Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • N. K. Jemisin – Zlomená země: Páté roční období | Cesta bez východiska krajinou se sněžícím popelem

N. K. Jemisin – Zlomená země: Páté roční období | Cesta bez východiska krajinou se sněžícím popelem

Image

Vítejte ve zlomeném světě, kde tři silné ženy bojují za svoji svobodu, práva a nezávislost. Jejich neposlušnost se totiž může trestat smrtí. Což o to, že vládnou zničující mocí, svět je má jen za nebezpečné vyvrhely.

N. K. Jemisin – Páté roční období

První vydání: 2017

Velmi plodné fantasy spisovatelce, která obohatila knižní svět již o tři fantasy série, u nás konečně vychází její nejoceňovanější dílo Zlomená země. Tato série jako první a zatím jediná kompletně (tedy všechny tři jednotlivé díly) získala ocenění Hugo awards.

Sanzedské císařství je tady už tisíce let, vládne pevnou rukou a žádná pohroma jej nedokáže zničit. Proti lidem nezmůžou nic ani přírodní katastrofy, ani lidé obdaření schopností čítit, tedy vnímat vše kolem sebe v duchu a umět s věcmi na dálku manipulovat. Nejlepší je totiž takové lidi zkrotit, dát jim svůj řád, využít pro udržení přírody v klidu a hlavně tvrdě a nelítostně je trestat za každý prohřešek.

Právě v této zemi sledujeme osudy tří osob, které jsou zdejším režimem zavrženy jakožto nadané a hledají si svoji malinkou skulinku k životu.

Damaja je malá dívenka, která zrovna způsobila menší nehodu, díky které se zjistilo, že je obdařena. Její rodiče ji zamkli do stodoly a zavolali na ni Strážce doufaje v zneškodnění dívky. Ten ovšem přijel jak rytíř na bílém koni, vyzáblou dívenku zabalil do deky a odjel s ní od nechápavé a vyděšené rodiny pryč.

Syenit je starší dívka, pracuje jako orogén a zrovna dostala za úkol jít vyčistit od korálů jeden přístav. Ten je totiž zablokovaný a nemůže dále fungovat. Kromě toho má za úkol také porodit potomka jednomu desetiprstenáři, ale na to, jestli se jí daný úkol zamlouvá nebo ne, se jí nikdo neptal a onen desetiprstenář se jí od počátku nezamlouvá.

Zato Essun, ač obdařená, se zdárně vyhýbá zařazení do systému orogénů. Má manžela, dvě děti a jeden by řekl, že měla v životě štěstí. Jenže její život je náhle převrácen vzhůru nohama, když nalezne svého syna doma mrtvého. Nejspíše již projevil své schopnosti, vyděsil otce a ten zareagoval tak jako většina rodičů – nechtěné obdařené dítě usmrtil. Co je však nejhorší, je fakt, že společně s manželem zmizela i její dcera neznámo kam. Je ještě čas ji najít a zachránit nebo ji dostihnul stejný konec jako malého bratra?

Lerna přistoupí tak blízko, že uvidí Ukeho, nadechne se a tvá pokožka se rozezvučí jeho hrůzou. Lerna kupodivu nevykřikne. Ani se tě nedotkne, ale přesune se k Ukemu z druhé strany a bedlivě si tě prohlíží. Snaží se zjistit, co se ti honí hlavou? Nic, nic. Následně odhrne deku, aby si Ukeho mohl dobře prohlédnout. Nic, nic. Zase ho přikryje, tentokrát i obličej.
„Tohle nemá rád,“ proneseš. Je to poprvé za dva dny, co promluvíš. Zní ti to divně. „Bojí se tmy.“
Po chvilce ticha Lerna Ukemu odhrne přikrývku těsně pod oči.
„Díky,“ řekneš.
Lerna přikývne. „Spalas?“
„Ne.“
Lerna obejde Ukeho, vezme tě za ruku a zkusí tě zvednout na nohy. Je jemný, ale drží tě pevně a nevzdá to, když se napoprvé ani nehneš. Jenom neúprosně zabere silněji, až ti nezbude než vstát, nebo se svalit. Dá ti na výběr. Vstaneš. Potom tě se stejnou pevnou něhou odvede k hlavním dveřím a řekne: „Můžeš si odpočinout u mě.“
Nechceš přemýšlet, a tak nenamítneš, že děkuješ, ale klidně se můžeš vyspat ve vlastní posteli. Ani neprohlásíš, že ti nic není a nepotřebuješ pomoc, což není pravda. Lerna tě vyprovodí ven, jdete ulicí a on tě celou dobu drží za loket. Venku postává v hloučku pár dalších lidí. Někteří k vám přistoupí, cosi řeknou a Lerna jim odpoví — vlastně to nevnímáš. Hlasy se slévají v jeden šum a tvá hlava se nenamáhá zabývat se jeho významem. Lerna mluví za tebe a ty bys za to byla ráda, kdyby ses dokázala přesvědčit, že ti není všechno jedno.

Kniha se odehrává ve zcela odlišném světě, který zformovaly dějiny a různé přírodní katastrofy. Svět má svoji vlastní magii či šestý smysl a hlavně také svoji hierarchii, kdy mocnější jsou otroky slabší většiny. Setkáte se se spoustou nových pojmů a fungování světa, ale do všeho jde postupně vplout. Určitě s tím pomůže také slovníček umístěný na závěr knihy. Ačkoliv je začátek trochu obtížnější, brzy se do světa vžijete a pohltí vás neuvěřitelné dobrodružství. Přiznám se, že já sama o sobě měla nejvíce problém s pochopením čítění, tedy vnímání a ovládání prostoru/země.

Abyste se v tomhle novém světě neztratili, tak zde máte na deskách mapu, která vám bude dělat průvodce. Jelikož jsou dějiny lidstva formovány 5. ročními obdobími, které označují časový úsek většího vymírání lidstva díky přírodním katastrofám, naleznete také v závěru knihy chronologický soupis všech 5. ročních období, jak moc svět zasáhla, jaké byly důsledky a více proniknete díky tomu do všech těch rozhodnutích, která padla pro nynější fungování a hierarchii.

Příběh je vyprávěn opravdu netradičním způsobem. Kromě toho, že v knize sledujeme osudy tří osob – dítěte, dívky a dospělé ženy, kdy všechny válčí se svými naprosto odlišnýmy problémy v tomto pokřiveném světe – se také dočkáme netradičního vyprávění dvou liní v minulém čase z pohledu třetí osobu a jednu dějovou linii v přítomné čase v druhé osobě. Přiznám se, že z počátku jsem si na tento způsob podání příběhu hůře zvykala, ale ono postupem času vše začalo dávat smysl a příběh díky tomu dostal na prostorovosti.

Celá kniha se točí kolem nadvlády „těch normálních“ nad těmi obdarovanými mocí čítit, tedy vnímat zemi a vše hmotné kolem sebe a postupně je ovládat dle svých schopností. Překvpailo mne, že i přesto, že jsou orogénové ti mocnější, kteří by lusknutím prstů mohli zničit celou lidskou civilizaci, jsou to právě oni, kdo jsou v okovech, mučeni, zavřeni za branami a zneužívaní k chodu světa. A to nemluvím o temných zakoutích a tajemstvích mnohem horších a zvrácenějších, které znají jen ti vyvolení.

I přesto, že jsou orogénové podřadnou rasou a jejich moci se svět bojí, právě proto mají speciální školu, kde se učí ovládání sebe sama. Mají k sobě Strážce, který hlídá jejich pokroky a neváhá přejít k fyzickým trestům. Každý tak může projít školou a dle úrovně svých schopností dostává až 10 prstenů. Ale běda těm, kteří se nenaučí ovládat. Ti jednoho dne zmizí a už je nikdo nikdy nespatří.

Kniha má takovou temnější atmosféru , mnohdy vás až zamrazí z toho, co se autorka odvážila napsat a rozhodně tohle není příběh pro mladé čtenáře. Sex, násilí, otroctví, zničený život, zneužívání… mohla bych pokračovat do nekonečna. A do toho se v jedné z dějových linií volně snáší z nebes popel, který chce pohřbít celé lidstvo pod sebou. Je tohle vůbec prostředí, kde může někdo přežít?

Přiznám se, že příběh mne opravdu dostal, do knihy jsem se začetla, hrála mi opravdu hodně na emoce, strach a děs. Konec mě navíc navnadil tak, že se nemohu dočkat dalšího dílu, který se už objevil v edičním plánu nakladatelství Host. Jen jsem zvědavá, jak se příběhem dokázala autorka vypořádat, protože to s dějovými liniemi přes překvapivý závěr se přeci zopakovat nedá. Nebo snad ano?

Slovo závěrem

Příběh o třech silných ženách peroucích se s osudem svým vlastním způsobem s lehce temnější atmosférou a hrubými praktikami proti obdařeným. Netradiční vyprávění, které ve vás rozvíří emoce, bezmocnost a odpor. Temné fantasy, které rozhodně není pro slabé povahy, ale rozhodne6si ho musíte přečíst.

Moje hodnocení: 10/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Host
Webová stránka autora: NKJemisin.com

Autor: N.K. Jemisinová
Série: Zlomená země
Díl: 1. Páté roční období
Počet stran: 432
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz