nesmím zapomenout poznamenat, že tato pohádka je překvapivě členěna do dalších sedmi menších příběhů, které sledují, co všemu tomu trápení a hledání Kaye předcházelo a čím vším si nakonec musela Gerda projít, než milého Kaye našla. Sněhová královna se díky tomu dá členit na menší funkční poslechové či čtené pasáže a nemusíte ji tak zhltnout naráz.

O tvorbě audioknihy Sněhová královna

Audioknižní zpracování

Sněhová královna je takovou kouzelnou jednohubkou perfektně se hodící na zimní období a nadcházející vánoční svátky. Není tedy od věci se podívat také po některé z audioknižních variant, do kterých se můžete zaposlouchat třeba při pečení vánočního cukroví nebo zdobení vánočního stromečku.

Jedno zpracování si pro nás posluchače připravila také Audiotéka, která do této téměř dvouhodinové pohádky obsadila šestnáct interpretů. Audiokniha tak působí honosněji, snadno rozlišíte jednotlivé postavy, které dostanou své unikátní hlasy. Ačkoliv se u některých vedlejších postav interpreti opakují, jsou voleni z rozestupem, aby postavami nemátli.

Sněhovou královnu od Audiotéky jako hlavní vypravěčka namluvila herečka Iva Janžurová, která má velice jedinečný hlas. Máte tak dojem, že posloucháte vyprávění od babičky a je to právě to atmosférické vánoční vyprávění, které se výborně do perníčky provoněného domu hodí. Jak jsem si ovšem ověřila, ne každému vypravěčka může sednout, doporučuji její tón hlasu poslechnout například ve videu výše.

Další velmi důležitou rolí je Gerda, která ožila skrze ústa Anny Fialové. V neméně důležitých rolích Kaye a samotné sněhové královny se pak objevili Jan Cina a Kateřina Winterová. Ovšem i ve vedlejších rolích najdete poměrně známá herecká jména jako je třeba Petr Čtvrtníček, Martin Myšička, Pavla Tomicová a další. Společnými silami vytvořili pohádku, která se výborně poslouchá, doslova vám ožívá u uší a může zpříjemnit nejeden večer. Třeba když vypadne elektřina (nebo ji záměrně odpojíte?), vy zapálíte svíčku a v pozadí pustíte audioknižní aplikaci se Sněhovou královnou.

Ještě bych chtěla závěrem zmínit, že jsem právě k tomuto audioknižnímu zpracování od Audiotéky nenalezla žádnou poslechovou ukázku, pouze výše uveřejněná videa, což je škoda vzhledem k tomu, že Sněhová královna se dočkala již několikera načtení od různých vydavatelství i amatérských interpretů. Pro posluchače by to tak bylo efektivnější při rozhodování, zda po této verzi sáhnout.

Závěrečné shrnutí

Mrazivá, studivá a přesto svým způsobem hřejivá pohádka. Jaká jiná by mohla být, když je z pera dánského spisovatele? Ačkoliv není úplně komplexní, přeci jen ve svém zaměření na menší čtenáře předává to nejdůležitější – že láska je tou nejdůležitější zbraní. Je to parádní poslech/počtení pro celou rodinu na následující sváteční období, takže pokud stále nevíte o vhodné knižní společnosti, Sněhová královna se doslova nabízí.

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení audioknihy

 

Hans Christian Andersen – Sněhová královnaAutor: Hans Christian Andersen
Interpreti: Iva Janžurová, Jan Cina, Anna Fialová, Kateřina Winterová, Taťjana Medvecká, Pavla Tomicová, Tereza Dočkalová, Martin Myšička, Petr Čtvrtníček, Jaroslav Plesl, Martina Menšíková, Helena Dvořáková, Veronika Lazorčáková, Jan Meduna, Radúz Mácha, Ondřej Brousek
Název: Sněhová královna
Žánr: Pohádka
Délka: 1h 13min
Vydavatelství: Audiotéka
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz