Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Neil Gaiman – Odd a mraziví obři | Dobrodružný příběh pro mladší čtenáře čerpající ze severské mytologie

Neil Gaiman – Odd a mraziví obři | Dobrodružný příběh pro mladší čtenáře čerpající ze severské mytologie

Neil Gaiman – Odd a mraziví obři

Být Viking? Mít rodiče Vikingy? To musí být přeci něco úžasného. Tedy do chvíle, než si uvědomíte, jakou tam na severu mají asi zimu a že takové vikingské nájezdy vlastně vůbec nejsou bezpečnou záležitostí a můžou vám změnit život.

Neil Gaiman – Odd a mraziví obřiNeil Gaiman – Odd a mraziví obři

První vydání: 2008
První české vydání: 2018

Britský spisovatel Neil Gaiman má na svém kontě desítky a desítky knih a poměrně bohatý seznam ocenění za jeho tvorbu. Lásku k fantasy a sci-fi si budoval už od dětství, vždyť jeho oblíbenci byli C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien nebo třeba Ursula LeGuin. Jeho cesta k psaní pak vedla přes žurnalistiku, a to byl už jen krůček k aktuální tvorbě. Pokud čistě náhodou toto jméno slyšíte poprvé, možná jste se s jeho příběhy setkali třeba v komiksové nebo filmové podobě. Naposledy se dočkal seriálového zpracování Sandman.

Možná jako malé dítko si Viking Odd život užíval, ale ten se s ním rozhodl do budoucna nemazlit. Při jednom z nájezdů totiž Odd ztratil svého otce. Sám se snažil zastat jeho práci a skončilo to leda tím, že si pochroumal nohu takovým způsobem, že už mu nikdy správně nesrostla a on kulhal o berly.

Ke všemu ještě si matka našla nového muže, který jej neměl zrovna v lásce. Co jiného se tedy mohlo stát než to, že Odd se sebral a odešel prostě pryč. To ještě netušil, co jej čeká v zasněžených kopcích. Navíc ta proklatá zima stále nechtěla přenechat své místo jaru. Dokáže tohle mladý hoch překonat a porvat se s osudem?

Ukázka z knihy Odd a mraziví obři

A proto se stalo, že jednoho rána na konci března – pár hodin před tím, než slunce vystoupalo na oblohu, když byl mráz tvrdý a země pořád jako železo, když Tlustý Elfred a jeho děti a Oddova matka ještě spali – si Odd oblékl svoje nejtlustší, nejteplejší oblečení, ukradl kouřem zčernalou půlku lososa, která v domě Tlustého Elfreda visela z trámoví, a z ohně sebral kotlík s hrstkou planoucích uhlíků. A také vzal otcovu druhou nejlepší sekyru, připnul si ji koženým řemínkem k opasku a odkulhal do lesů.

– strana 16, kapitola 1: Odd

Pod drobnohledem

Kouzelná pohádka nás odnese do severských zemí, kde ochutnáme také ze severské mytologie. Setkáme se s jejich ústředními postavami a stvořeními. Může to být také příhodné první setkání se zdejšími božstvy, udělat si představu a získat povědomí o lstivém Lokim nebo Thorovi a jeho kladivu. Všechny postavy jsou ovšem prokresleny stručně tak, jak je to dostačující pro příběh pro mladší čtenáře.

Velmi se mi líbí, že hlavní hrdina není sice silný tělem – vždyť je zmrzačený – ale o to více je pevný jeho duch. Odvážný mladík s dobrým srdcem, který se nikdy nevzdává. Dokáže se postavit všemu, co mu osud postaví do cesty a rozhodně se nevymlouvá na své nedostatky. Je tak výborným příkladem.

Zdejší svět není černobílý, a ačkoliv zprvu vše vypadá velmi jasně, postupně zjišťujeme, že každý má svůj úhel pohledu, motivace a křivdy, které sužují jeho mysl. Není to tedy prostá pohádka, ale nakukuje nám do pozadí všech a o to více vykreslí charakter hlavního hrdiny, který se k daným situacím určitým způsobem staví.

Na druhou stranu mi v knize vadila skladba vět. Celkově jsou zde dlouhá souvětí a velké nadužívání spojky A. Kniha tak není úplně jazykově nejjednodušší vzhledem ke čtenářům, kteří se do ní mohou pustit.

Ilustrace v knize, Chris Riddell

Práce ilustrátora

Kniha Odd a mraziví obři je opravdu bohatě ilustrovaná, nenaleznete téměř dvoustranu, kde by se nějaká kresba nenacházela. Mrazivou povídku si vzal na paškál ilustrátor Chris Riddell, který přinesl Oddovo dobrodružství až do našich pokojů, ačkoliv samotný Odd se toulal doslova v božských končinách.

Ilustrace jsou částečně v textu, někdy jednostránkové, ale i dvoustránkové. Mají ucelený vzhled, kde jednoduchý černý lineart místy doplňuje stříbrná barva. Perfektně tak navozuje onu mrazivou atmosféru severských zemí, kde Odd žije.

Za zmínku rozhodně stojí také obálka knihy, která odráží ilustrace uvnitř a mimo jiné obsahuje prořez. Tím nás skrze ledové rampouchy sledují oči obra, který se schovává na první straně knihy.

Odd, severská mytologie, ilustrace v knize

Závěrečné shrnutí

Krásná kniha pro děti i dospělé bohatá na ilustrace v ledovém duchu. Je poměrně kraťoučká, ale i přesto dokáže předat jedno důležité poselství. Není totiž větší překážky v životě než to, co máme ve vlastní hlavě. Stačí být odvážný, stavět se věcem čelem a nemůžou vás zastavit ani vlastní, třeba tělesná, omezení.

Moje hodnocení: 10/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka Neila Gaimana | IG Chrise Riddella

Neil Gaiman – Odd a mraziví obři 

Autor: Neil Gaiman
Název: Odd a mraziví obři
Ilustrace: Chris Riddell
Žánr: Fantasy pro děti
Počet stran: 118
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2018

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz