Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za prosinec 2022

Knižní novinky za prosinec 2022

Jakoby v prosinci nakladatelé tušili, že dárky pod stromeček už jsou nachystány, a tak tento měsíc toho vydali méně. Tedy spíše je to tím, že je konec roku, dodělávají se slibované resty, ale vychází především pokračování sérií. Tak pojďte nakouknout, jestli se některá knižní novinka nehodí do vaší knihovničky.


Fantasy knihy

TJ Klune - Pod šeptajícími dveřmiTJ Klune – Pod šeptajícími dveřmi
Nakladatelství: Fantom Print
Datum vydání: 6.12.2022

Když si pro Wallace na jeho vlastní pohřeb přijde Smrtka, začne mít podezření, že je asi přece jenom mrtvý.
Místo aby ho zavedla rovnou do záhrobí, vezme ho do malého městečka. Na jeho okraji, kousek od silnice vinoucí se lesem, je mezi horami uhnízděná čajovna, kterou vlastní muž jménem Hugo. Pro místní je Hugo majitelem čajovny, pro duše, které potřebují přejít na druhý břeh, je převozníkem.
Jenže Wallace ještě není připravený opustit život, který sotva začal žít. S Hugovou pomocí začne objevovat věci, které za života propásl.
Když se v čajovně objeví Manažer, zvídavá a mocná bytost, a dá Wallacovi jeden týden na to, aby přešel na druhý břeh, rozhodne se Wallace vměstnat celý život do sedmi dní.

David Day - Tolkienovy legendy prstenuDavid Day – Tolkienovy legendy prstenu
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 15.12.2022

Objevte nejpopulárnější legendy o Prstenech moci!
Dějiny Středozemě J. R. R. Tolkiena prostupuje nepřetržitý boj mezi dobrem a zlem, jehož předmětem je několik prstenů ukovaných elfskými kováři a zlým černokněžníkem. V pronikavých Legendách prstenů tolkienovský expert David Day ukazuje formy využívání lidí, strategií a zbraní k získání těchto prstenů a také vysvětluje, jak legendy Středozemě souvisejí s mytologií skutečného světa, na které Tolkien své nejslavnější literární dílo postavil. Živost vrstevnatého Tolkienova vesmíru dokreslují i barevné ilustrace. Nejen díky nim jde o nedocenitelnou příručku pro tolkienovské fanoušky a fanynky všeho věku.

George R.R. Martin - Oheň a krevGeorge R.R. Martin – Oheň a krev
Série: Historie targaryenských králů v Západozemí (1)
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: prosinec 2022

Staletí před událostmi líčenými ve Hře o trůny se rod Targaryenů – ti jediní z dračích pánů, kteří unikli Zkáze Valyrie – usídlil na Dračím kameni. Příběh Ohně a krve začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů bojujících o tento neblaze proslulý symbol, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř zničila.
Co se doopravdy dělo během Tance draků? Proč bylo tak smrtelně nebezpečné vypravit se do Valyrie po Zkáze? Odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys? To je jen několik z mnoha otázek, na něž najdete odpověď v kronice psané učeným mistrem Citadely a doprovázené desítkami ilustrací Douga Wheatleyho. Do tohoto příběhu jsme mohli letmo nahlédnout už v knihách, jako byl Svět ledu a ohně, ale teprve nyní se před námi spletitá historie Targaryenů odhaluje do posledního detailu.
Oheň a krev, úvodní svazek dvoudílných dějin rodu Targaryenů, představuje ty nejvyhrocenější podoby hry o trůny a nabízí zcela nový pohled na bouřlivou, často krvavou a vždy fascinující historii Západozemí.

Michaela Merglová – Píseň válkyMichaela Merglová – Píseň války
Série: Píseň oceli (3)
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: 8.12.2022

Válka přichází k hranicím Delavy. Nepřátelé pochodují zemí, plení a pálí, co jim přijde do cesty, a město Dussu může zachránit jen opravdový hrdina z písní, drakobijce Cuchenan. Jenže ten není k nalezení. Lesem, kde zmizel, se ozývají písně divoženek, koruny stromů mlčí a ve vzduchu je cítit smrt. K tomu, aby zjistil, co se stalo, bude muset bard Minangar vystrčit hlavu zpod ženských sukní a udělat to, co nikdy předtím – vzít místo harfy do ruky meč. Nebo alespoň pěstní dýku… Fantasy dobrodružství vrcholí. Vydejte se do světa, kde praskají štíty i dámské živůtky a krev teče tak snadno jako víno!

Ukázka z knihy Oheň a krev

Dále vychází

  • Ondřej Müller, Tomáš Prokůpek – České pohádky (Albatros)
  • C. S. Lewis – Letopisy Narnie BOX (Fragment)
  • David Day – Tolkienův ilustrovaný svět (Fobos)
  • David Day – Tolkienovi hobiti (Fobos)

Sci-fi knihy

T.Pratchett, S.Baxter - Dlouhý vesmírT.Pratchett, S.Baxter – Dlouhý vesmír
Série: Dlouhá Země (5)
Nakladatelství: Talpress
Datum vydání: prosinec 2022

2070-71. Téměř šest dekád po dni Nazemvkročení pokračuje na Dlouhé Zemi postlidská společnost Příštích ve svém vývoji. Jošua Valienté, kterému táhne na sedmdesát, chce podniknout poslední osamělou cestu do Horních křížení. Jeho dobrodružství se ovšem obrátí v naprostou katastrofu. Ocitne se sám tváří v tvář smrti a jeho jedinou naději představuje tlupa trollů. Zatímco je Jošua konfrontován se svou smrtelností, Dlouhá Země obdrží zprávu z hvězd. Signál je zachycen radioastronomy, ale dalšími způsoby se dostane i k trollům a plavoličům. Dopad zprávy pocítí všichni obyvatelé Dlouhé Země. Zpráva je jednoduchá, ale její dopady obrovské: PŘIPOJTE SE!

Kristýna Sněgoňová - Mrtvá schránkaKristýna Sněgoňová – Mrtvá schránka
Série: Legie (7)
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: 14.12.2022

Od invaze enlilského Společenství na planetu Zemi uplynuly dlouhé měsíce. Z uprchlíků se stali válečníci, z neznámých mimozemšťanů spojenci a z nákladní kraksny válečná loď. Vše, čím si posádka Vzdorující prošla, ale bledne před návratem na rodnou planetu. Jak ji pozměnila mimozemská okupace? Najdou na ní alespoň zbytky toho, čím lidská společnost bývala? Podaří se Moravcovi s Gerasimem získat spojení na povstalce zapojené do operace Valkýra? A splnit všechna poslední přání toho, kvůli komu se domů vrátili dřív, než by je samotné napadlo?
Vítejte v sérii Legie, vesmírné sáze Kristýny Sněgoňové a Františka Kotlety, plné boje za svobodu a trochy toho humoru.

Marko Kloos - Bojové rozkazyMarko Kloos – Bojové rozkazy
Série: První linie (7)
Nakladatelství: Fantom Print
Datum vydání: 6.12.2022

Už jsou to čtyři roky, co se Země s nasazením všech svých sil postavila Dlouhánům a lidstvo zabránilo svému vyhlazení. Ve Sluneční soustavě konečně zavládl mír. Prozatím.
Dlouháni se sice stáhli, ale jejich hrozba trvá dál. Musí být zastaveni dřív, než znovu zaútočí. Andrew a jeho speciální taktický tým se na palubě válečně lodě Washington vydávají na průzkumnou misi, která je zavede hluboko do dlouhánského teritoria. Žádné hrdinství. Žádné zbytečné riskování. Jen rychlá návštěva Willoughby – první pozemské kolonie, kterou Dlouháni obsadili – zničení pár semenných lodí a pak bleskový návrat na Zemi. Takový je plán.
Jenže kdy naposledy šlo ve válce něco podle plánu?

Jack McDevitt - DeepsixJack McDevitt – Deepsix
Série: Motory Boha (2)
Nakladatelství: Planeta9

V roce 2204 přinutila tragédie a hrůza vědecký tým předčasně evakuovat Maleivu Ill. O 21 let později se vědcům naskytla příležitost vrátit se a po krátkou dobu studovat tuto galaktickou raritu, exoplanetu, která může hostit život. Její čas se rychle krátí, protože do planetárního systému vtrhl zbloudilý plynný obr a jeho dráha má smrtící kolizní kurz se světem, kterému nyní říkají Deepsix. Zanedlouho navždy zmizí.
Priscilla „Hutch“ Hutchinsová, pilotka nadsvětelníku patřícího Akademii vědy a techniky, je jediným alespoň trochu kvalifikovaným odborníkem v okruhu několika světelných let od Deepsix. Do katastrofy zbývají necelé tři týdny, a v této krátké lhůtě sestoupí s malým vědeckým týmem na povrch, aby získali jakékoli poznatky o životních formách a ztracených civilizacích této k smrti odsouzené planety.
Tento podivný a složitý svět ale skrývá víc, než si kdokoli dokázal představit: dravce ukrývající se v džungli, kamenná města skrytá pod ledem, po zůstatky primitivní společnosti válečníků, která však nese nevysvětlitelné stopy užívání nesmírně pokročilých technologií pohřbené v sutinách … a na oběžné dráze planety. Čím hlouběji Hutch a její tým pronikají, tím více odhalují hádanky uvnitř hádanek, a překvapivé objevy vedou jen k dalším a zapeklitějším otázkám.

Frank Herbert - Kapitula: DunaFrank Herbert – Kapitula: Duna
Série: Duna (6)
Nakladatelství: Baronet
Datum vydání: 14.12.2022

Pouštní planeta Arrakis neboli Duna byla zničena atomovým útokem Ctěných matre. Jen jedna frakce lidstva může ohrozit moc tohoto lítého matriarchálního kultu, a to Bene Gesserit, vybavený dědictvím Duny. Pod vedením Matky představené Darwi Odradové kolonizuje Bene Gesserit úrodnou planetu Kapitula a vytrvale, míli za mílí ji proměňuje v poušť. Pokud Sesterstvo uspěje s chovem písečných červů, ovládne produkci nejvýznamnější komodity v celém vesmíru, koření zvaného melanž. Ale jeho skutečnou zbraní zůstává muž, který prožil nesčetné životy – muž, který sloužil legendárnímu Paulu Muad’Dibovi…
Román Kapitula: Duna je závěrečným příběhem šestisvazkové ságy Duna, která patří do zlatého fondu světové science-fiction.

Ukázka z knihy Kapitula: Duna


Letošní rok s knihami končí pomalu, rozvážně, ale přináší i dlouho očekávané kousky. Třeba pokračování série Píseň oceli, na kterou se moc těším, takže já si své mezi novinkami našla. A co vy, je tam kniha, která vás rozhodně nesmí minout nebo tento měsíc necháte spíše na Ježíškovi, co vám donese pod stromeček?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz