Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Těchto 7 knižních tipů vás přenese do trochu jiných školních lavic

Těchto 7 knižních tipů vás přenese do trochu jiných školních lavic

Image

Opět v září nastala ona chvíle, kdy se všichni žáci a studenti vracejí do školních lavic. I v knihách je spousta pilných studentů, kteří musejí plnit své povinnosti a co nejlépe se učit a mezi tím… třeba bojovat se zákeřným zlem. Tak pojďte nakouknout do tak trochu jiných škol a zažít neobyčejný školní rok skrze následující knižní tipy.


J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling – Harry Potter a Kámen mudrců

Série: Harry Potter
Rok prvního vydání: 2000
Nakladatelství: Albatros

Začít musím samozřejmě tím nejznámějším – pokud nemáte načteno, možná je právě tohle impuls pro sáhnutí po Harrym Potterovi, který je taková klasika, na níž vyrůstaly řady generací. Jeho předností je totiž to, že hlavní hrdina napříč sérií stárne a řeší tedy i problémy vztahující se k danému věku.

Ale pěkně od začátku. To, že Harry Potter nastoupí do kouzelnické školy v Bradavicích, o tom se mu ani ve snu nezdálo. Vždyť on ani netuší, že nějaký kouzelnický svět existuje. Žije se svojí tetou, strejdou a bratránkem ubytován v přístěnku pod schody. Rodiče mu zemřeli při autonehodě a on je rád, že může být s příbuznými, kteří jej očividně dvakrát v lásce nemají. Jenže pak jednoho dne přijde dopis, který změní celý jeho dosavadní pohled na svět. Vlastně jich přijdou stovky, než se malý Harry dozví, že je kouzelník.

A. F. Steadmanová - Skandar a zloděj jednorožcůA.F. Steadman – Skandar a zloděj jednorožců

Série: Skandar
Rok prvního vydání: 2022
Nakladatelství: Host

A hezky navážu další sérií ze školního prostředí, tedy poněkud netradičního. Tato kniha opět svým první dílem cílí na mladší dětské čtenáře. Tentokrát škola nebude tak úplně kouzelnická, ale ovládat živly se tady nadané děti budou pokoušet. A také se budou učit jízdě, jak už samotný název napovídá, na jednorožcích.

Kdo by totiž netoužil být slavným jezdcem jednorožce a metat rozličná kouzla na své soupeře ve velkolepých závodech? Jenže to není jen tak, nejprve musíte složit test a pokud se vám zadaří, pak také po vstupu do líhně musíte objevit své vejce. V těch jsou totiž ukrytí jednorožci, kteří si svého jezdce vybírají a tak není divu, když občas někdo odejde s nepořízenou. Letos je to i rok Skandara, kdy má jedinou šanci vyzkoušet své štěstí. Ale hlavně je to také rok, kdy opět začne řádit obávaná Jehla.

Richelle Mead - Vampýrská akademieRichelle Mead – Vampýrská akademie

Série: Vampýrská akademie
Rok prvního vydání: 2009
Nakladatelství: Domino, #booklab

Ale chtělo by to také něco pro dospívající, tak pojďme se společně mrknout do světa inspirovaného upírskou kulturou. Jak už název napovídá, tahle akademie asi nebude zrovna nejbezpečnějším místem na světě a své o tom vlastně ví Lissa a Rose.

Ale ne, neočekávejte, že tyhle dvě holky jsou obyčejné. Lissa je vampýrskou princeznou a Rose, její kamarádka je pro změnu dhampýrka, tedy napůl vampýr a napůl člověk. A hlavně má svoji kamarádku také chránit, protože ta stojí v cestě Strigojům toužícím po ovládnutí světa vampýrů. Ačkoliv ty dvě před nimi zdárně prchají, přeci jen jsou polapeny, ale někým naprosto jiným – jsou totiž odvlečeny zpátky na pozemky vampýrské akademie, která podle nich není až tak bezpečná.

Orson Scott Card - Enderova hraOrson Scott Card – Enderova hra

Série: Enderova sága
Rok prvního vydání: 1994
Nakladatelství: Laser-books, Argo, Triton

Tentokrát už se konečně od fantasy dostaneme také ke sci-fi a ačkoliv je hlavním hrdinou ponejprv šestiletý Ender, jeho vyprávění není tak úplně pro děti. Jedná se o velkou psychologickou hru nejen mezi sourozenci, vrstevníky, ale také na samotné akademii. Knihu ráda doporučím i těm, kteří ještě sci-fi nezakusili.

V tomto světě je lidstvo ve válce s mimozemskou civilizací a bylo jen kousek od svého zániku. Právě z toho důvodu se mezi lidmi hledají ti nejnadanější, kteří by pomohli vést další vesmírné souboje za záchranu vlastních lidí. Ale vůdcem může být jen jeden, není tak divu, že na této akademii nejnadanějších je každý souboj, týmová hra a další strategické předměty připravující na válku velkou zátěží díky konkurenci a drobnohledu hodnotících učitelů.

Pavel Bareš – MetaPavel Bareš – Meta

Rok prvního vydání: 2020
Nakladatelství: Host

Tentokrát to nebude přímo o škole, ale nahlédneme do života vysokoškolačky, která je jiná než ostatní. Tím jiná nemyslím nic jiného, než že je meta, takže pokud hledáte něco superhrdinského, lehce mrazivého, Meta vás může velmi překvapit a oslovit. A to nejen využitím superschopností, ale také díky té mrazivé zápletce jako vytržené z reálného života.

Lenka je totiž tak jako každá jiná studentka v jejím věku nejen pilnou ve svých školních povinnostech, ale nebojí se užívat si volného času. Jakpak by ne, když chodí na zkoušky také za svoji kamarádku, stačí totiž využít své tajné superschopnosti a proměnit se v ni. A pak zase zpět a jít to zapít do baru. Možná také skončit s nějakou tou jednorázovou záležitostí v posteli. Jenže pak se jí dostane nevyžádané pozornosti od jednoho zapáleného obdivovatele.

N. K. Jemisin – Páté roční období

Série: Zlomená země
Rok prvního vydání: 2018
Nakladatelství: Host

Z těch mrazivých příběhů jen tak nevybruslíme, protože tentokrát mám pro vás temné fantasy, které bylo dokonce oceněno prestižní cenou Hugo. Vypráví tři dějové linie dítěte, dívky a ženy, které jsou nadané. Ačkoliv pouze jedna z nich se ocitne na místě, kde se ji snaží naučit ovládat její schopnosti, přesto si myslím, že si tato kniha zaslouží zařadit na tento seznam.

Představte si svět, ve kterém ti se schopnostmi jsou naprosto pod kontrolou běžných lidí. Vždyť svým nadáním mohou nejen vnímat věci kolem sebe, ale rozpohybovat třeba i samotnou zemi. Jsou to zavrženci, které lidé odsuzují, krotí je a zneužívají. Je to příběh malé Damaji, která objeví svůj dar díky nehodě a je ihned rodiči nareportována jako nebezpečná. Je to příběh Syenit, která plní přidělené úkoly díky svým schopnostem a je nucena porodit potomka vybranému orogénovi, jak si lidé přejí. A je to příběh Essun, která chtěla žít obyčejný život s manželem a dětmi, než pravda o jejích utajovaných schopnostech prosákla mezi lidi.

M.R. Carey – Všemi dary obdarovaná

Série: Všemi dary obdarovaná
Rok prvního vydání: 2016
Nakladatelství: Host

S poslední knihou se dostáváme do děsivé budoucnosti, tak pojďte nasednout na vlnu hororu, kterému není cizí zombie apokalypsa. Stát jí čelem ovšem nebude jen armáda, ale také jedna malá dívenka, u které tohle vyprávění v jedné podivné škole začalo.

Melanie je teprve deset let, takže je, tak jako jiné děti, školou povinná. Denně odjíždí do své učebny, aby se mohla od slečny Justineauové učit. Aby mohla poslouchat ty kouzelné Staré řecké báje a pověsti. Že denně odjíždí? Autobusem ovšem určitě ne. Je totiž zavřena uvnitř vojenské základny, má svůj pokojík, ze kterého nesmí na krok a pokud chce do učebny, musí být znehybněna pouty a odvezena na vozíku. Jenže Melanie je přemýšlivá a celé tohle se jí nějak nezdá.


Tak doufám, že inspirace ke čtení se vám dostalo dostatek a pro jednou se do té školní lavice – ačkoliv knižní – budete těšit. Nezapomeňte pro svého favorita hlasovat v anketě!

Které školní dobrodružství vás láká nejvíce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz